Математика. 5клас
Тема: Ділення десяткового дробу на натуральне число.
Мета: розробити алгоритм ділення десяткового дробу на натуральне число; формувати вміння застосовувати його до розв’язування вправ;
розвивати життєві компетентності, логічне мислення, увагу, пам'ять;
виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, старанність, почуття дружби, вміння працювати в команді і відповідальність за результати спільної роботи, математичну культуру.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку:
I. Організаційний етап.
II.Перевірка домашнього завдання.
III.Актуалізація опорних знань.
IV.Мотивація навчальної діяльності.
V. Вивчення нового матеріалу.
VI. Руханка.
VII.Формування умінь і навичок.
VIII.Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
IX.Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Налаштування на успіх.
II.Перевірка домашнього завдання
(шляхом перевірки зошитів).
III.Актуалізація опорних знань.
Інтелектуальна розминка.
- Як виконати ділення натуральних чисел "куточком"?
-З яких частин складається десятковий дріб?
-Які ви знаєте розряди цілої частини десяткового дробу?
-Які ви знаєте розряди дробової частини десяткового дробу?
-Як скласти десяткові дроби?
-Як відняти десяткові дроби?
-Як помножити десяткові дроби?
- Як помножити десятковий дріб на розрядну одиницю 10,100,...?
- Як помножити десятковий дріб на розрядну одиницю 0,1; 0,01,...?
-Як порівняти десяткові дроби?
-Як знайти невідомий множник?
-Як знайти невідомий дільник?
Обчислити (усно):
24,3-3;
24,3 + 0,3;
0,7 * 0,8;
15,1 * 0,1;
27,4*100;
7-3,5;
4,2*4;
9*0,7;
1,2 * 0,3;
60*0,5.
Розв’язати рівняння:
3х=15
42:х=7.
Закінчіть речення.
Якщо до десяткового дробу справа приписати будь-яку кількість нулів, то...
Завдання. Волосся людини за добу виростає на 0,4 мм. На скільки виросте волосся за місяць(30 діб)?
-Хто запропонував кому для запису десяткових дробів ? Як раніше записували десяткові дроби?
Історична довідка .
Прийняту в наш час кому запропонував німецький астроном Й.Кеплер(1571-1630). Відокремити цілу частину десяткового дробу від дробової пропонували по-різному. Ал-Каші записував цілу і дробову частини різними чорнилами або ставив між ними вертикальну риску. С. Стевін для відокремлення цілої частини від дробової ставив між ними нуль в кружечку і , наприклад , дріб 35,5 записував так 35 5.
Усний рахунок. Гра "Вчитель. Клас." Правильна відповідь-бал класу , неправильна відповідь - бал вчителю.
IV.Мотивація навчальної діяльності.
Інтерв'ю.
Учитель.
- Я хочу , щоб кожен з вас пояснив, чому вважає за необхідне вміти виконувати ділення десяткового дробу на натуральне число.
Повідомлення теми і мети уроку (Мету уроку учні формулюють самостійно).
Учитель.
- З діленням десяткового дробу на натуральне число ми зустрічаємося щодня в повсякденному житті.
Наприклад, при вирішенні рівнянь і завдань:
Задача №1. 1,8 кг чаю слід розфасувати в 20 коробок. Яка маса кожної коробки чаю?
Задача №2. За 4 год катер проходить відстань 82,4 км. Скільки кілометрів він пройде за 12 год з тією ж швидкістю ?
Задача №3. Блискавка йде від хмари до землі зі швидкістю 100км/с. Грозова хмара знаходиться на висоті 2600м. Скільки часу буде йти блискавка від хмари до землі?
V. Вивчення нового матеріалу.
Створення проблемної ситуації.
На 14 костюмів для хлопчиків пішло 32,9 м матерії. Скільки метрів матерії пішло на один костюм? Відповідь запишіть в метрах.
Робота в групах.
Представники груп біля дошки пропонують свій спосіб розв’язання.
На 14 костюмів для хлопчиків пішло 32,9 м матерії. Скільки метрів матерії пішло на один костюм?
I спосіб:
1)32,9 м=3290см
2)3290см:14=235см=2,35 м
Відповідь:2,35 м.
II спосіб:
32,9 м:14=2,35 м
Порівняти I спосіб рішення і II.
-У скільки разів 32,9 менше 3290?
Спробуйте розділити десятковий дріб 32,9 на 14 "куточком" і сформулювати правило (алгоритм) поділу десяткового дробу на натуральне число.
Представники кожної групи виходять до дошки і представляють результати своєї роботи.
32,9 :14=2,35
Аналізуємо, узагальнюємо результати роботи груп і робимо висновок: щоб поділити десятковий дріб на натуральне число треба поділити їх , не звертаючи уваги на кому, і після закінчення ділення цілої частини діленого в частці поставити кому.
-Де можна перевірити правильність своїх висновків?
-Відкрийте підручники і прочитайте правило.
- Складемо опорний конспект по даній темі (спільна робота вчителя і учнів).
Поділ десяткового дробу на натуральне число.
Спочатку ділимо цілу частину числа!
1)6,12:15=0,408 2)3:4=0,75
6,12 15 3 4
- 0,408 - 0,75
0 0
61 30
- -
60 28
12 20
- -
0 20
120 0
-
120
0
Закінчилася ціла частина числа, в частку став кому!
Поділ десяткового дробу на 10,100,...
4)358,782:100=3,58782.
Перетворіть в десятковий дріб:
5/8=0,625.
VI. Руханка.
VII.Формування умінь і навичок.
Виконати ділення (робота біля дошки):
8,68:7;
169,2:8;
89,6:28;
9,044:38;
144,96:48.
VIII.Підсумок уроку. Рефлексія
Розв’язати приклади та розшифрувати слово:
1)6,36:6;
2)45,6:1000;
3)6:12;
4)0,9:3
Відповіді: е-0,456; л-0,0456; ф-0,05; п-1,6; б-0,3; і-0,5; т-1,006; х-1,06.
Оцінювання роботи в групі.
П. І. Бали
Висловив ідею, версію. 1
Сформулював гіпотезу. 1
Уточнив гіпотезу. 1
Ставив питання. 1
Відповідав на питання. 2
Склав алгоритм. 2
Представляв групу. 2
Правильно розшифрував слово. 2
IX.Домашнє завдання (диференційоване).
Вивчити опорний конспект.
Обчислити:
1)13,8:4;
2)78,2:34;
3)11,34:42;
4)3,198:26;
5)17,4:1000;
6)144,5:10;
7)21,6-12,6:18+6;
8)70,28:14-32,8:10+10,58:23.
Середній рівень. Виконати №1 (1-6) і задача з тексту уроку №1.
Достатній рівень. Виконати №1 (3,4,5,7) і задача з тексту уроку №2.
Високий рівень. Виконати №1 (5,7,8) і задача з тексту уроку №3.