Урок читання. Робота з дитячою книгою. Українська народна казка «Колобок» та англійська «Казка про імбирний пряник»
Тема:Урок позакласного читання. Узагальнення знань дітей про народні казки.
Мета:збагатити дітей знанням нових казок; навчити переказувати їх зміст, працюючи в парах, групах; розвивати інтерес до самостійного читання казок, формування умінь їх відшукувати, читати, запам’ятовувати зміст, героїв; навчати аналізувати вчинки персонажів, оцінювати їх, визначати цінності для себе.
Хід уроку
І.Організація класу
Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Всіх присутніх привітаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
В народі кажуть: «Хто багато читає, той багато знає» .
А хто швидко читає, той багато зробити встигає.
А щоб гарно та швидко читати треба працювати, отож повправляємось
Мовна розминка
Щоб читали добре діти,
Допоможуть сонце й квіти.
Складаємо слова
Ли-пка, сту-пка, кра-пка, ла-пка, са-пка, па-пка, ша-пка.
Ді-ж-ка, кни-ж-ка, сте-ж-ка, ло-ж-ка, кру-ж-ка.
ІII.Повідомлення теми і мети уроку
1.Вступне слово вчителя.
Любі діти! Скажіть, а ви вірите у дива?
А казки читати любите? Дуже добре! Скажу вам по секрету, що казки люблять читати не лише діти, а й багато дорослих.
Давайте згадаємо з вами, які казки ми називаємо народними?
У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки передавалися з покоління в покоління «з уст у вуста». Тому автором цих казок вважають народ, а казки називають народними.
2.Робота з виставкою казок.
Зверніть свою увагу на виставку дитячих казок. Думаю, що вони вам вже добре знайомі.
У кожній країні світу є народні казки. Чимось вони схожі, а чимось відрізняються. Ось наприклад Червона Шапочка у Швейцарії несла своїй бабусі на гостинець головку молодого сиру, а у Франціїї – пиріжок і горщик масла, а в Італії- свіжу рибу.
В Україні героїня цієї казки називається Попелюшка, у Росії - Золушка, а в Англії Сіндерелла.
3. Повідомлення теми та мети
Сьогодні ми з вами будемо працювати над українською народною казкою «Колобок». Ви її , мабуть , уже добре знаєте. Але робота в нас буде незвичайною. Ми ще познайомемось з вами з англійською казкою, яка має назву «Казка про імбирний пряник».
Пригадайте хто головний герой казки «Колобок».
А от в англійській казці це чоловічок - імбирний пряник.
Кожна казка має повчальний характер. Ми уважно прочитаємо казку «Колобок» та подумаємо чого ж так невдало закінчилась прогулянка Колобка. Потім подивимось інсценізацію казки про імбирний пряник. Дізнаємося що з ним сталося. Подумаємо чого ж нас вчать ці обидві казки.
4.Фізкультхвилинка
Не працювати є причина –
Очам даємо відпочинок!
Мерщій рівнесенько сідаймо.
Очима кліпать починаймо.
Навіщо кліпать? Така зарядка-
Вже краще бачать оченятка!
5.Читання казки «Колобок»
1) Словника робота
- В цій казці, вам зустрінуться незнайомі слова.
Перше слово хижка. Хто не будь знає,що воно значить? (відповіді дітей). Перекладаючи на російську - це чулан,те саме, що комора.
Друге слово призьба. Що воно значить?(відповіді дітей). Російською мовою- це завалинка.
Призьба –невисокий земляний насип уздовж стін хати знадвору.
Засік-відгороджене місце в коморі або великий ящик для зсипання
зерна, борошна.
2) Постановка проблемного запитання
Зараз я почну читати казку, а ви уважно слідкуйте та продовжите.
Але перед цим давайте поміркуємо, яким тоном ви будете читати слова кожного персонажа?(відповіді дітей).
Слова зайчика ми будемо читати тоненьким та тихеньким голосом, бо він маленький та беззахисний. Слова лисички ми будемо читати з хитринкою. А слова вовка та ведмедя ми будемо читати голосно, трішки грізно, бо вони великі та страшні.
- Будьте уважні.
- Починаємо читати.
3)Підведення виховного підсумку
Пригадайте,кого зустрів Колобок у лісі? (Виставляю на дошці героїв казки по черзі)
-Як рятувався колобок від небезпеки?
-У чому виявилася хитрість, підступність лисички?
-Чому колобок втратив пильність у спілкуванні з лисичкою?
Чи можна назвати колобка веселим, довірливим, хвалькуватим?
Чому?
-Чого навчає нас казка «Колобок»?
4)Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
5)Інсценізація «Казки про імбирний пряник» англійською мовою
6)Співставлення героїв казки.
От ви і побачили сюжет англійської казки. Скажіть чи схожа історія Колобка з історією, що сталась з імбирним пряником?(виставляю поруч з Колобком Чоловічка-Пряника)
Пригадайте кого ж зустрічав Чоловічок- пряник? (відповіді дітей-Корова,кінь,лисиця.
IV Підсумок уроку
1)Висновок
Що ж спільного(схожого) ви побачили у обох казках?
А чим відрізняються казки?
Як ви думаєте чи однаковий повчальний зміст у обох казках?
2)Творче завдання
Пропоную вам стати казкарями.
До наступного уроку подумайте як би ви змінили кінець казки. Спробуйте придумати свій щасливий кінець.
Колобок
(українська народна казка)
Жили собі дід та баба, та такі убогі, що нічого в них не було. Одного разу дід і каже:
– Бабусю! Піди у хижку та назмітай у засіці борошна, та спечи мені колобок.
Баба так і зробила. Спекла колобок і залишила на вікні, щоб простиг. А він з вікна та на призьбу, а з призьби та на землю, та й покотився дорогою.
Котиться, котиться, а назустріч йому зайчик-побігайчик:
– Колобок, колобок, я тебе з’їм!
– Не їж мене, зайчику-побігайчику, я тобі пісню заспіваю.
– Ану, якої?
Я по засіку метений,
На яйцях спечений,
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу!
Та й покотився. Котиться, котиться, зустрічає його вовк:
– Колобок, колобок, я тебе з’їм!
– Не їж мене, вовчику-братику, я тобі пісню заспіваю.
– Ану, якої?
Я по засіку метений,
На яйцях спечений,
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу!
Та й побіг. Знову біжить та й біжить, зустрічає його ведмідь:
– Колобок, колобок, я тебе з’їм!
– Не їж мене, ведмедику-братику, я тобі пісню заспіваю.
– Ану!
Я по засіку метений,
На яйцях спечений,
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу!
Та й маху! Біжить та й біжить, зустрічається з лисичкою:
– Колобок, колобок, я тебе з’їм!
– Не їж мене, лисичко-сестричко, я тобі пісню заспіваю.
– Ану, якої?
Я по засіку метений,
На яйцях спечений,
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу!
– Ану-ну, ще заспівай! Сідай у мене на язиці, щоб мені чутніше було.
От він і сів та й давай співати:
Я по засіку метений,
На яйцях спечений…
А лисичка його гам! Та й проковтнула.