На дошці: дата
Тема: Чудова ялинка.
Хід уроку:
1. Привітання
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
3. Повідомлення теми та мети уроку. Слайд 1
- Діти, відгадайте загадки:
В сукні зеленій стою цілий рік:
Сонечко світить, чи падає сніг.
Голок багато при собі маю,
Тільки не шию і не вишиваю.
(Ялинка)
Має повно колючок,
Мов зелений їжачок,
А в зимові гарні свята
Має ще й прикрас багато.
(Ялинка) Слайд 2
Оповідання « Звідки взялася ялинка»
У далекому – далекому селі жила собі бідна вдова. Було в неї двоє дітей. Вони були такі бідні, що навіть нічим затопити піч.
Наближався Новий Рік. Мати відправила дітей у ліс назбирати хмизу. Вони почали збирати сухі гілочки і непомітно заблукали. Несуть хмиз на плечах, ідуть, ідуть, а лісу немає кінця. Ось і вечір, ось і ніч настала...
Примостились під молодою ялиночкою, притиснувшись один до одного і заснули. В цей час у лісі стали відбуватися дива. Пробігла лисичка, дивиться – під ялинкою маленькі діти. Відразу побігла до мешканців лісу і розповіла про дітей. Вони змерзли, голодні.
Зайчики прискакали, прилетіли пташки, ведмеді прокинулись, вілізли із барліг. Всі стали радитися: як їм допомогти.
Білочки принесли горішки та грибочки, горобчики – ягоди калини, ведмідь приніс мед, а лисичка – яблучка та груші.
Щоб діти не прокинулися, звірі розвісили свої подарунки на ялиночку: буде чим бідолахам поснідати.
А коли звірята відійшли, з неба спустився ангел і прикрасив ялинку свічками, щоб діти не боялися темряви і їм було тепло.
Рано вранці, до сходу сонця, відкрили очі брат із сестрою і здивувались: що за краса, звідки стільки добра? Хотіли покуштувати, але згадали про свою матір, яка голодна у холодній хатині, або бігає по лісу та шукає своїх діточок. Тоді малята вирішили зрубити ялинку з гостинцями і принести додому.
Дітлахи легко знайшли дорогу, бо пташки своїм співом проводжали їх.
Нарешті у хаті була радість. Прибігли сусіди, їм дуже кортіло подивитися на лісову красуню.
Тоді кожний батько приніс з лісу маленьку ялинку, а діти прикрашали її прикрасами.
С тих пір на Новий Рік та Різдво прикрашають ялинки.
- Я пропоную вам намалювати зелену красуню. Ви не раз бачили її у парках, лісі. А коли наближаються новорічні свята, люди купують її додому. Але в наш час часто використовують штучні ялини. І це добре, таким чином ми рятуємо від загибелі живе дерево. А сучасні технології виробництва дозволяють виготовити такі ялини, які зовсім не відрізняються від справжніх. Слайд 5
- А ось які гарні ялиночки зробили учні нашої школи. Виставка ялинок.
- А ви знаєте, які переваги має штучне деревце?
- Як воно рятує життя своїй лісовій подружці?
- Чому треба берегти справжні ялинки?
- Яку користь вони приносять мешканцям лісу? ( віповіді дітей)
- А зараз давайте розглянемо фото та малюнки, Зверніть увагу на форму дерева та колір. Слайд 6
Фото ялинок. Відкрити дошку.
Музична розминка ( « Новорічний збірник», група « Кукутики» ).
Практична робота.
- Відтворити образ ялинки можна використовуючи різні засоби графіки та живопису. Під час малюванняавтор на власне бажання вибирає матеріали
(олівці чи фарби) та засоби (лінія, крапка, пляма ).
Виконую детально зображення. Пальцами прикрашаю.
У дітей шаблони з простими геометричними фігурами і тоновані аркуші паперу з лінією горизонту. Пропоную дітям скласти із фігур ялинку. Але перш ніж знаходимо середину аркуша і проводимо вісь симетрії.
Із трикутників викладаємо крону дерева. Отримане зображення обводимо простим олівцем і прибираємо геометричні фігури з аркуша. Від руки малюємо стовбур – маленький прямокутник внизу.
Зверніть увагу як послідовно можливо виконати малюнок ялинки не використовуючи шаблони. Слайд 7,8,9
Приступаємо до роботи у кольорі.
Звучить музика Вівальді.
Підсумок уроку.
Виставка малюнків на дошці. Діти по черзі вішають і розглядають роботи.
Додаткова інформація:
Встановлювати живу ялинку вдома, купляти штучну чи змайструвати щось більш незвичне? Кожна людина схиляється до різних варіантів, але всі хочуть одного — створити святковий настрій у домі.
. Традиція прикрашати дерева з’явилась надзвичайно давно, відколи люди вірили в те, що у деревах живуть духи. А дерева, такі як ялинка, що залишаються зеленими навіть узимку — вважаються символом безсмертя. . Традицію прикрашати новорічну ялинку датують 1605 роком — саме тоді її існування було вперше “задокументовано” на території Саксонії
Прикрашали ялинку раніше не спеціальними іграшками, а фруктами, цукерками, печивом, а згодом і свічками
В дім спочатку приносили лише гілочку ялинки, а не ціле дерево. Маленька гілочка біля столу чи комину — була оберегом від злих духів.
. Вважається, що першим приніс цілу ялинку в будинок — Мартін Лютер, німецький релігійний реформатор. До цього німці встановлювали вічнозелене дерево у подвір’ях. Що теж непогана традиція, адже потім не доводилось прибирати підлогу вітальні від голок.
. Проте німці все ж знайшли вирішення проблеми з голками, адже саме вони вперше встановили штучну ялинку. У 1747 році вони створили ялинку із розфарбованого пір’я гуски, та поклали початок виробництву штучного аналогу головної новорічної прикраси.
Це дозволило зменшити щорічний вируб дерев, адже кожна ялинка перед продажем зростає протягом близько 10 років, аби її могли використати на 2 тижні. Проте штучні пластикові аналоги — теж сумнівна послуга природі, адже вони хоч і служать 5-7, та розкладаються потім у землі ще кілька століть.
. Сьогодні, ті хто дійсно турбуються про природу, знаходять цікаві способи замінити ялинку. Наприклад, розвішують електричну гірлянду на стіні у формі ялинки