Тема: Василь Чухліб «Зимова казка»
Мета:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати, моделювати, виконувати неохідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
комуникативної: уміти налагоджувати взаємодію під час роботи у парі, групі;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної/громадської: уміти працювати в парі, групі, з усіма в колективі;
загальнокультурна: уміти працювати, дотримуватись норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: презентація до уроку; портрет Василя Чухліба, зображення сніжинки.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров`язбережувальна, природнича.
І. Вступна частина
1. Організаційний момент
Сядьте , діти всі рівненько
Усміхніться всі гарненько
Настрій на урок візьмемо
І працювати розпочнемо.
2. Психологічна настанова на урок
- Посміхніться мені, один одному.
- Нехай ці усмішки зігріють наші серця, наповнять їх радістю і добротою.
- Але в цю пору року , коли на вулиці холодно, нам усім хочеться тепла. Взимку в природі є ті, хто тепла не хоче, а й боїться його . Хто це?
( Сніжинки)
А що діти можуть утворити з сніжинок. ( сніговик, сніжку, снігову фортецю)
3.Вправа « Криголам»
- Діти, якими ви повинні бути на уроці?
На уроці ми будемо:
С – сміливі
Н- наполегливі
І- ініціативні
Ж- жваві
К- кмітливі
А- активні.
Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці ви такими будете.
ІІ. Основна частина
1. Артикуляційні вправи
1) Фонетична зарядка
- Уявіть, що ми в зимовому лісі дихаємо свіжим повітрям - вдих носом , видих носом (3 рази), на руку сіла сніжинка, щоб вона не розтанула подуйте на неї.
- Подув вітерець. ( у-у-у-у-у-у-у-у-у)
- Дерева шелестять голими вітами. ( ш- ш- ш- ш- ш)
- Затріщали гілочки від морозу. ( трісь – трісь- трісь)
2) Чистомовка
Ма-ма-ма , ма- ма-ма – вже до нас прийшла зима.
Іг-іг-іг, іг-іг-іг – випав білий - білий сніг.
Ло-ло-ло, ло-ло-ло – кучугури намело.
3) Скоромовка
Взимку біла вся земля,
Ковзани бере маля.
4) Вправа « Сядь на пеньок»
Ранок- ранок- ранок - ганок- ранок.
Сніг-сніг- сніг – сніг- сміх.
Тарасик –Тарасик – карасик- Тарасик-Тарасик.
Казка- казка-казка – каска- казка.
2. Робота над загадкою. Актуалізація опорних фонових знань
Мухи білі прилітають,
На голівоньки сідають,
Замітають всі доріжки
І дарують дітям сніжки.
Хто ж дарує жартома
Білі мухи? Це ... (зима).
- Про які білі мухи йдеться?
- Розгляньте зображення зимових краєвидів. Які ознаки зими на них можемо виділити?
- Як ви вважаєте, це тільки початок зими чи це зима вже ступила в свої права? Обґрунтуйте свою думку.
3. Вправа «Асоціації». Складання «асоціативного куща»
- З чим асоціюєте слово «зима»?
4. Слово вчителя
Краса зимової природи завжди надихає митців зокрема письменників . За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передавали образи і зимового ранку і засніженого лісу і морозної ночі. Отже , вирушаємо у світ зимової краси і зимових див.
8. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні ми познайомимося із оповіданням Василя Чухліба «Зимова казка», дослідимо, що ж зимового відбувається взимку.
9. Додаткова інформація про Василя Чухліба.
- Ми вже знайомі з творами Василя Чухліба. Він був про іншу пору року («Чи далеко до осені»). Народився Василь Чухліб на Чернігівщині в 1941 році. Після закінчення Київського педагогічного інституту, працював вчителем. Пізніше автору запропонували друкувати свої оповідання в дитячому журналі «Малятко». Пише Василь Чухліб короткі оповідання та казки - Більшість із них - про природу.
10. Робота над оповіданням В. Чухліба «Зимова казка» (с. 59)
1) Гра «Передбачення».
