Урок"Cловниковий склад української мови. Власне українські й запозичені слова."

Про матеріал
Мета: дати учням поняття про лексикологію та лексичне значення слова, навчити характеризувати лексику за походженням, сферами вжитку; розвивати навички розпізнавання власне українських та запозичених слів.
Перегляд файлу

    Тема уроку:   Cловниковий склад української мови. Власне українські й  

                             запозичені слова.

 

    Мета уроку:    дати учням поняття про лексикологію та лексичне

                            значення  слова, навчити  характеризувати лексику за

                            походженням, сферами вжитку; розвивати навички

                            розпізнавання  власне українських та запозичених слів;

                            ознайомити дітей із різними словниками, зокрема із

                            тлумачним словником; виховувати любов до української

                            мови.

 

   Обладнання:  підручник, таблиця «Основні розділи науки про мову» ,

                            перекладний словник , орфографічний словник, тлумачний

                            словник, словник іншомовних слів.

 

    Тип уроку:    засвоєння нового матеріалу.

 

                                                Перебіг уроку

I .Вступне слово вчителя

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

    Бесіда з використанням таблиці «Основні розділи науки про мову»:

      - Які розділи ми вже вивчали?

      - Що вивчає кожен розділ ?

 

III. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й    мети  уроку

 

     1. Слово вчителя

   -   Сьогодні ми почнемо вивчати новий розділ «Лексикологія» . Від якого слова походить назва розділу , ви дізнаєтесь після того, як розгадаєте кросворд.(Учні розгадують кросворд, у першому стовпчику по вертикалі читають назву «Лексика»).   

 

      2.  Кросворд   

         1.Ледача  людина.(Ледар)

         2.Швидкий поїзд, автобус.(Експрес)

         3.Вид усної народної творчості.(Казка)

         4.Головне місто держави.(Столиця)

         5.Яка буква ображається на те, що її не пишуть на початку слів?(и)

          6.Судно , в якому врятувався Ной.(Ковчег)

          7.Особа, яка написала твір.(Автор)   

          

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1.Слово вчителя з елементами бесіди

       - Ви правильно розгадали кросворд. А тепер  пропоную вам послухати вірш про  лексику і пояснити це поняття.

 

                                                    Лексика

За горами є країна дивна, чарівна,

Країну Лексикою звуть.

Лексема в краї сім панує.

Усі слова вона гуртує.

Когось пошле в Синонімію,

Ну а когось в Антонімію.

Є піддані багатозначні,

Є непідступні, однозначні.

Гурток Омонімів тут є.

Всім королева лад дає.

Чому ж країну так назвали?

Це зовсім окрема тема.

Слова ЛЕКСИКА, ЛЕКСЕМА

З мови грецької прийшли,

В Україні зажили.

Знай: у старогрецькій мові

Існувало дієслово

З таким значенням: «збираю»,

«говорю», «розповідаю».

ЛЕГО – так воно звучало,

А від нього слів чимало

Утворилось: ЛЕКСІС – слово,

ЛОГОС – слово, розум, мова.

Тож мандруймо в край ЛЕКСИЧНИЙ

І в сусідній ГРАМАТИЧНИЙ.

Слово має значень два!

Одне значення ЛЕКСИЧНЕ,

Ну, а друге – ГРАМАТИЧНЕ.

Тож слова, як я й казала,

Громадяни двох держав.

 

-Що ж вивчає лексикологія? (Учні формулюють визначення)

 Лексикологія- розділ науки про мову, що вивчає лексику.

Лексика- це сукупність слів нашої мови, її словниковий склад.

 

2 .Пояснення вчителя

    -У розділі «Лексикологія» звернемо увагу на лексику сучасної української мови за її походженням, використанням та сферами вживання.Слів у нашій мові дуже багато, і майже всі мають певне значення.Наприклад, поясніть мені, що ви розумієте під словом «школа»?(Навчальний заклад, який здійснює загальну освіту й виховання дітей). А я називаю інше значення – іменник, жіночого роду, однина. Отже, слово має лексичне і граматичне значення. А що означають слова і, а, але? Предмет, явище, ознаку, дію? Вони не мають лексичного значення. Службові частини мови мають лише граматичне значення .

 

3.Робота з підручником

Учні опрацьовують теоретичний матеріал.

 

4. Бесіда

                - Що допоможе нам з’ясувати значення слова?

                - Відгадайте загадку.

                                       Незчисленна ми родина,

                                       В нас на всіх - одна хатина,

                                       Але в ній і мир, і лад,

                                       І сусід сусіду рад.

                                       Ну, а хто із нас щось значить-

                                       Кожен сам вам розтлумачить.

                                                                (Тлумачний словник)

                -Як побудовані словники, зокрема тлумачні?

 

 5. Робота зі словником

 6.Робота біля дошки та в зошитах

          

  А. З поданих слів випишіть власне українські; з'ясуйте їх значення за      

               словником.

                Алгебра, сніг, фігура, автор,освіта, одеколон, чай, хустка, хитрий, садиба, гігант, борщ, сонце, пенсне, вареники, операція. Криза, ландшафт, чабан, вода.

              Б. Доберіть до кожного слова чи словосполучення іншомовне слово-відповідник.

              Ввіз(товарів), життєпис, величезний, повідомлення, дитячий лікар, суперечка; вага без тари, наука красномовства, столиця Франції, оцінка успішності.

        Слова для довідок: Париж, дискусія, риторика, гігантський, імпорт, бал, педіатр, нетто, біографія, інформація.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

1.Практичне завдання

  Доберіть до кожного іншомовного слова український відповідник:

  1. Антракт                    а) вада
  2. Дефект                      б) показувати
  3. Демонструвати       в)перерва
  4. Аплодисменти         г)оплески

 

2.Кодовий  диктант

    Запишіть коди слів. Код 1 – власні українські слова, код 2 – запозичені.

    Бавитися, чемпіон, сигнал, вщухати, завдаток, метушитися, реставрація,царина, приголомшити, жебоніти, лещата, мемуари, дисципліна, рясно, черевички, телеграф, лазня, конкурс, дистанція, купіль, балка, луна, лідер, помарніти.

 

3.Бесіда

  - Що таке лексика, лексикологія?

  - Лексичне значення слова –це…

  - Якою є українська лексика за походженням?

  - Що ви знаєте про українську лексику за сферою вжитку?

 

VI.  Підсумок уроку

 

VII. Домашнє завдання.

 

docx
Додано
31 січня 2021
Переглядів
2514
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку