Тема. Українська народна казка «Лисичка та Журавель»
Мета. Познайомити дітей з українською народною казкою «Лисичка та Журавель». Вчити учнів виділяти головних героїв казки, формувати навички правильного та свідомого читання мовчки і вголос, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Обладнання. Підручник, презентація, загадки
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука,
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивилась,
Посміхнулась, привіталась.
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, Софійко, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Даніїле, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Богдане, я хочу щоб день у тебе був щасливим!
- Діти, відгадайте загадку.
Маленьке, кругленьке, за хвіст не підняти.
вони в цьому чарівному клубочку. Настав час «розплести» його і пригадати, які ж казки навчили нас народної мудрості. Уявімо, що ми рушаємо у подорож до казкової країни. У якій казочці ви б хотіли опинитись? Кого з героїв цієї казки зустріти і кого з товаришів взяти з собою? Будьте уважні, стежте, щоб названа казка та її герої не повторювались.
(Вчитель розпочинає, діти продовжують. Кожен називає казку, героя та ім'я товариша, котрого візьме із собою. Клубочок діти передають один одному. Таким чином створюється павутинка).
- Подивіться, яку павутинку ми створили із казок! Ви справжні казкарики!
-А чи скінчилася нитка у клубочку?
- Багато цікавих казок таїть у собі наш чарівний клубочок.
- Завдяки казці ви, діти, пізнаєте світ.
ІІ. Актуалізація опорних знань
( пісні, заклички , лічілки, мирилки , скоромовки, загадки, прислів’я, народні казки)
III. Повідомлення теми і мети уроку
Заповнення пропусків
- Ой, лишенько! - кричать слова,
Пропали літери у нас.
Без них всіх бути ми не можем,
Допомогти ж зуміє кожен.
Ви дуже добре поміркуйте
І нас скоріше порятуйте.
Л..С..ЧК.., Ж..Р..В..ЛЬ
Відгадайте загадки
В темнім лісі проживає. Прохолоди чиста просинь-
Довгий хвіст пухнастий має. На поріг ступає осінь.
Їй на місці не сидиться. Вдаль від рідної землі
Як зовуть її?...(Лисиця) Відлітають….(Журавель)
Журавель»
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Виразне читання казки вчителем.
2. Словникова робота
Прочитай правильно
Запросини, припрошує, пригощайся, розійшлися. Приятелько, приятелює, розгнівалася, розсердилася.
ЗАПРОСИНИ – гостини
ПРИПРОШУЄ – запрошує
ПРИЯТЕЛЬКО – подруга
ПРИЯТЕЛЮЄ – товаришує
РОЗГНІВАЛАСЯ - розсердилася
3.Читання казки учнями
Фізкультхвилинка
4.Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Розглянь малюнок. Який епізод казки на ньому зображено?
- Чого вчить ця казка?
5.Поділ казки на частини
- На скільки частин можна поділити казку?
- Дайте назву кожній з частин.
6. Характеристика дійових осіб
7. Читання казки в особах
8. Послухайте пісню, написану за мотивом української народної казки «Лисичка і Журавель». Порівняйте казку та пісню. Чим вони схожі, а чим різняться? Яку народну мудрість висловлено в пісні?
V. Підсумок уроку
- Чого навчає ця казка?
- Як не потрібно робити??
- Як би ви помирили Лисичку та Журавля?
- Як можна було б продовжити казку?
VІ. Рефлексія. Оберіть відповідну цеглинку лего