- На ст. 59 Прочитайте заголовок оповідання. Поміркуйте, про що воно буде.
2) Виразне читання оповідання підготовленими учнями.
3) Перевірка первинного сприймання змісту твору. Перевірка емоційного сприймання тексту.
- Чи сподобалось вам оповідання? Що вас вразило? Здивувало?
- Чи правильним виявилося ваше припущення про зміст казки?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
11. Словникова робота
1) Пояснення значення незрозумілих слів.
Хурделиця - завірюха, хуртовина.
Димарі - труби для відведення диму з печі у приміщенні.
Держак - деталь предмета, за яку його тримають.
2) Читання слів «луною» за учнем, який гарно читає.
хвіртка |
переливаються |
сонячний |
держак |
зіперлася |
прозорий |
сніговик |
починається |
дерев’яний |
хурделиця |
прокидають |
круглобокі |
- Знайдіть слова, що означають назву предмета.
12. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
1) Читання казки «сніжинками» (на якого учня «впала» сніжинка, той і читає). Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
- Хто є дійовими персонажами оповідання?
- Яким був зимовий ранок?
- Чим займалися діти вранці?
- Що викликало захоплення дітей? (Краса зимового ранку викликала захоплення; яблуня в інеї наче в цвіту; снігурі наче червоні круглобокі яблука)
- Прочитайте виділені слова. Доберіть до них синоніми. (прокидають – прочищають; хурделиця – хуртовина, віхола, заметіль, хуга, завія)
- З якою інтонацією, на вашу думку, потрібно прочитати слова Тетянки й Тарасика? ( із захопленням і радістю) Прочитайте їх з відповідною інтонацією.
3) Читання. Вправа «Хурделиця»
- Куди прокладають стежку Тетянка і Тарасик?
- Які птахи посідали на гілках?
- Де стоїть сніговик?
4) Робота в парах. Гра «Пошуковці»
- Доберіть з тексту ознаки до слів.
Ранок (який?) ... (зимовий, сонячний, прозорий).
Дим (який?) ... (голубий).
Лопатки (які'?) ... (дерев’яні).
Казка (яка?) ... (зимова).
5) Гра «Читає Незнайко»
(Учитель читає речення з тексту, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити помилку, знайти в тексті та прочитати речення правильно.)
· На снігу іскринки горять (переливаються)
· Тарасик і Тетянка дерев’яними лопатками прокидають доріжку (стежку) до хвіртки.
· А вона вся в снігу (інеї), наче у цвіту.
· А біля хвіртки дідусь (сніговик) стоїть і до Тетянки й Тарасика посміхається.
· Задивилися удвох на снігурів (яблуньку)
- Так виправили всі помилки.
6) Робота в групах
1 група. Придумати за змістом запитання, які починались би словом «Що?».
2 група. Придумати за змістом запитання, які починались би словом «Хто?».
3 група. Придумати за змістом запитання, які починались би словом «Де?».
4 група. Придумати за змістом запитання, які починались би словом «Чому?».
5 група. Придумати за змістом запитання, які починались би словом «Як?».
Презентація робіт
ІП. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Гра «Правильна відповідь з ЛЕГО»
- Зараз ми з вами приготуємо дві цеглинки зеленого і червоного кольору. Правильна відповідь зелена цеглинка, не правильна червона.
· Ім’я автора Іван Чухліб?
· Василь Чухліб працював вчителем?
· Оповідання називається Чарівна казка?
· Дітей звали Іванко і Оленка?
· На гілках сиділи синички?
Молодці!
2. Рефлексивний аналіз змісту прочитаного
- Яке оповідання ми сьогодні читали, хто його автор?
- Яким реченням закінчується оповідання?
- Чи сподобався вам урок?
- Станьте авторами нової зимової казки і придумайте її продовження.
- Оцініть свою роботу на уроці (цеглинками ЛЕГО).
- Ви сьогодні гарно попрацювали, дякую за урок.