1
Зноб-новгородський ліцей
Урок читання
2 кл
ВАСИЛЬ СКУРАТІВСЬКИЙ
«ЧОГО ЛЮТИЙ ЛЮТИМ ЗВЕТЬСЯ»
Підготувала: вчитель початкових класів
Кановець Світлана Іванівна
Тема: Василь Скуратівський «Чого лютий лютим зветься».
Мета:
навчити учнів бачити, відчувати створені словами образи природи в прозових текстах; спостерігати за змінами, які відбуваються у природі з приходом зими; формувати навички виразного і правильного читання;
розвивати мовлення учнів; актуалізувати знання учнів про прислів’я;
виховувати уміння бачити красу природи, милуватися нею.
Обладнання: ноутбук, підручник, презентація.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.Вправа Самоналаштування».
Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави і скажімо:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!
2. Мовленнєва розминка. Вправи на постановку дихання та розвиток артикуляції.
-Вітер взимку завиває у-у-у…
-Сніжинки спускаються на землю с-с-с…
-Сніговик(ліпимо сніговика, а потім гріємо холодні руки, дихаючи на них.
3.Робота з чистомовкою.
Ить-ить-ить-заєць в полі аж тремтить.
Ем-ем-ем-він сховався за кущем.
Уха-уха-уха-але довгі в нього вуха,
Їх-їх-їх-не сховати зайцю їх.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Читання тексту «Снігова баба і зайчик».
2. Гра»Розвідники».
3.Гра «Земля,небо».
4.Тестування.
1.Що почали робити діти?
-будувати снігову фортецю;
- ліпити снігову бабу;
-гратися у сніжки.
2.З чого діти зробили очі?
- з намистинок;
- з удзиків;
- з вуглинок.
3.Куди вибігли діти?
- на анок;
- на подвір’я;
- у ліс.
4.Якими стали валянки снігової баби?
- чорнішими;
- синішими;
- білішими.
5.Чого не було у баби?
- очей;
- носа;
- рота.
6.Хто дав пораду дітям?
- баба;
- дід;
-тато.
7.Що порадив дідусь зробити дітям, аби заєць не шкодив?
- поставити корзину з капустою та морквою;
- обгородити снігову бабу;
- поставити корзину з апельсинами.
5.Кінцівка до тексту.
-Чому вчить це оповідання?(Турбуватися про тваринок взимку).
Участь у акції «Годівничка для птахів».
Малюнки дітей до оповідання »Снігова баба і зайчик».
III.Рухлива вправа.
IV. РОБОТА З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
В.Скуратівський «Чого лютий лютим зветься?»
1.Оголошення теми, завдань уроку.
2.Біографія В.Скуратівського.
3.Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Зимові місяці.
Грудень, січень, лютий.
Лютий
Третій місяць зветься Лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
Хоче Лютий, щоб на світі
Панувала вік зима.
Та поволі сонце гріти
Починає крадькома.
4.Виразне читання вчителем оповідання «Чого лютий лютим зветься».
5.Словникова робот.
Балачка- розмова.
Куфайка- верхній теплий одяг.
Сіни- нежила частина селянських хат і невеликих міських будинків, що з’єднує житлове приміщення з ганком.
6.Бесіда за змістом.
-Яку картину ви собі уявляли?( Дмуть пронизливі холодні вітри. Віхола позадувала усі стежки й дороги. Лютує мороз. Усе навколо в білому вбранні.)
-Які звуки чули?
-Як автор змальовує заметіль? Знайдіть і прочитайте.
(Широкий вітер позадував стежки й дороги пухким покривалом. Всі шляхи-дороги в переметах.)
- Які синоніми можна дібрати слова заметіль?
(Хурделиця, віхола, хуртовина, завірюха, завія, буран, пурга.) Чому автор говорить про бабусю, вживаючи слова у множині (бубонять самі до себе)? Про який народний звичай нагадують ці слова?
(Вживання ввічливої форми звертання - Ви)
7. Здійснимо подорож в усну народну творчість.
- Прочитайте, які народні вислови вживає бабуся?
-Як вони називаються?
Лютий- місяць вітрів і кривих шляхів.
Січень міст будує, а лютий руйнує.
Лютневий сніг весною пахне.
До весни ще не один комар носа відморозить.
Як би лютий не лютував, а ведмедеві в барлозі бік пригріває.
-Поясніть, як ви розумієте їхній зміст? Як ви вважаєте, це прислів’я (влучний образний вислів, який має навчальний зміст), приказка (влучний вислів, близький до прислів’я, але без повчального
змісту), прикмета?
- Чому лютий лютує? Як про це сказано у тексті?
- Чому йому недовго доводиться бути на світі?
У лютому тільки вночі бувають тріскучі морози. Сонце з кожним днем піднімається вище, яскравіше світить. Місяць лютий кригою скутий, лютий зиму замикає, новому сезону доріжку показує.
- Справді, сніжень, крутень, лютень називають у народі цей місяць року. Його українська назва вказує на погоду, поширену взимку – лютує мороз. Лютий означає «злий», жорстокий.
Другий місяць зветься лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
(Лютий – найкоротший місяць року)
V. ПІДСУМКОВИЙ ЕТАП. Рефлексія.
-- Що нового дізналися?
- Чому лютий лютим зветься?
- Назвіть «зимові» слова.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Прочитати і переказати твір В. Скуратівського «Чого лютий лютим зветься».
.
.