Урок читання з використанням методів технології розвитку критичного мислення та інтерактивних технологій
Чи легко зробити правильний вибір?
Н. Бічуя « Пиріжок з вишнями»
Мета. Ознайомити дітей з оповіданням Н. Бічуї. Формувати вміння оцінювати вчинки персонажів, співпереживати, засуджувати й усвідомлювати основну думку. Вдосконалювати читацькі навички.
Розвивати увагу, пам'ять, мислення.
Сприяти вихованню доброзичливого ставлення до оточуючих, готовності прийти на допомогу, чинити по совісті, бути правдивим.
Хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування на роботу
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Подивіться всі на мене,
Усміхнулися усі:
Всі готові до роботи?
Всі бадьорі? Молодці!
Учні разом: На урок прийшли ми знову
Працювати всі готові!
Учитель: Та щоб добре працювати,
Слід себе налаштувати
На сьогоднішній урок.
- Сьогодні у мене гарний настрій. Я люблю себе, своїх рідних, друзів, свою землю, свою Україну.
– Працювати на уроці будемо під гаслом… Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів.
навчати, Добре, знати. хто, хоче, все, того
Девіз уроку: Добре того навчати, хто хоче все знати.
– А ви хочете все знати ?
– Діти, подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, навчальним, продуктивним, світлим, веселим, проблемним….)
– А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими … )
– Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
ІІ. Мовно-читацька розминка
1. Артикуляційна зарядка.
Починаємо урок без заминки
З артикуляційної розминки.
Рот – хатинка, губи – двері.
Хто в хатинці цій живе?
У цій затишній оселі
Язичок живе веселий.
Ох і жвавий він хлопчисько,
Наш веселий Язичок! (Вправа «Стрілочка»)
Повернувся на бочок,
Подивився вліво, вправо,
Потім знову уперед («Годинник», «Стрілочка»).
У футбол рішив пограти («Футбол»)
та й пішов відпочивати.
2. Вправа на дихання «Рахунок на видих».
3. Розчитування.
вишня
вишенька
вишиванка
вишневий
Яке слово зайве?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Показ вистави «Хто зігріє кошеня?» (групами)
– На минулому уроці ми розділили ролі і ось перевіримо, як ви підготували виставу. Отже, відправляємось до театру. Виступає перша трупа артистів.
ІV. Повідомлення теми уроку
Діти, а щоб тему сьогоднішнього уроку пізнати,
треба трішечки поміркувати!
– Отже, сьогодні ми поговоримо про те, чи легко зробити людині вибір, особливо дитині. Допоможе нам у цьому письменниця, журналістка, перекладач Ніна Бічуя та її оповідання « Пиріжок з вишнями».
V. Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Очікування»
– Діти, що ви очікуєте від уроку?
Цей урок навчить:
Нехай здійсняться сподівання,
А ми переходимо до читання.
VІ. Сприйняття, осмислення нового матеріалу
1. Знайомство з творчим шляхом письменниці.
– Та спочатку послухайте повідомлення дослідника-літературознавця про творчий шлях. (Вправа «Мікрофон»)
2. Вправа «Порушена послідовність»
Діти, вам потрібно вирішити, у якій послідовності ці речення можуть бути розташовані в оповіданні. Результат роботи викладіть з цеглинок LEGO.
№ |
Речення |
Контроль |
1. |
«Не треба мені твого пиріжка, – зітхнув він. – Я все одно бачив!» |
|
2. |
А Славко хитро глянув на Гриня й запропонував: – Хочеш пиріжка з вишнями? |
|
3. |
–Тепер ти вже ніби нічого й не бачив, правда?– ще лукавіше поглядаючи, запитав Славко. |
|
4. |
Славко в одній руці тримав пиріжка, а в другій – дерев'яну шаблюку. |
|
Уважно послухайте оповідання і перевірте чи вірними були ваші передбачення.
3. Сприймання змісту тексту учнями. « Кероване читання»
– Будемо читати оповідання по частинах. Коли я попрошу зупинитися, будь ласка, припиніть читати, не забігаючи наперед.
4. Перевірка емоційного сприймання змісту.
– Чи сподобалось вам оповідання? Що вразило?
5. Словникова робота.
– Знайди когось, хто може пояснити значення слів:
Шаблюка, трісочка, лукавіше(хитріше), бешкетувати(пустувати).
Самостійно знайдіть тлумачення слова сахалися.
Фізкультхвилинка
6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
Хто є персонажами оповідання?
Як розважався Славко?
Чи безпечні такі розваги?
Чим займався Гриньо? Як він поставився до розваг Славка?
Як Славко запропонував пиріжок? Про який задум свідчать виділені слова?
Перед яким вибором опинився Гриньо ?
Чи легко йому було зробити цей вибір?
Як він діятиме далі?
Знайдіть та дочитайте речення
Знайдіть і прочитайте фрагменти оповідання, що підтверджують або спростовують подані твердження.
Славко був балуваним хлопцем, який не замислювався про наслідки своїх вчинків.
Гриньо був хоробрим хлопчиком.
Гриньо вирішив нікому нічого не говорити.
Як ви уявляєте Славка? А Гриньо?
Об'єднайтесь в групи залежно від того, на чиєму ви боці. Якщо ви підтримуєте Гриньо, підійдіть до плаката «Гриньо», якщо ви на боці Славка, то підійдіть до плаката «Славко», якщо ще не визначилися – до плаката «Не знаю». Доберіть аргументи та обґрунтуйте свої позиції.
Чи не змінив хтось із учасників своєї думки?
Чи не бажаєте перейти до іншого плаката? Обгрунтуйте свій вибір.
Молодці! Ви зробили правильний вибір, адже треба завжди говорити правду та захищати скривджених і не скривати погані вчинки, свідками яких ви були.
Яке з прислів’їв стосується оповідання та виражає головну думку?
Хто за правду горою, той не боїться і бою.
Була правда, та позички зіпсували.
Краще гірка правда, ніж красива брехня.
V. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
– Наш урок добігає до кінця.
Вправа «Мікрофон»
Яке оповідання читали сьогодні?
Хто його автор?
Про що спонукає замислитися автор оповідання?
Який висновок для себе ви зробили?
– Чи справдились ваші очікування?
– Продовжте речення:
«Цей урок навчив мене…»
Діти, в руках у мене чарівна скринька, а в ній можна побачити того, хто старався найбільше, був найактивніший, найрозумніший. Хто з вас хоче його побачити? Можете зазирнути в скриньку, але поки що не розповідайте своїм однокласникам, кого ви там побачили. Мовчіть до того часу, аж поки всі охочі не зазирнуть до скриньки.
(Діти по черзі заглядають у скриньку.)
То кого ви побачити у чарівній скриньці? ( Себе)
Так, ви всі великі молодці. Я вдячна вам за цей урок.