Тема.Казка — вигадка, та в ній щось повчальне розумій. «Цап та баран» (українська народна казка) (с. 43-44).
Мета: Удосконалювати навички, правильного свідомого і виразного читання; вчити учнів характеризувати головних дійових осіб; розвивати вміння висловлювати свою думку; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.
Хід заняття
Зичу праці і старання,
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день!
Мовленнєва розминка
Ав-ав-ав – не лови гав.
Ва-ва-ва – книжка нова.
Ву-ву-ву – вип’ємо каву.
Ув-ув-ув – новину почув.
Ві-ві-ві – здивувались паві.
Ів-ів-ів – льон зацвів.
Во-во-во – намальовано криво.
Ов-ов-ов – накололи дров.
Ив-ив-ив – я квіти полив.
Ви-ви-ви – чорні брови.
к |
о |
р |
о |
в |
а |
м |
в |
ф |
є |
в |
ч |
я |
ц |
а |
п |
ю |
щ |
и |
й |
т |
ь |
б |
л |
н |
г |
к |
ц |
щ |
є |
ю |
т |
с |
в |
п |
н |
ш |
з |
ч |
я |
и |
к |
о |
з |
а |
я |
ф |
ц |
ь |
Л |
й |
у |
е |
г |
щ |
х |
і |
а |
р |
ш |
я |
к |
м |
т |
е |
л |
я |
ї |
в |
ф |
я |
г |
н |
я |
у |
б |
а |
р |
а |
н |
в |
р |
д |
п |
о |
р |
о |
с |
я |
у |
б |
и |
к |
т |
о |
р |
й |
ф |
у |
а |
- Що об’єднує всі ці слова?
1. Цариця – риця + панна – анна = цап
2. Баба – ба + рама – ма + нора – ора = баран
Робота над казкою «Цап та баран»
- Давайте розглянемо ілюстрації до казки і спробуємо передбачити про що йтиметься у казці.
- Які ще дійові особи, крім цапа та барана зустрінуться?
- Що можемо сказати про головних героїв казки?
- А тепер давайте прочитаємо казку, і перевіримо, чи справдилися наші передбачення.
- Чи не помилилися ми у нашому передбаченні, що цап та баран були справжніми друзями?
- Читаючи текст, олівцем позначайте слова, значення яких вам не зрозуміле.
«Довідкове бюро»
Відсіля – звідси.
П’ятами накивати – швидко втекти.
Курінь – легка будівля, сторожка.
Прибрались – тут: пішли геть.
Ворожити – тут: передбачати, вгадувати.
Ворожбит – тут: той, хто ворожить.
Приятелі – друзі, товариші.
Ломака – палиця, дрючок.
Міркувати – думати.
Тестування казки (https://naurok.com.ua/test/cap-ta-baran-ukra-nska-narodna-kazka-1049181.html)
1.Хто є головними дійовими особами казки?
2. Як герої ставилися один до одного?
1) Були запеклими ворогами; 2)Були приятелями; 3)Ставилися байдуже; 4)Не довіряли один одному.
3.Що знайшли приятелі посеред поля?
1)Новеньку торбу; 2)Багато капусти; 3)Заячий хвіст; 4)Вовчу голову.
4. Кого зустріли звірі біля вогнища?
1) Людей; 2)Зайців; 3)Вовків; 4)Лисиць.
5. Скільки разів баран носив вовчу голову?
1) 3; 2) 2; 3) 1; 4)0.
6. Чому вовки не з'їли цапа та барана?
1) ;Бо ті виявилися кмітливішими; 2)Бо вони одразу втекли; 3)Бо були не голодні; 4)Бо вовки не їдять м'яса.
Робота в парах
Гра «Ти – мені, я – тобі»
Придумайте запитання за змістом казки, поставте їх одне – одному.
Гра «Розвідники».
Полічити скільки разів у змісті казки зустрічаються слова цап та баран.
Дівчата – слово «цап» (18 р.)
Хорвці – слово «баран» (19 р.)
Завдання додому: переказувати казку від імені цапа; характеризувати головних героїв.
Підсумок: «Продовж речення»
Мені найбільше сподобалося …
Я дізнався …
Я хотів би ще краще навчитися …