Урок української мови в 3-му класі.
Тема: Звертання.
Мета: формувати поняття про звертання та його роль у реченні, вчити дітей правильно вимовляти речення із звертанням. Виховувати любов до природи.
Обладнання: опори про речення, таблиці.
Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
Діти, вдома вам треба було опрацювати текст про берізку.
- Про яку пору року говориться у тексті?
- Який це текст? (Текст-розповідь)
- Що сказано про берізку? (Зачитайте це речення)
Засумувала ніжна берізка.
- Яке це речення за метою висловлювання?
- за інтонацією?
- А чому берізка засумувала?
- То ж давайте її заспокоїмо, складемо спонукальне речення.
(Діти усно складають речення).
- Я теж склала речення, прочитайте його.
Не сумуй, берізко, прийде ще весна.
- А чому слово берізка я виділила комами?
- Можливо хтось знає?
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
1. Сьогодні на уроці ми і будемо працювати над звертанням.
- А хто може сказати, що таке звернення?
- Перевіримо себе, відкривши підручник на стор.66. Читаємо правило:
Звертання – це слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються. Під час вимови звертання виділяється голосом, а на письмі – комою або знаком оклику.
- Прочитаємо ще раз речення.
Запишемо його каліграфічно у зошит.
Не сумуй, берізко, прийде ще весна. (неокл., спон.)
2) А тепер будемо вчитися правильно інтонувати і записувати речення із звертанням.
- Прочитайте текст. (Читаю я).
Прийшла холодна осінь. Часто йдуть дощі. Скрізь калюжі. Дерева стоять мокрі. Всі перехожі ходять з парасольками. А дощ йде та йде. Дощику, зупинись!
Уже відлітають перелітні птахи. Прощавайте, наші друзі! Повертайтесь, пернаті, навесні.
- Прочитайте самостійно, слова, які вам будуть незрозумілі – я поясню. (Діти читають самі).
- Чи сподобався вам цей текст?
- Про що в ньому розповідається? (Про холодну осінь).
- Яка тема тексту?
Словникова робота
Пернаті – вкриті пір’ям. Навесні – словн. слово 3 клас.
- Знайдіть чи є в тексті речення із звертанням.
Дощику, зупинись! (спонук., окличне)
Прощавайте, наші друзі! (розпов., окличне)
Повертайтесь, пернаті, навесні. (спонук., неокл.)
- Яка орфогр. речень?
- В першому речен. Звертання стоїть на початку: після нього став кому.
У другому - у кінці; В третьому – посередині, - виділяй комами з обох боків.
- Списуємо речення у зошит.
Коментуємо.
- Частковий фонетичний розбір.
- Назвіть слова у яких > звуків. (дощику, прощавайте)
- Більше букв (зупинись, повертайтесь)
- А чи всі птахи відлітають у теплі краї? (Ні, є ще зимуючі)
Записуємо у зошит у стовпчик
Горобчик –
синичка –
дятел –
голуб –
ворона –
сорока –
- Чи потрібно холодної осені, взимку їм прийти на допомогу?
- А як же ми звернемося до них?
горобчику
синичко
дятле
голубе
вороно
сороко
- Добре! А тепер складіть речення із звертанням.
Зверніться до пташки.
Правило повторюю ( не забудьте, що після звертання і перед ним ставлю кому)
Поспішай, синичко, до моєї годівнички.
Голубе, скуштуй мої зернята.
Синичко, скуштуй смачного сала.
- Діти записали. Перевіряємо. Називаємо яке воно за інтонацією і метою висловлювання.
- А тепер складемо речення з цих слів колективно, яке виражає пораду допомагати зимуючим птахам.
- Яке слово поставили у формі звертання.
Птахам, зимуючим, діти, допомагайте
- Яке слово буде звертанням?
Діти, допомагайте зимуючим птахам!
- Нам часто приходиться звертатися один до одного. У яких випадках? Коли щось потрібно попрохати, звернутися?
Зверніться один до одного.
(Вішаю плакат)
- Зверніться до мене.
Риммо Миколаївно, …
ІІІ. Висновок.
Отже, що таке звертання.