Тема: Пригоди дерев’яного чоловічка. Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо».
Мета:
Обладнання: Савченко О.Я. Літературне читання. 3 клас: підруч. для загально-освітн. навч.закл./ К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. – С.146-152
План
Хід уроку:
I. Організація початку уроку:
1.1. Привітання
- Добрий день, учні. Привітаймося, посміхнімося один одному, щоб провести цікавий та творчий урок.
1.2. Організація класу
Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити ми без них?
Казка стукає у двері привітаємо її.
І щоб нам не говорили ми впізнаємо її.
- Про який жанр говориться у вірші?
- Які казки бувають?
- Яку відповідь ви дали б на запитання у вірші? Обґрунтуйте думку.
II. Мовленнєва розминка:
2.1. Робота над чистомовкою
Іли-іли-іли — гуси на лужку присіли.
Али-али-али — потім травку пощіпали.
Или-или-или — у водиці лапки мили.
Ою-ою-ою — ґелґотали між собою.
2.2. Гра «Озвуч малюнок»
Вчитель демонструє предметні малюнки, а учні озвучують їх.
Немовля — а-а-а-а.
Мишка — пі-пі-пі-пі.
Півень — ку-ку-рі-ку-у-у.
Коник — іго-го-о-о.
Жабка — скре-ке-ке-е-е.
Тигр — р-р-р-р.
III. Повторення вивченого:
3.1. Робота в парах
- Пригадайте разом із сусідом по парті, який твір ми вивчали на минулому уроці, хто його автор, які головні герої, та тема твору?
IV. Підготовка до сприймання:
4.1. Відгадування загадки
Від розбійників тікав,
В небі з лебедем літав,
Півня, взявши за коня,
Мчав по полю навмання,
Друзів у біді не кинув
Знаменитий... (Буратіно).
- Чи знаєте ви хто є автором цієї казки?
- Російський письменник Олексій Толстой написав свою казку за мотивами казки італійського письменника Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо». Ця казка, перекладена на 87 мов світу, є однією із найзворушливіших і найсмішніших книг світової літератури. Дерев’яного довгоносого Піноккіо, нестерпного, доброго, буйного, чуттєвого, дотепного, дурного, як пробка, впертого, як осел, плаксивого і жартівливого, егоїстичного і великодушного знають в усьому світі.
4.2. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з уривком з казки італійського письменника Карло Коллоді.
У казці «Пригоди Піноккіо» немає драконів і чаклунів. Фея живе у ній не у палаці, і навіть не у печері, а в «чистенькому будиночку». За непослух тут карають ослячими вухами й довжелезним носом. Незвичайний у казці герой, бо його витесали... з чого б ви думали? З виш- невого цурпалка (шматка деревини).
4.3. Короткі відомості про автора
- Незвичайним є і сам автор. Його справжнє ім’я — Карло Лоренціні. Він народився у місті Флоренція, а Коллоді називалося селище, де проживала його мати. Зараз у цьому маленькому італійському містечку стоїть рідкісна статуя — пам’ятник літературному героєві, дерев’яному хлопчині на ім’я Піноккіо. На пам’ятнику викарбувано напис: «Безсмертному Піноккіо — вдячні читачі у віці від чотирьох до сімдесяти років». І ще одна деталь: Піна на тосканському діалекті означає «кедровий горішок». Міцним виявився горішок. Не підвладний він часові!
4.4. Словникова робота
- Діти, в казці зустрінуться слова, значення котрих нам не знайоме:
Сольдо – дрібна монета в Італії.
Ганчірник – той, хто збирає, скуповує ганчірки.
Замашний – великий.
Рожен – металевий прут, на який настромлюють м’ясо або рибу для смаження на вогні.
V. Перше читання твору вчителем. Перевірка сприймання прочитаного:
5.1. Читання казки вголос вчителем
5.2. Бесіда з учнями. Перевірка сприймання прочитаного.
— До кого потрапило поліно?
— Кому майстер Вишня віддав цурпалок?
— Що зробив Джеппето з поліна?
— Навіщо Джеппето продав свою єдину куртку?
VI. Перечитування:
6.1. Читання тексту учнями ланцюжком
— Про що мріяв Піноккіо, йдучи до школи?
— Про що свідчать його думки?
6.2. Фізкультхвилинка
Дерева високі-високі.
Травичка низенька-низенька.
Вітер дерева колише, гойдає.
То вправо, то вліво.
То вперед, то назад нахиляє.
Пташки летять, відлітають.
А діти тихенько, за парти сідають.
6.3. Читання тексту учнями про себе
— Прочитайте розмову Піноккіо з хлопчиком. Які риси характеру Піноккіо виявилися при цьому?
— Хто купив «Буквар» у дерев’яного хлопчика?
— Прочитайте слова автора, якими він засуджує поведінку Піноккіо.
VII. Аналіз змісту твору:
7.1. Читання казки вголос в особах.
- Назвіть дійових осіб казки. (Обговорення та уточнення ролей)
7.2. Індивідуальна робота. Встановіть послідовність подій.
- Пригадайте, як розвиваються події в казці та встановіть послідовність подій.
- Відповідно до встановленої послідовності подій перекажіть коротко зміст казки.
7.3. Короткий переказ згідно послідовності.
VIII. Узагальнююча бесіда
— З казкою якого письменника ви ознайомилися?
— У якій країні була створена ця казка?
— Щоб дізнатися про інші пригоди Піноккіо, прочитайте всю казку Карло Коллоді.
IX. Підсумок:
9.1. Повідомлення домашнього завдання
Намалювати малюнки до казки (с. 147–151).