Урок розроблений для вчителів та асистентів учителя в інклюзивному класі загальноосвітнього навчального закладу.
Матеріали до уроку: портрет Лесі Українки, фотоальбом «Життєвий і творчий шлях Л. Українки», презентація «Конвалія», Червона книга України, таблиця опорних слів, ілюстрації із зображенням конвалій, розрізані склади слів;
картки для учнів з інклюзивним навчанням: скоромовки, словникові слова, розрізані склади слів, опорні слова, дзеркальця
Урок літературного читання в інклюзивному класі (4 клас)
Тема. Леся Українка. Конвалія
Мета:
навчальна: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів, продовжити знайомство з творчістю Лесі Українки, показати красу рідної мови;
розвивальна: розвивати пам'ять, уяву, образне мислення, читацькі компетентності, навички ефективного спілкування, вміння висловлювати свою думку;
виховна: виховувати почуття любові до Лесі Українки, до рідного слова
Матеріали до уроку: портрет Лесі Українки, фотоальбом «Життєвий і творчий шлях Л. Українки», презентація «Конвалія», Червона книга України, таблиця опорних слів, ілюстрації із зображенням конвалій, розрізані склади слів;
картки для учнів з інклюзивним навчанням: скоромовки, словникові слова, розрізані склади слів, опорні слова, дзеркальця
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
ІІ. Очікування Інклюзивне навчання:
ІІІ. Мовленнєва розминка дзеркалом
а) відчуйте запах свіжості весняного лісу;
б) понюхайте першу весняну квітку;
в) легенько подуйте на метелика, що сів на квітку.
Пили, пили, пили. на картках
Лили, лили діти,
Пили, пили квіти.
Виростали квіти,
Виростали й діти.
ІV. Перевірка домашнього завдання
на-гім-зія учні складають склади
чо-ве-ри на картках
ння-та-чи
V. Актуалізація опорних знань
2. Передбачення
Загадка
Вона цвіте в травневі дні
Поміж великим листом.
Повисли квіти запашні,
Немов дрібне намисто. (Конвалія)
VІ. Оголошення теми уроку
VІІ. Вивчення нового матеріалу
Вірш був надрукований у львівському журналі «Зоря» № 22 і підписаний: «Волинь. 30 жовтня 1884 рік. Леся Українка.»
3. Передбачення
- Як ви думаєте, про що буде йти мова у вірші?
4. Словникова робота
- Встановіть відповідність між словом та його значенням.
негода - все одно, однаково Інклюзивне навчання:
вкоротила - завдає муки встановлюють
навтішалась - погона погода відповідність
крає - зменшила тривалість життя на картках
байдужа - задовольнила бажання
5. Читання вірша вчителем
- Чиї передбачення збулись?
6. Читання вірша учнями
- Які почуття викликав вірш?
Музична фізкультхвилинка «Діти- квіти»
7. Повторне читання вірша учнями
- Прочитайте вірш ще раз, підготуйтеся до бесіди за змістом вірша.
8. Бесіда за змістом
- Де росла конвалія?
- Як захищалася вона від негоди?
- Що трапилося з нею?
- Який настрій бук у панночки?
- Які почуття переживала конвалія?
- Про що свідчать останні рядки вірша?
9. Робота над виразами
- Що означає вираз «рука чоловіча віку вкоротила» ?
- Чия це може бути рука?
10. Вибіркове читання
а) Знайдіть опорні слова Інклюзивне навчання:
росла пов’яла читання слів на картках
захищалась схилилась
навтішалась грає
вкоротила крає
понесли промовила
понесла замовкла
закрутилась кинула
б) Вправа з ейдетики
- При допомозі жестів і міміки передайте ці дії та почуття.
в) Знайдіть слова, що римуються.
11. Робота над художніми особливостями твору
- Які художні особливості використовує поетеса?
( епітети: дуб високий, віття широке;
пестливі слова: панночка, музиченька;
звертання: дубе, друже;
психологічний контраст – це різко виражена протилежність: радість панночки – горе конвалії).
12. Робота над виразним читанням
- Які почуття слід передати інтонацією?
(радість, сум, біль, жалість, тривога, злість)
13. Читання за диктором
(учні читають разом із вчителем)
14. Гра «Диктор телебачення»
(конкурс читців)
VІІІ. Підсумок уроку
1 група: скласти паспорт твору
Паспорт твору:
2 група: зробити характеристику дійових осіб, при допомозі діаграми Вени
Добра Зла
Ніжна Жорстока
Ввічлива Бездушна
Жива природа
3 група: скласти 5 правил для себе
Конвалія
Красива, запашна
Квітне, милує, пахне
Мені подобається ця квітка.
Квітка
4. Підсумкове слово вчителя
- Леся Українка писала свої вірші щиро, від душі, влучно добираючи прості слова. В цьому і є сила поетичного слова поетеси.
Вона оспівувала ці квіти і в подальшій творчості як символ досконалості природи і прагнення досягти гармонії людини з природою.
ІХ. Очікування
- Чиї очікування збулись?
Х. Самооцінка навчальної діяльності
(учні оцінюють себе за шкалою 1-12 на картках)