Урок ": Деревина як конструкційний матеріал".

Про матеріал
- Ознайомити з місцем праці в житті людини, з породами деревини ,особливостями їх будови; - Формування практичних умінь , навичок , науково-практичних знань,необхідних для виго- - товлення майбутнього виробу,аналізувати та порівнювати різні породи деревини та їх властивості; - придбати практичні навички у визначенні по зовнішнім ознакам породи деревини; дати поняття про термін «ділова деревина» ,конструкційний матеріал , види пиломатеріалів, властивості деревини та її застосування ; - удосконалити вміння та навички при виборі конструкційного матеріалу; - вивчити будову, призначення і область застосування різних порід деревини; - розширювати відомості учнів про природу та навколишнє середовище; - закріпити знання учнів в природознавстві
Перегляд файлу

ТЕМА : Деревина як конструкційний матеріал.

МЕТА

Навчальна :

  •  Ознайомити з  місцем  праці  в житті людини, з породами деревини ,особливостями  їх будови;
  • Формування практичних умінь , навичок , науково-практичних знань,необхідних для виго-
  • товлення майбутнього виробу,аналізувати та порівнювати різні породи деревини та їх властивості;
  • придбати практичні навички у визначенні по зовнішнім ознакам породи деревини;

дати поняття про  термін «ділова деревина» ,конструкційний матеріал , види пиломатеріалів, властивості деревини та її застосування ;

  • удосконалити вміння та навички при виборі конструкційного матеріалу;
  • вивчити будову, призначення і область застосування різних порід деревини;
  • розширювати відомості учнів про природу та навколишнє середовище;
  • закріпити знання учнів в природознавстві

Виховна :

  • виховання бережливого ставлення до природи,самостійності,охайності  ,уваги;
  • прагнення оволодіти знаннями;
  • економного ставлення до матеріалів;

Розвиваюча:

  •  розширювати політехнічний кругозір учнів ;
  • розвивати творчі здібності на основі взаємозв’язку трудового навчання з іншими науками;
  • розвивати прагнення оволодіти знаннями і вміннями по визначенню різних порід деревини та їх властивості;
  • уміння порівнювати, узагальнювати,технічне мислення.

Профорієнтація:

  • ознайомити учнів з професіями : лісоруб,тесляр,столяр.

 

Міжпредметні зв’язки:

- хімія, фізика, природознавство, образотворче мистецтво.

Обєкти навчальної праці: проект виробу з деревини.

Обладнання : плакати,наочні посібники різних порід деревини,мультимедійне обладнання,п.к,

                         пристрої для накопичення,збереження та передачі інформації.

Тип уроку:  Комбінований.

                                   

                                                          Орієнтовний план проведення уроку

I.Організаційна частина (1 хв.)

II.. Актуалізація опорних знань. (1 хв. )

III. Мотивація навчально-трудової діяльності (3 хв.)

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. (5 хв. )

V. Вивчення, подача нового матеріалу. (10 хв. )

VI. Практична робота. (15 хв. )

VII. Підсумок уроку. ( 5 хв. )

Хід уроку

I.  Організаційна частина.

    перевірка зовнішнього вигляду учнів, староста призначає чергових .

       II.  Актуалізація опорних знань.

Сьогодні на уроці ми з вами будемо знайомитись з різними видами деревини та особливостями їх будови.

          - які породи дерев можна віднести  до хвойних видів (сосна, ялинка (11));

          -  які породи дерев можна віднести  до листяних ( клен, горіх, дуб, (12,13,14,));

          - які дерева ростуть на нашому шкільному подвір’ї (берізки, клен, вишня.)

          III. Мотивація навчально-трудової діяльності. Актуалізація опорних знань.

        Повідомляю учням, щоб створити їм майбутній виріб , необхідно мати не лише креслення, а й                         відповідні знання про матеріал з якого буде виготовлений цей виріб. Звертаючись до учнів, пропоную їм згадати з якого матеріалу будують :   

         - будинки, (цегла, дерево);

         - роблять вікна (металопластик, дерево ) ;

         - роблять двері (дерево (16,17,18 )

         - роблять меблі (19)

Узагальнюючи відповіді учнів ,підводжу їх до висновку ,що деревина є конструкційний матеріал

ВСІ МАТЕРІАЛИ , ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ У ПРОЦЕСІ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ НАЗИВАЮТЬСЯ «КОНСТРУКЦІЙНИМИ».

 

                                           

                                                IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Повідомляю учням тему уроку «Деревина як конструкційний матеріал»

Мету уроку: «ознайомитись з різними породами деревини та особливостями їх будови,навчитись порівнювати породи  та властивості  деревини, познайомимося з різними видами пиломатеріалів. Ознайомити з професіями лісоруб, тесляр, столяр. (відео 20). виховувати бережливе ставлення до природи, самостійність, розвивати творчі здібності. (відео 20).

      Звертаю увагу дітей на те, як добре почуває себе людина, яка знаходиться у лісі, яку насолоду вона отримує, спілкуючись з природою(відео 20) та які наслідки можуть бути при недбалому поводженні з вогнем у лісі.(фото21).

Звертаючись до учнів, пропоную їм пояснити вислів  «ліси легені планети».(Дерево поглинає вуглець, який видихає людина та викидає кисень, який необхідний людині для життя).

    З природознавства вам відомо,  з яких частин складеться дерево.(фото 21а).мал30.

