Урок літературного читання 2 клас
Вчитель Скадовського ліцею №3 Скадовської міської ради
Пашкова Світлана Анатоліївна.
Тема: Г.Чубач «У лісочку на пеньочку».
Мета: Ознайомити учнів з творчістю сучасної української поетеси Ганни Чубач, вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати вміння оцінювати вчинки дійових осіб; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до поезії.
Метод. – дидактичне забезпечення: підручники, зошити з друкован. основою, портрет поетеси Ганни Чубач, демонстраційний матеріал, записи на дошці, смайлики, виставка дитячих малюнків до творів В.Скомаровського,
мікрофон, трибуна
Тип: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I. Етап орієнтації:
1.Організаційний момент:
А) Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
Б) "Малюнкове вітання".
Використовуючи для цього смайлики, покажіть , який зараз у вас настрій?
або
2. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА:
А). Робота над чистомовкою
Чи то лис, чи то ліс,
Чи то кинь, чи то кінь,
Чи то кит, чи то кіт —
Звуки плутати не слід.
Л. Мовчун
Б). Гра «Пеньок»
Зубки сірка кізка
зубки сітка кізка
дубки сірка кіска
зубки сірка кізка
3. Перевірка домашнього завдання:
А) Учнівський вернісаж:
Виставка дитячих малюнків до віршів В. Скомаровського
«Козубок-Колобок», «Клени», «Щиглик».
- За малюнком назвати назву вірша.
Б) Конкурс на краще виразне читання вірша В. Скомаровського
«Козубок – колобок» учнями
ІІ. Етап покладання мети. Проектування:
— Сьогодні ми починаємо вивчати творчість сучасної української поетеси Ганни Чубач.
2. Ознайомлення з планом діяльності на уроці:
А) Відгадування загадок:
- Відгадавши загадки ми дізнаємось хто буде героєм вірша Ганни Чубач:
• Поперед комбайна
Господиня файна
Понаносила в комори
Золотих зерняток гори.
(Миша)
• Сірі крильця в нього є,
Дзьобом зернятка клює,
Проспівав нам «Чив-чив-чив»,
З’їв зерно — і полетів.
(Горобець)
Б) Читання плану діяльності на уроці, який пропонують Мишка і Горобчик
План
3.Вправа очікування
ІІІ. Етап організації виконання плану діяльності:
Біографічна довідка:
А) - Перегляд відео «Ганна Чубач»:
— Народилася Ганна Танасівна Чубач у переддень Різдва, 6 січня 1941 p., у селі Плоске Муровано-Кироловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів. Закінчила вечірню школу робітничої молоді, факультет журналістики Українського поліграфічного інституту та Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького у Москві. Працювала в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро». Авторка 30 поетичних збірок («Журавка» (1970), «Жниця» (1974), «Ожинові береги» (1977), «Заповіти землі» (1978), «Срібна шибка» (1980), «Святкую день» (1982), «Житня зоря» (1983), «Листя в криниці» (1984), «Літо без осені» (1986) та ін.) й понад 200 естрадних пісень. За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою. За ці роки в поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий і волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін.
Б) Повідомлення диктора:
Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її «Абетками» та весело-виразні вірші. Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.
А) Гра «Передбачення». Вправа «Мікрофон».
— Де можуть зустрітися горобець і миша?
(Учні в уявний мікрофон висловлюють версії припущення.)
А) Виразне читання вірша вчителя
- Хто є героєм вірша?
- Що дізналися за змістом прослуханого твору?
- Де зустрілися горобець і миша?
- Як поетеса ставиться до мишки?
3. Словникова робота:
а) Довідкове бюро.
Виточка — зшита з вивороту невелика складочка на одязі.
б) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Гірко весело
пеньочку настрій
заздрісно загубили
розірвали крильцями
зажурилася сріблиночка
— Прочитайте дієслова.
— Назвіть слова з м’якими приголосними звуками.
ІV. Фізкультхвилинка
А) за музичним супроводом
Б) зі словесним супроводом
4. Робота з підручником: Гра «Бджілки».
А) Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Простежте, як змінюється настрій мишки.
Б) Продовжіть міркування: «Спочатку мишка вишивала для синочка весело, тому, що...».
В) Прочитайте вірш виразно. Передайте інтонацією зміну його настрою.
V. Фізкультхвилинка для зору: «Маша»
5. Робота у зошитах з друкованою основою с.50 – 51
А) №1 – Прочитай правильно
Б) №2 – Познач висловлювання про горобців, з яким ти погоджуєшся?
6. Виразне читання вірша учнями – парами:
*— Прочитайте рядки, у яких ідеться про те, як мишка вишивала сорочку.
*— Поміркуйте над виділеними словами.
*— Що вони допомогли вам побачити, відчути, зрозуміти?
6. Робота над ілюстрацією:
— Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений?
— Який настрій передав на ньому художник?
VI.Етап контрольно – оцінювальний:
1. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
2.Гра «Продовжи рядки!» - за вчителем
Виразно читати вірш Ганни Чубач «У лісочку на пеньочку» с.88 – 89
Додаток: