Урок (7 клас)
Тема уроку. Дефіс у прислівниках
Мета уроку. Удосконалювати знання учнів про правопис прислівників, знаходити й виправляти в чужому й своєму мовленні помилки на вивчені правила; учити правильно застосовувати на практиці, сприяти збагаченню словникового запасу учнів, виховувати у них спостережливість, iнтерес до пізнання багатств рідної мови.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання. Підручник, таблиця, мультимедійна дошка.
Хід уроку
Основний зміст роботи
І. Повідомлення теми та мети уроку
Звучить тихо мелодія.
Мова – краса спілкування,
Мова – як сонце ясне,
Мова – то предків надбання,
Мова – багатство моє.
Ф. Пантов
Країна «Морфологія»
Завдань і вправ безмежне море,
Десятки рифів навкруги
Планета знань вас вже чекає
І зоряну простелить путь
Рушайте ж разом ви зі мною
Прислівником планету звуть.
Загадка
До тире я трохи не доріс,
У граматиці мене звуть...
(Дефіс)
Таблиця «Написання прислівників»
Робота з підручником
Кросворд на дошці
Дайте відповіді на запитання. У виділених рядках прочитайте слова, що вказує на особливість написання прислівників.
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота на дошці. Записати речення, виконати синтаксичний розбір.
Між зеленими вербами й розкішними луками тихо-тихо в’ється річка.
Словниковий диктант (взаємоперевірка)
Записати прислівники, пояснити їх написання.
Будь-коли, як-небудь, казна-де, хтозна-звідки, по-новому, по-юнацьки, по-українському, по-перше, по-третє, любо-дорого, зроду-віку, тишком-нишком, ось-ось.
Словникова робота
Зроду-віку – давно
Тишком-нишком – тихо.
Робота в парах
Записати прислів’я, уставляючи на місці крапок пропущені прислівники. Поясити їх написання.
Потрапив між ворон – ... й каркай (по-воронячи)
Вдача овеча - ... й мекече (по-овечи)
Ходить мовчки, а кусає ... (по-вовчи)
Панський собака - ... й гавкає (по-панськи).
Виконати вправи, пояснити.
Вправа 273, 276.
І група. Виконати переклад
Во-перых, по-своему, по-братски, куда-нибудь, как-нибудь, где-нибудь.
ІІ група. Назвати декілька прислівників, що складаються з синонімів і пишуться через дефіс, записати їх.
Лінгвістична вправа на дошці
Утворити прислівники, що пишуться через дефіс.
Є, по, мо, му; ків, ськи, бать, по; будь, не, де; зна, що, хто; пер, по, ше.
(По-моєму, по-батьківськи, де-небудь, хтозна-що).
Тестове завдання
Знайти рядок, у якому всі прислівники пишуться через дефіс.
А. На вкруги, у гору, у зимку, по-братському
Б. Де-не-де, високо-високо, по-перше, по-друге
В. На щастя, на жаль, у цілому, раз у раз.
II. Підсумок уроку
Країна «Морфологія»
Ти покидаєш цю планету,
Яку на карті не знайти,
Але захочеш неодмінно
Іще її шляхами йти,
Попереду високі гори,
Стрімкі, скелясті береги,
Але ти впевнено по цій планеті йди.
III. Домашнє завдання
Скласти твір-мініатюру «Весняний ранок», використовуючи подані прислівники:
Рано-вранці, любо-дорого, по-весняному, яскраво, тихо-тихо, високо-високо, свіжо.