             -  коріння;

              - стовбур;

              - крона;

Яку частину деревини, на ваш погляд, доцільно використовувати при виготовленні різних виробів у будівництві ( фото 21а).(стовбур)

Знайдіть у підручнику(ст.34),термін : « ділова деревина» та поясніть його значення.

Як називають підприємство на якому здійснюють обробку деревини? (ст. 36)(деревообробне)

На якому пристрої розпилюють ділову деревину ? (ст.37)(фото 22)(пилорама)

Яку назву має матеріал , який утворюється при розпилюванні ділової деревини на пилорамі?

(ст.37)( фото 23) (пиломатеріали).

- дошка необрізна ;

- обапіл – бокова частина колоди ;

- брусок , завтовшки і завширшки до 100 мм;

- брус , завтовшки і завширшки понад 100 мм;

- дошка обрізна ,ширина в двічі більша ,ніж товщина;

Основними елементами дошки є пласть , кант . ребро , торець.(23а)Додаток  підручника.

Основною властивістю деревини є ВОЛОГІСТЬ.

ВЦІДЕО(23Б)

Свіжеспиляна деревина має вологість до 50 відсотків.

Зразок розтрісканої деревини

Давайте розглянемо, де використовуються ці пиломатеріали?(фото24,25,26,27,28,29,30,31)

                                             Фізкультхвилинка. Проводить фізорг класу.

                                                                VI. Практична робота

 Для закріплення вивченого матеріалу, пропоную провести  практичну роботу.

                       Перед  практичною роботою проводжу інструктаж з Охр. Пр.

На підставі здобутих знань, заповніть таблицю, яка знаходиться у вас на верстаті(файл50)(звертаю увагу учнів на роботу з колючими  предметами та на обережне ставлення при роботі зі зразком). Під час проведення роботи, проводжу поточний інструктаж.

Практична робота            Прізвище_________________

  зразка

 Колір зразка

       Форма

       листя

         Твердість

          зразка

Назва зразка

Оцінка

   

    1

 

 

 

 

Або 1

Або 2

Або 3

   

    2

 

 

 

 

 

   

    3

 

 

 

 

 

   

    4

 

 

 

 

 

 

 

Розглянемо 1-й зразок.

  • до якого виду він  належить? (фото33);
  • (фото 34) зверніть увагу на колір зразка(світло-жовтий). Уздовж зразка проходять світло-коричневі смуги – це волокна;

зразок має характерний запах хвої;

  • (фото35 )з торцевої частини зразка волокна більш помітні , відстань між ними 1-5 мм;
  • хто може відповісти , який це вид деревини?(сосна).

 

  Розглянемо 2-й зразок:

-(фото36)  до якої породи належить  цей зразок ? (листяні);

- (фото37)зразок має майже білий колір з ледь помітними тонкими волокнами;

- (фото38) з торцевої  частини волокна також  ледь помітні;

- деревина, з якої зроблений зразок - це клен;

- (фото39) з клену виготовляють меблі ,він міцний та приваблює своїм кольором.

 

Розглянемо 3 зразок:

  • (фото40) до якої породи належить  цей зразок ? (листяні);
  • (фото41) зразок має неоднорідну структуру по кольору, чергуються світло-коричневі та темно-коричневі смуги;
  • (фото42) з торцевої  частини волокна так само розташовані;
  • деревина, з якої зроблений зразок - це   горіх;
  • (фото43). з горіха виготовляють меблі, які приваблюють своєю неповторною, світлою

текстурою.

 

Розглянемо 4 зразок:

        - (фото44). до якої породи належить цей зразок ? (листяні);

        - (фото45). колір світло - коричневий з характерним малюнком текстури;

        - має характерний запах дуба;

        - (фото 46,47). з торцевої частини дуже щільно розташовані волокна.

Це дерево живе більше 1000 років. Деревина, з якої зроблений зразок - це дуб.

         - (фото 48) з дуба виготовляють меблі. Він міцний, важко оброблюється, приваблює своєю неповторною текстурою.

 

Після виконання  практичної роботи,пропоную учням виконати роботу з флористики. Показую вироби учнів , знайомлю з професією тесляра, столяра(фото 51). Робота тесляра, як правило пов’язана з механічною обробкою деревини і перетворенням необробленої деревини в деталі, конструкції та будматеріали. А столяр займається виготовленням меблів, дверей, вікон, арок, сходів та інших виробів з масиву деревини .

VII. Підсумок уроку:

       а) закріплення вивченої теми:

- Що називається «конструкційним матеріалом»?

- Які ви знаєте види пиломатеріалів?

- Які ви знаєте основні елементи дошки ?

 б) оголошення оцінок учням за урок.

           в) домашнє завдання:

- підібрати конструкційний матеріал до майбутнього виробу;

- які ще відомості про деревину хотіли б дізнатися на наступних уроках.

 

                                        Вірш Джанні Родарі (« Чим пахнуть ремесла»)

 

             г) прибирання майстерні.

 

У 7-му класі продовжується розвиток уявлень учнів про зміст та етапи процесу проектування і виготовлення виробів, а під час обов’язкового самостійного виконання проекту учні повністю реалізовують основні завдання проектно-технологічної діяльності: вибір об’єкту технологічної діяльності; обґрунтування цього вибору; художнє конструювання; технічне конструювання; підбір конструкційних матеріалів; вибір технологічних процесів, інструментів, обладнання; виготовлення виробів; аналіз і оцінка процесу та результату праці; нескладні маркетингові дослідження

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Технології, Розробки уроків
Додано
29 квітня 2020
Переглядів
1550
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку