Урок "Computers in our life"

Про матеріал

Розробка данного уроку стане у пригоді вчителям при підготовці до заняття з англійської мови у 10 класі. Є додаток (презентація до уроку "Computers in our life"

Перегляд файлу

 Тема: Science and Technology

 Підтема: Computers in our life

 Цілі:

  •                                                                       практична: формування навичок монологічного та діалогічного мовлення за темою «Computers in our life», опрацювання лексичних одиниць, розвиток умінь аудіювати текст, оволодіння мовними засобами для здійснення іншомовного спілкування;
  •                                                                       освітня: збагачення духовного світу особистості, отримання та розширення знань з теми;
  •                                                                       розвивальна: розвиток фонематичного слуху, мовної здогадки, логічного викладу думок та загальнокультурних умінь спілкуватися з іншими людьми, розвиток творчих здібностей учнів;
  •                                                                       виховна: виховання поваги до традицій свого народу, зацікавленості в розширенні своїх знань, досягнення ситуації успіху кожного співучасника творчого процесу та його максимальної самореалізації.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка,  навчальні диски з записом текстів, підручник, робочий зошит, словник.

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовної інформації.

Dear pupils, today we are having an unusual lesson, we are having guests. I believe that you are ready to show your good knowledge of English. Be more  active, do not be afraid of making mistakes.

1. Організаційний момент

а) Привітання

How are you?

б) Бесіда з черговим

2. Мовленнєва зарядка

Бесіда про  погоду

- What season is it now?

- What month is it now?

-What is the weather like today? Describe, please, today’s weather.

 T: Let's practise the sound [W] and remember the poem “Weather”

T: And what would you like to do in such kind of weather?

P: - I'd like to communicate with my friends with the help of computer.

P: - If the weather is bad, we can play computer games, watch TV programs, or read an interesting book or magazine.

T: I also would like to use my computer for different things.

3. Вводна бесіда за темою уроку

T: Today we'll continue discussing the importance of using computers. Are you ready? Let's start.

 T: At this lesson you'll

- repeat the key words:

- share your opinions and impressions about using a computer;

- listen to the people conversation, using important words and phrases to aid comprehension;

- read about information technology;

- practise giving advice;

- learn about conditionals.

For the first, let's read a poem about computer.

My Computer, My Friend

It seems that my computer
Is becoming my best friend,
We talk from early morn' and through the day,
I tell her my ambitions
And my many thoughts and dreams,
She listens to the things I have to say.

T: Look at the monitor, read the quotation and comment it.

T: Make up the cinquaint to the word 'computer'. Do you remember that there are 5 lines in it?Let's remember them.

P1: First line – 1 word – a noun

P2: Second line -2 adjectives describing the noun.

P3: Third line – 3 verbs

P4: Fourth line – four words expressing the feeling

P5: Fifth line – another word for the title.

T: Well done! Computer is … You also told that computer is an invention. And do you agree with this proverb?              Necessity is the mother of invention

 

 

II. Основна частина уроку.

1. Актуалізація опорних знань за темою «Computers in our life» з метою підготовки до сприйняття теми уроку.

1) For the first let's remember and repeat the parts of computer.

2) Виконання впр.1/96

Look at the task A of this exercise and make up a short dialogue.

3) Читання статтті з журналу.

4) Перевірка прочитаного за допомогою прослуховування тексту.

 

2. Тренування учнів у вживанні Second conditional.

1) Discussing grammar 2a/97

2) Повторення правила 2b/97

3) Language work. Виконання тренувальних вправ  - 2c/97

 

3. Практика діалогічного мовлення — 4a/97

 

4. Let us relax a bit.

Go to the blackboard and write the assosiations to the word 'computer'

 

5. Пред'явлення тексту для аудіювання The next task is listening – 6a,b/99.

 

6. Тренування учнів у вживанні лексики. Let's remember the language of the Internet — 6c/99.

 

7. Пред'явлення тексту для читання

1) Pre-reading (дотекстова підготовка) 8a/100

2) Reading 8b/100

3) Post reading (обговорення прочитаного) 8c/101

 

8. Практика аудіювання 9a,b/101

 

9. Робота з текстом “Culture in mind” 4/85(WB).

Look at the crossword and complete it. Write down the missing words in your copybooks.

 

 

III. Заключна частина уроку.

T: Dear children! I hope you have enjoyed today’s lesson. It has come to its end. You were wonderful. Thank you for your work.

1) And your hometask will be ex.10/101

Write a short article (120-150 words) on one of these topics:

1. If you could study on a computer or in a library, which would you choose?

2. Are computers important for you at home and at school? What would you do without them?

I will be looking forward to getting your articles. Try to make them interesting. I hope you remember our today's proverb “Necessity is the mother of invention”? Try to be inventive in your work.

And ex. 1,2/87 (WB) – repeat Second condition.

2) Підбиття підсумків уроку

T: To sum up what we have reviewed today let us ask questions beginning with

- What do you mostly use computer for?

- What do you think computers will be like in five years?

- What do you think your life would be without computers?

I’ll put you the complex marks at the next lesson when I check up your articles.

The lesson is over. Goodbye!

 

doc
Додано
7 липня 2018
Переглядів
1806
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку