Тема. Урок – подорож математики «Планета дитинства» на тему «Знайомимось із діленням з остачею.»
Мета:
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок – подорож.
Обладнання: сонечко з промінцями, малюнки зображення природи України, картки для індивідуальної, парної роботи, геометричні фігури, підручник, ноутбук, ручки – сигнали, медалі.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку
Чому так святково навколо?
Чуєте, як гомін стих?
Тому що вітаємо сьогодні
Ми царицю наук усіх.
Вправа «Додай слово»
Починається урок/математики/.
Сидимо - /рівно/.
Міркуємо - /швидко/.
Відповідаємо - /вірно/.
Настрій - /супер/.
Погода - /клас/.
До роботи -/все гаразд!
- Яким буде урок? /Найцікавішим/
-Які у мене діти /Найкращі/
-Покладіть долоньку на серденько. Б’ється серденько. Таке маленьке, а так багато працює. Які почуття живуть у вашому серці? /Любов і добро/
Вправа «Долоньки»
-Побажайте сусідові по парті успіху на уроці.
Вправа «Кольоровий настрій» - сигнальна ручка.
Ви знаєте, що ми настрій визначаємо за допомогою кольорів
-У вас на партах лежать сигнальні карточки. Вони не прості. А сигнальні. Якщо вам зрозумілі пояснення, або ви згодні з рішенням товариша, ви показуєте посмішку. Якщо ні – на звороті знак питання.
II. Актуалізація життєвого досвіду.
Створення ситуації успіху.
У-успіх, усмішка,
Р-розум, радість,
О- організованість, обдарованість,
К – кмітливість, компетентність.
Сподіваюсь, що на уроці всіх нас чекає успіх, радість, усмішка, тому що ми будемо мандрувати по планеті «Дитинство»
III. Мотивація навчальної діяльності
У нас урок математики, а що означає слово математика?, Які слова ви можете скласти з цього слова? (мама, мак-народний символ, тема)
IV. Актуалізація опорних знань.
1. Усні обчислення.
У нас з вами сьогодні урок – подорож і
- Вхід до чарівної країни «Дитинства» охороняється великим замком. Щоб потрапити до неї, потрібно знайти зашифрований номер замка.
999, 876, 578, 123, 245, 333 - ПРОЧИТАЄМО ЧИСЛА ПО ПОРЯДКУ ЗРОСТАННЯ.
2. Вправа «Мозковий штурм» (компоненти на дошці висять)
Номер ми відгадали, але брами не відчиняються. Спробуємо взяти їх «Мозковим штурмом».
-Як називаються числа при додаванні – доданки, сума
Як називаються числа при відніманні – зменшуване, від’ємник, різниця.
Як називаються числа при множенні – множники, сума.
Як називаються числа при діленні - ділене, дільник, частка.
- Як знайти невідомий доданок – від суми відняти відомий доданок
- Щоб знайти периметр чотирикутника, треба… - додати всі сторони.
- прямокутник, у якому всі сторони рівні, називають – квадратом.
- якщо у числовому виразі є дужки, то першою завжди виконують ту дію, що – в дужках.
- молодці, брами відчинено і ми можемо почати свою подорож по планеті Дитинства.
Кожна людина любить свій край, де народилася і живе.
-Як називається країна, в якій ми живемо? – Україна
3. Станція «Математична розминка. Етап уроку «Трішки помудруйте, трішки попрацюйте»»
Нам необхідно створити красу української природи. Для цього вам потрібно вирішити приклади. (пазл краєвиду України на оберті листка).
100•6:10= 60 270:3:30=3 360:4:10=9 60•6:9=40 450:9•2= 100 100:10•0=0
ЦЕ ЦІКАВО! Яка чудова і мелодійна українська мова! На конкурсі краси мов у Парижі українська мова зайняла 3 місце після французької і перської. А за мелодійністю – 2 місце після італійської.
4. Пограємо з сонечком. (Сонце з промінцями)
1. Знайди зайве число
210, 440, 87, 300, 150
401, 202, 303, 330, 904
2. Наберіть число 200
100, 30, 5, 70
90, 60, 9, 50
3. Прочитайте числа: 25, 118, 149, 177, 20, 238, 23, 269, 293, 32
- назвіть двоцифрові числа. 25, 23, 32, 20
- Назвіть кругле число. 20
- яке число містить 2 сот. 3. Дес.. 8 од? 238
- Які числа записані однаковими цифрами? 23,32
4. Гра змагання між парами. (взаємоперевірка на роздатковому матеріалі)
320:4=80
480:8•2=120
420:6•3=210
720:8:10=9
6. Станція «Зошит посміхається» .
- Що означає вислів « Крутитися дзиґою?» - непосидючий
- А як потрібно сидіти на уроці при письмі?
Ноги тримають на – підлозі
Спину – прямо
Лікті лежать на – парті
Виміряємо відстань між партою і грудьми – відстань на ширині долоні.
Зошит правильно кладіть, ручку правильно тримайте.
Сядьте рівно, не схиляйтесь і писати всі старайтесь.
Метод Кубування
- Запишемо дату . сьогодні Дванадцяте березня
Класна робота
Що можна сказати про число 12?
-Парне число
- Двоцифрове число
- складається з 1 десятка 2 одиниць
Сусіди числа 11 і 13
В яких казках може зустрічатися число 12?
Де в житті зустрічається число 12?
Каліграфічна хвилинка. Прописуємо число 12.
V.Станція «Розрахункова» (письмове додавання та віднімання)
На дошці 1 варіант 2 варіант
487-261=226 763-542=221 797-275 = 522
437+461 =898 313+485 =798 255+742 = 997
проведемо розминку для рук з Сонечком
VI. Подання нового матеріалу (підручник) (На дошці пам’ятка алгоритму дій зі с. 77)
Сьогодні ми будемо ознайомлюватися із діленням з остачею, що ж це таке?
Давайте візьмемо 6 олівців та роздамо 3 учням порівну. Скільки олівців дісталося кожному учневі? Тобто в мене нічого не залишилося.
А зараз давайте візьмемо 7 яблук і роздамо тим же учням порівну. Скільки у кожного учня яблук? А можна комусь більше віддати яблук? Так буде не чесною. А у мене скільки залишилося? Ось, те що залишилося у мене в руках і називається – остачею (ще можна сказати залишок)
А тепер давайте подивимось, як письмово оформити ділення з остачею
Записую приклад на дошці, вони дивляться. 9:2=4 (ост 1 ), якщо дільник =2, тоді орієнтуємося на таблицю множення на 2.9:2 можна? Ні. Тоді ми ділене зменшуємо на 1 одиницю 8:2 можна? Так. Скільки буде? 4. А стачу записуємо так (ост. 1), тому що 9-8=1 – це і є наша остача.
А тепер послухайте, у такому діленні є одна родзиночка, остача ніколи не може бути більшою ніж дільник. Якщо дільник 2, тоді остача менша, тобто 1.
VII. Корекція і закріплення нового матеріалу
Два учні по черзі до дошки, вирішують приклади з поясненням.
12:5=2 (ост.2)
9:4= 2 (ост. 1)
Самостійне виконання в зошиті.
14:4= 3 (ост.2)
А ви впевнені що виконали все вірно?
А зараз увага, ми працюємо і не знаємо чи вірно ми вирішуємо. Давайте перевіримо.
Щоб дізнатися потрібно часту помножити на дільник, тобто 3*4=12 і додати ось ці 2, що залишилися (нашу остачу), буде 14. То вірно ви вирішили???
Станція «Задачна»
С. 75 №6
Діти читають задачу самостійно.
Сильний читає умову
Який це вид задачі? – Знаходження трьох чисел, за 3 сумами.
Блокнот - ? грн 52 грн
89 грн Циркуль - ? грн. 61 грн
Розмальовка - ? грн
Розв’язання
1. 89-52 = 37 (грн.) коштує розмальовка
2. 89-61 = 28 (грн.) коштує блокнот
3. 52-28=24 (грн.) – коштує циркуль.
Відповідь: Блокнот – 28 грн, циркуль – 24 грн, розмальовка – 37 грн.
Станція «Спортивна» Фізкультхвилинка.
Станція «Геометрична»
Дано:
АВ = 2 см
КМ = ?см, у 4 рази довший
Знайти :КМ
Розв’язання
2 см *4= 8см – довжина КМ
К 8 см М
Відповідь: КМ = 8 см
Етап працювали, відпочивали, але ще ми не грали
Логічна задача (друкувати)
Гном розклав свої скарби в скрині різного кольору, що стояли біля стіни: в одну – дорогоцінне каміння, у другу – золоті монети, в третю – магічні книги. Він пам’ятає, що червона скринька стоїть правіше, ніж із камінчиками, і та, що з книгами, - правіше за червону. У якій скрині лежать книги, якщо зелена скриня стоїть лівіше за синю?
Синя Червона Зелена
Камінчики Монети Книги
РЕБУСИ
Ак3са 100вп мі100 сви100к ві3на 100лиця 40а с3ж пі2л
ГРА « ТІК-ТАК-ЦЕ НЕ ТАК»
-5 пальців на руці-/так/
-2 вогники у світлофора
-У веселки 6 кольорів
- Тиждень має 7 днів-/так/
-У трикутника 3 сторони-/так\
- У квадрата 5 сторін
- За партою сидять 2 учні-так
-У песика 2 хвоста-
-20+20=40-так
-У кота 4 лапи-так
VIII. Підбиття підсумків. Рефлексія.
Нашу подорож планетою закінчено. Хочу кожному видати сертифікат про відкриття та подорожування планетою.
Етап «Нашу працю підсумуємо. Де ж знання ми застосуємо?»
IX. Домашнє завдання.
С. 75, № 7,8.