Мета. Формування предметної компетентності: уміння здійснювати мовні аналізи слів, моделювати речення, практично розрізняти слова-назви дій, розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, поповнювати словниковий запас слів дітей, формування ключових компетентностей: вміння вчитися, прививати сумлінне ставлення до навчання, шану й повагу до людей праці.
Формування здоров’язбережувальної компетент- ності: вміння правильно сидіти під час уроку
Обладнання. Емблема і вивіска « Детективне агентство», емблеми для дітей «Юний детектив», фішки для складання моделей слів, речень.
Форма уроку. Урок –« Детективне агентство»
Хід уроку
І.Організація «Детективного агентства»
- Продзвенів дзвінок
І покликав нас не на урок ,
а на роботу в детективне агентство.
( на дошці вивіска «Детективне агентство»
- Хто з вас знає, хто такі детективи?
(Це люди, які розшукують речі або людей, що зникли і розкривають різні таємниці. Найвідоміший з них - Шерлок Холмс.)
ІІ. Актуалізація знань. (Випробування для майбутніх детективів)
- Щоб нас зарахували до детективів , потрібно пройти випробування.
1. Скоромовка
Бабин біб розцвів у дощ -
Буде бабі біб у борщ.
2. Гра «Що зайве?»
- Уві детективи дуже спостережливі і уважні. Перевіримо вашу увагу. Визначте, яке слово зайве і чому?
1) Пенал, олівець, зелений, ручка.
Зайве – зелений, бо решта слів – назви предметів.
- Яке запитання поставите до цих слів?(що?)
- Як називають ці слова? (назви предметів)
- Як ці речі назвати одним словом? (шкільне приладдя)
2) Дерев’яний, червоний, книга, добрий.
Зайве – книга, бо інші слова відповідають на запитання який?
- Як називають ці слова? ( слова - ознаки предметів)
- На які запитання вони відповідають?
3) Читає, пише, дошка, вчить.
- зайве – дошка. А чому дітям важко відповісти.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення завдань уроку.
- Справжні детективи не зупиняються перед невідомим, а досліджують його і вивчають.
Чи готові ви стати справжніми детективами?
- Завдання уроку: познайомитися з новими словами, навчитись їх розрізняти серед інших і використовувати у мовленні.
ІV.Робота над новим матеріалом.
(З кожного ряду вчитель викликає по одній дитині і тихенько каже, яку дію вони мають виконувати)
- Шановні детективи, виясніть, чим займаються ці діти?
1. Дівчинка читає.
2. Хлопчик стрибає..
( третій за закритою дошкою малює. Діти цього не бачать і не можуть відповісти на запитання)
- Запитайте у нього.
Діти: Що ти робиш?
Хлопчик: Малюю.
- Повторіть запитання?
- Яку назву означає це слово: назву предмета, ознаки чи дії? (Назву дії, бо хлопчик діє, виконує якусь роботу)
- Які питання поставимо до слів читає, стрибає?(що робить?)
- Що вони означають? (назву дії)
Отже, ми з вами дослідили нові слова, які означають назву дії і відповідають на питання: що робить? що зробить? що робив? що робила? що робили?
2. Гра «Придумай сам»
- Придумайте самостійно слова-назви дій.
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Закріплення вивченого.
1. Робота за малюнком «Букваря» с.22-23
- Наступне завдання детективам:
1).Розглянути малюнок і з’ясувати, яка пора року зображена?
2). Як називається будинок?
3). Як називаються діти, які йдуть туди?
Відповіді будують за таким зразком:
Я думаю, що це…, тому що… (відповіді дітей)
- Які приміщення є у цій школі?(Класи, їдальня, бібліотека, кімнати гігієни, спортивний майданчик біля школи)
- Пригадайте нашу екскурсію по школі і скажіть, які приміщення є в нашій школі?
2. Робота в парах.
- Використовуючи слова – назви дій, розкажіть, що роблять діти в їдальні (1 ряд),в бібліотеці (2 ряд),
в класі (3 ряд).
(Хлопчик купує обід. Дівчатка їдять за столом. Кухар готує обід.
Іван та Микола у бібліотеці. Іван працює на комп’ютері. Микола несе книги.
Діти на уроці. Вчителька вчить учнів. Учні читають, слухають, пишуть. )
- Подивіться на малюнок і скажіть, люди яких професій працюють у школі?(вчитель, кухар, бібліотекар, прибиральниця)
- Цінуйте працю людей, які створюють вам умови для навчання.
3. Бесіда «Для чого ходять до школи»
- Діти, як ви думаєте, для чого ходять до школи?
(Щоб навчитися читати, рахувати, писати..)
- Послухайте думки своїх ровесників.
4. Читання вчителем тексту Л.Камінського «Навіщо ходять до школи»
5. Відповіді на запитання після тексту.
6. Моделювання слів.
- Іноді детективам потрібно зашифрувати деяку інформацію. Попробуйте і ви зашифрувати виділені у тексті слова (парти, школи, писати). Кожен ряд одне слово, по одному учню від ряду іде до дошки.
7. Гра «Розшифруй» (за схемами речень у «Букварі» с.23)
- А тепер завдання навпаки: потрібно розгадати, яке речення зашифроване.(Діти складають речення до поданих моделей: Діти на уроці. У Івана – комп’ютер. У Максима – книги. Хлопчики в бібліотеці)
VІІ. Підсумок уроку.
- Ви гарно попрацювали в «Детективному агентстві» і тепер можете зробити завдання, яке не могли
виконати на початку уроку.
- Яке слово зайве і чому?
Читає, пише, дошка, вчить.
Дошка відповідає на запитання що?, а всі інші слова на запитання що робить?
- Як називаються ці слова?( слова- назви дій)
Гра «Впіймай слово» (потрібно впіймати слова – назви дій)
Аналіз роботи дітей на уроці.
Всі учні отримують емблему «Юний детектив».