Урок 52. ЧИТАННЯ ПРИКЛАДІВ НА МНОЖЕННЯ. НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ МНОЖЕННІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ
Мета: ознайомити учнів з назвами чисел при множенні; формувати вміння читати приклади на множення; закріплювати обчислювальні прийоми додавання і віднімання; розвивати вміння розв'язувати задачі на множення; розвивати логічне мислення; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 67, завдання 411; 412)
Завдання 411
— Прочитайте вирази, у яких ви виправили помилки.
26 + 26 + 26 = 2 · 6 · 3 (26 · 3)
23 + 23 - 23 + 23 = 23 · 4 (23 + 23 + 23 + 23)
41 + 41 + 41 + 41 = 41 · 5 (41 · 4)
21 + 12 + 21 + 12 = 21 · 4 (21 + 21 + 21 + 21)
Завдання 412
— Скільки гривень треба заплатити за 6 дисків?
2. Усна лічба
1) Магічні квадрати.
2) Гра «Віконечка».
3) Обчислити значення виразів. Замініть приклади на додавання прикладами на множення, якщо це можливо.
8 + 8 + 8 + 8 + 8 =
5 + 5 + 5 + 5 =
8 + 9 + 9 + 45 =
13 + 13 + 13 =
27 + 73 =
4) Гра «Порівняй!».
3. Хвилинка каліграфії
— Зменшіть на 25 кожне з чисел: 50; 30; 60; 80.
— Збільшіть на 15 кожне з чисел: 15; 25; 35; 45.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються числа при множенні.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 67-68)
Завдання 412. Усне виконання завдання
— Яке число береться однаковим доданком у кожному виразі?
— Скільки разів повторюється доданок?
Завдання 413. Колективне опрацювання матеріалу
— Прочитайте назви чисел при множенні.
— Числа, які множать, називаються множниками (7 — перший множник, 3 — другий множник); результат множення називається добутком (21 — добуток); вираз 7 · 3 також називають добутком чисел 7 і 3.
Висновок: якщо між числами стоїть знак (·), то такий запис називається добутком.
7 · 3 = 21
7 · 3 — добуток;
7 — перший множник;
3 — другий множник;
21 — значення добутку, або добуток.
Завдання 414
Школярі згадують, як називаються числа при множенні. Називають числа в рівностях. Обчислюють значення добутків в останньому стовпчику.
— Рівність 5 · 3 = 15 можна прочитати по-різному:
✵ по 5 взяти 3 рази буде 15;
✵ 5 помножити на 3 дорівнює 15;
✵ добуток чисел 5 і 3 дорівнює 15;
✵ перший множник 5, другий множник 3, добуток 15.
Завдання 415
Учні доводять, що це — задача, аналізують її умову.
Під час розв’язування задачі вчитель підкреслює, що якщо чашка коштує 3 гривні, то треба множити 3 гривні на 4 чашки.
Завдання 416*. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Братові 12 років, а сестрі 9. Скільки років буде братові, коли сестрі виповниться стільки, скільки йому зараз? (12 - 9 = 3; 12 + 3 = 15)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 68, завдання 417; 418.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 52
1. Робота над задачею
Скільки копійок у 5 монетах по 5 к.? Скільки копійок у 5 монетах по 2 к.?
— Запишіть розв’язання додаванням і множенням.
2. Виконання дій за зразком
— Яке число повторюється? Скільки разів?
3. Складання та розв'язування задач
1) З’їли — 7 і 15
Залишилося — 8
Було — ?
2) Було — 32
Залишилося — 6 і 8
З’їли — ?
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв'язування логічних задач
✵ Вероніка і Люба мають прізвища Рибальченко і Детяткіна. Яке прізвище у кожної з дівчаток, якщо відомо, що Люба і Рибальченко однокласниці? (Вероніка Рибальченко, Люба Детяткіна.)
✵ Три товариші — Сашко, Сергійко і Андрійко — мають сестру. Імена дівчаток: Оленка, Оксанка, Галинка. На запитання, як звуть сестру кожного з них, хлопчики відповіли:
Сашко: «Мою сестру звуть Оленка».
Сергійко: «Мою сестру звуть не Оленка».
Андрійко: «Мою сестру звуть не Галинка».
Як звуть сестру кожного з хлопчиків, якщо тільки один з них сказав правду?
(У Сашка сестра Оленка, у Сергійка — Оксанка, у Андрійка — Галинка)