Даний матеріал направлений для розвитку вміння визначати число іменників;вправляти у змінюванні іменників за числами, визначати число іменників; ознайомити з іменниками, що вживаються тільки у множині або в однині;розкрити красу дитячих людяних вчинків, поглибити знання учнів про поезії-діалоги, вправляти у їх правильному виразному читанні віршів, розвивати творчі здібності учнів, зіставляти зміст вірша із малюнком; визначати головну думку твору
Відкритий інтегрований урок з читання та української мови.
Тема. Сила уяви. Д.Павличко «Гном», іменники, які вживаються тільки в однині і множині.
Мета: навчати практично утворювати форми однини, множини в українській мові, визначати число іменників;вправляти у змінюванні іменників за числами, визначати число іменників; ознайомити з іменниками, що вживаються тільки у множині або в однині;розкрити красу дитячих людяних вчинків, поглибити знання учнів про поезії-діалоги, вправляти у їх правильному виразному читанні віршів, розвивати творчі здібності учнів, зіставляти зміст вірша із малюнком; визначати головну думку твору;виховувати любов до природи, людяність, вихованість.
Хід уроку.
I.Організація класу.
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим
«Добрий день!»
- Усі готові до уроку?
- Так.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно
Дарма часу ти не трать
Думать треба! Працювать!
Діти! Сьогодні ми святкуємо велике християнське свято – Стрітення. У нього дуже цікава історія. Кажуть, що в цей день зима зустрічається з весною і між ними точиться боротьба: хто з них візьме владу у природі? Чи бути ще зимі, чи настане весняне тепло? На нашому уроці ми поєднаємо знання з двох предметів читання і української мови.Ознайомимося з новим твором, будемо розвивати свою уяву, фантазію, відкриємо нове для себе про частину мови, яку ми вивчаємо на уроках української мови.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Тема хоч і проста, та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова , буде і забава.
Ви здобудете нові знання і нові уміння,
А для цього треба вам проявить терпіння!
Отже, друзі, до роботи!
А тепер сіли рівненько,
Берімось за письмо гарненько.
Зошити похило покладіть,
Ручки правильно візьміть.
Букви виведіть старанно,
Каліграфічно, чітко, гарно.
Записуємо дату:
П'ятнадцяте лютого
Класна робота
III.Повторення раніше вивченого.
1. Зупинка « Сонячна галявина»(слайд 2)
Технологія « Кубування»
Ми прийшли на чудову квітучу галявину, залиту сонячним світлом. Давайте виростимо на ній свій кущик знань.
Птах, мухомор, ліщина, сосна, дятел, заєць, вітер, хлопець, автомобіль,колесо.
Лісок, галявина, гном, каміння, скарб, вода , річка, повітря, сонце.
IV.Оголошення теми і мети уроку.
У ковпаку і бородою
З киркою шукає скарби
Невеликий чоловічок
Казкового міста.
(Гном.)
1.Робота над назвою вірша «Гном» Д. Павличка
- Чи можете ви пояснити значення слова гном?
( Казкова істота, дух у вигляді потворного бородатого карлика, що нібито жив у надрах землі і охороняв підземні багатства)
2. Прогнозування
- Якими бувають гноми?
(Бувають добрими і злими)
- А якого хотіли б зустріти ви? Чому?
- Хто із вас хотів би стати гномом?
3.Хвилинка каліграфії.
Написання букви Гг нг гд гл гк гн ом
Гном гномик гноменята
Маленький гном охороняє скарби в надрах землі.
4.Інсценізація “Інтерв’ю із поетом”
-Журналіст: Хто були ваші батьки?
-Журналіст: У якому віці ви почали писати свої твори?
-Журналіст: Де були надруковані ваші твори?
Дмитро Павличко: Читайте мої твори, у них я сам. Будьте мужніми, цілеспрямованими. Любіть свій народ, мову, звичаї, як люблю їх я.
V.Сприймання і усвідомлення матеріалу.
1. Читання вірша «Гном»вчителем
- Хто зустрів гнома?
(Гнома зустрів хлопчик)
2. Повторне читання вірша вголос
- Якою ви уявляєте родину гномів
- А їхню машинку?
3. Аналіз змісту вірша.Вибіркове читання.
- Прочитайте опис гнома
- Про що попросив його хлопчик?
- Чи зміг би гном виконати це прохання?
- Що для цього він мав би зробити?
- Прочитайте, яким би було життя хлопчика після перетворення.
- Як ви думаєте чому хлопчик відмовився перетворюватися на гнома?
- Що у цьому вірші казкового?
4. Читання вірша в особах.
Робота в групах.
Придумайте продовження пригод гномів у лісі.
Подумав хлопчик, що стане не більшим за мухомор. Не побачить більше батьків та друзів. Подякував гномові і чемно відмовився від чарівного перетворення.
Поїхала маленька машина далі, а хлопчик пішов лісовою стежкою. Вона вивела його на невелику поляну. Учорашня злива наробила лиха в лісі. На землі валяється велике дерево, важко переступити через нього. Придивився і запримітив маленьку машину, що заплуталась серед гілок. Не можуть гноми зрушити з місця. Хлопчик вирішив допомогти. Взяв усіх на руки і переніс на лісову стежку.
Подякували маленькі гноми своєму рятівникові. А старий гном дуже зрадів, що хлопець залишився великим.
VI. Фізхвилинка.
5.3.Робота з ілюстрацією до твору.
VII. Ознайомлення з іменниками, які вживаються тільки в однині і множині.
1.Підготовча вправа.
-Скільки гномів всього сиділо в машині?
-Назвіть членів сім'ї гнома?
-Скільки було дітей в сім'ї?
2.Робота в парах.
Змінити слова так, щоб наголос у них перейшов із кореня на закінчення і навпаки. Правильно вимовляй звуки, позначені виділеними буквами. Визнач, які іменники вжито в однині, а які –у множині. Визнач закінчення іменників у множині.
Гілка-гілки плече-плечі
казка- …. село-…..
стежка-…. весло-…
книжка-…. верба-….
море-… серце-…..
Визначити число іменників окуляри, гілля.
3.Вправа 319 (усно)
Який висновок можемо зробити.
4. Вправа 320.
VIII. Підсумок уроку.
Вправа « Мікрофон»
- Який раніше вивчений матеріал ми повторили?
- Що дізналися про число іменників?
- Які цікаві групи іменників є у нашій мові?
1. Я зрозумів…..
2. Я засвоїв……
3. Я повторив….
Дякую всім, хто працював,
На всі запитання відповідав,
Різні тексти читав та вправи розбирав
Та тим, хто в гості завітав!
IX. Дом.завдання ст.133 впр.321, виразно читати вірш Д.Павличка “Гном».