Для проведення уроку читання в 3 класі, для формування читацьких навичок, для розвитку пізнавальної діяльності. Для ознайомлення з матеріальною базою сільської та шкільної бібілотеки.
УРОК ЧИТАННЯ У 3-МУ КЛАСІ
Т.М. Жеребило , вчитель початкових класів ,спеціаліст,старший вчитель,Риб янцівська ЗОШ I-III ст.,Новопсковський р-н,Луганська обл..
Тема.Бібліотека-затишний дім для зустрічі з книгою(за матеріалами Державної бібліотеки України для дітей)
Мета:вдосконалювати вміння правильного свідомого читання;
розширювати знання учнів про бібліотеку;збагачувати мовлення дітей бібліографічними термінами,розвивати вміння орієнтуватися в структурі тексту;
розвивати пам'ять ; виховувати інтерес до читання, до книги.
Обладнання:картки для читання,для роботи в парі та в групі;
картки з прислів’ями, презентація про найбільші та найкрасивіші бібліотеки світу ;
картини про Державну бібліотеку України для дітей ;
ілюстрація «дерева настрою», жовті та коричневі листочки;
виставка книг із шкільної бібліотеки.
Хід уроку
I Організаційний момент
1.Психологічна настанова
В цьому класі вся рідня,
Я,ти,він,вона.
Посміхнись тому,хто справа
Посміхнись тому,хто зліва.
Ми - одна сім'я.
- Сідає краса нашого класу,а потім сила нашого класу( дівчатка,хлопчики)
2.Метод «Мікрофон»
-Я хочу,щоб урок наш був продуктивним,а ви яким хочете бачити наш урок?(цікавим,повчальним, загадковим)
- Щоб цього досягти-якими ви повинні бути?(дисциплінованими,уважними,активними,вміти слухати один одного)
3.Мовна розминка
Вправа «Закінчи речення»
- Ми працюємо над розділом…(Похвала книгам!)
-У Стародавньому Єгипті виготовляли книги з…(папірусу)
-У Стародавньому місті люди навчилися робити із шкіри тварин…(пергамент)
- Перша друкована книга з'явилася…(у німецькому місті Майнці )
- Винахідником друкарського верстата був…( Йоганес Гутенберг )
_ Ваші відповіді були чіткими і точними . Це свідчить про те,що у вас добрі знання з теми,які вам знадобляться у майбутньому.
4.Мовленнєва розминка
И А О У Е І
И- злякались когось ,А- злякались самі, О- здивувались,У-ви незадоволені, Е- задумались,І-посміхнулися.
5.Робота над скоромовками(5 скоромовок промовляють з простукуванням за вчителем)
II Передбачення та повідомлення теми і мети уроку
1.Подивіться на ілюстрації та прочитайте на плакаті тему уроку . Як ви гадаєте,про що буде йти мова? ( На дошці ілюстрація – Бібліотека-це дім мудрості , аптека душі )
Метод «Прес»
Я вважаю….
Тому,що….
Отже…
III Сприймання нового матеріалу
1.Вступне слово вчителя :
- Безмежна сила книги-без неї людина сліпа . Книга відкриває нам великий світ . Яскраво сяє у руках діточок і дорослих . Від іі світла йде прозріння і книга від цього радіє . Дуже часто читачі звертаються до бібліотеки . Бібліотека-це дім мудрості,аптека для душі (слова на ілюстрації)
- Чому так говорять?(відповіді дітей)
- Слово бібліотека-грецького походження й означає книгозбірня,книгосховище.
2.Словникова робота (діти спочатку читають повільно , а потім на одному диханні кожне слово)
А-БО-НЕ-МЕНТ
КА-ТА-ЛОГ
КНИ-ГО-ЗБІР-НЯ
ШИФР
ПРИ-МІР-НИК
Біб - лі - о-те-кар
3.Читання комбінованим способом (читає вчитель,потім троє учнів,які добре читають,потім мовчазне читання)
-З ким порівняв читач бібліотекаря ?
IV.Закріплення , систематизація знань учнів
1. Читання ланцюжком
2.Фізкультхвилинка(музичний супровід)
3.Вибіркове читання
- Що означає слово бібліотека?
- Як називається відділ,де видають книги додому?
- Що і де можна почитати в бібліотеці?
- Що допоможе вибрати книгу?
- Коли слід повертати книги в бібліотеку?
- Чим займається бібліотекар?
4.Вправа над швидкістю читання(другий абзац тексту читають разом за вчителем три рази , кожного разу прискорюючи,а потім самостійно скоромовкою з простукуванням)
5.Читання парами
6.Гра «Розвідники»
- Знайдіть і зачитайте близькі за значенням слова
до слова бібліотека.
-В останньому абзаці відшукайте найдовші слова.
-В 1-му абзаці-трискладові слова.
7.Робота в парі
(У парі повинні працювати злагоджено,тому перед початком виконаємо пальчикову гімнастику . Діти повертаються один до одного і торкаючись мізинець до мізинця,безіменний до безіменного і т. д. ,промовляють-бажаю великого успіху завжди і в усьому – привіт)
- На картках правильно з'єднати початок речення з його продовженням .І прочитаємо «прохання книг»
Щоб книжки не бруднити - буде все тобі в порядку
Зроби закладку - бо забрудниш сторінки
Не читай під час іди, треба вчасно руки мити
8.Вправа «В лучи в ціль»
(В одних дітей лежать на партах карточки з початком прислів’їв ,а у інших – їх кінець . Учень,у якого початок - виходить до дошки і показує його всім . Діти про себе читають і виходить той , у кого продовження прислів’я . Становиться рядом , а учні разом читають правильність складеного прислів’я. Складені прислів’я прикріплюють магнітами до дошки.)
КНИГА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТВ ЖИТЬ
КНИГУ ЧИТАЮТЬ НЕ ОЧИМА, А РОЗУМОМ
ЗОЛОТО ДОБУВАЮТЬ А ЗНАННЯ-З КНИЖОК
У ЗЕМЛІ,
- Яке з цих прислів’їв найбільше підходить до вас,учнів?
9.Робота в групах
1-ша-відновити послідовність подій цього тексту
2-га- записати правила поведінки в бібліотеці
10.Гра «Утвори слово»
ГАЇ ЗЕЛЕН А ТАБІР
ЖУРБА НАМИСТО ЛИМОН
(Першого разу прочитайте слова швидко, другого-швидко читайте перший склад кожного слова та утворіть нові слова – газета , журнали
11.Виставка книг
- Ось такі книги вам рекомендує прочитати наш шкільний бібліотекар.
Підсумок уроку . Рефлексія
- Якими новими словами,термінами ви збагатили свій словниковий запас?
- Продовж речення :
Сьогодні на уроці я зрозумів….
Вважаю , що людям потрібно ….
Хотів ( хотіла ) би порадити усім - усім ….
- Якщо ви отримали задоволення від уроку,візьміть жовті листочки і прикрасьте ними «дерево настрою»,якщо ні-коричневі
Домашнє завдання
с.42, намалювати малюнок до прочитаного твору