Тема. Ділення дробів . 6 клас.
Мета: ● Домогтися засвоєння учнями алгоритму ділення дробів; вміння замінювати ділення дробів множенням; установити взаємозв’язок між множенням і діленням; відпрацювати навички роботи із дробовими виразами ; формувати навички виконання дій за алгоритмом.
● Формувати вміння ставити цілі і завдання, визначати способи їх реалізації, планувати свої дії, реалізувати дії і перевірити результат; розвивати самостійність і сумлінність.
Сприяти формуванню та розвитку творчих і інтелектуальних здібностей учнів.
● Розвивати логічне мислення, тобто формувати вміння спостерігати, виявляти закономірності, порівнювати і зіставляти, проводити дедуктивні умовиводи і умовиводи за аналогією.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютер, презентація, аркуш з печатною основою,картки.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Добрий день діти. Перевірте всі готові до уроку?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Ваше домашнє завдання було розв'язати приклади і рівняння.
Я хочу перевірити чи всі справилися з завданнями.
Підніміть руки у кого завдання були на червоних картках .
(діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Підніміть руки у кого завдання були на оранжевих картках. (діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Підніміть руки у кого завдання були на жовтих картках . (діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Підніміть руки у кого завдання були на зелених картках.
(діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Підніміть руки у кого завдання були на голубих картках.
(діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Підніміть руки у кого завдання були на синіх картках.
(діти піднімають руки один учень зачитує відповіді ,виходить до дошки бере у вчителя пелюсток і кріпить на дошку)
Запитання до класу : Що вам нагадують ці кольори?
-Це кольори веселки.
-Пелюстки квітки семибарвної
Молодці!
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Питання до класу:
Діти, які числа ми зараз вивчаємо?( звичайні дроби, мішані числа, взаємно обернені числа.)
Які дії вже вміємо виконувати?
У класу запитуємо (усно працюємо)
1) Як додати або відняти дробі?
Виконайте додавання і віднімання дробів:
1) + ; 2) - ;
2) Як додавати і віднімати мішані числа ?
Виконайте додавання і віднімання мішаних чисел:
3)3 + 2 . 4) 7 - 6 .
3) Як множити дробі ?
Виконайте множення дробів:
5) ; 6) .
На дошку вчитель кріпить пелюстки ,коли діти розв’язали вправи
Подивіться уважно наша чарівна квітка немає одного пелюстка .(відсутній фіолетовий пелюсток)
Пелюсток з'явиться тоді,коли ми вивчимо нову тему і правильно виконаємо всі завдання.
V. Формування теми та завдань уроку.
Отже тема уроку сьогодні «Ділення звичайних дробів».
Учні читають тему уроку. ( Ділення звичайних дробів.)
У класу запитую – А як ви вважаєте , яка у нас ціль уроку ?
- навчитися ділити дробі.
Що нам треба зробити, щоб дійти до нашої мети?
- повинні дізнатися правила ділення дробів ,
- навчитися їх використовувати при розв’язуванні прикладів.
Тож відкриваємо нові знання , тому ми -
1 учень - Міркуємо-швидко,
2 учень - Відповідаємо – правильно,
3 учень - Лічимо – точно,
4 учень - Пишемо – гарно.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Постановка проблеми
Діти скажіть ,які ці числа і ?( взаємно обернені ; їх добуток дорівнює 1.)
Назвіть дроби , обернені до даних: ( , , , ).
Наша перша задача: (Учитель на дошці розв'язує рівняння.)
Задача 1. Розв`язати рівняння :..
Як знайти невідомий множник ?( треба добуток поділити на відомий множник.)
Розв'язання проблеми
;
.
Щоб розв’язати рівняння, нам треба знати правила ділення звичайних дробів?
Ми знаємо ,як поділити дробі ? (ні.)
Спробуємо знайти Х іншою дією .
На яке число треба помножити дріб , щоб коефіцієнт при х дорівнював 1 ?
( Треба помножити на дріб , тому що при множенні взаємно обернених чисел отримуємо 1.
Але потрібно помножити обидві частини рівняння на дріб .)
Маємо ,
,
.
Отже, з одного боку, з рівняння випливає , а з іншого, .
Ці рівності рівні між собою .
Висновок .
Запитання до учнів
- Що ж ми зробили, щоб знайти частку двох дробів? (Помножили ділене на дріб, обернений до дільника)
– Чи можемо ми тепер сформулювати правило ділення двох дробів? (Щоб поділити один дріб на інший, треба ділене помножити на дріб, обернений до дільника).
= .
Давайте подивимось ці правила в зошиті :
Ділення звичайних дробів
|
|
Правило , — дріб , обернений до . |
Приклади 1), 2),
|
VII. Закріплення знань. Формування вмінь
Усні вправи
; ( так)
; ( ні)
Закріпимо наші знання.
Виконуємо приклади на ділення звичайних дробів ( один учень виконує 3 приклади на дошки, а останні самостійно, с перевіркою на слайді. )
1) ; 2) ; 3) ;
Молодець ,а останні приклади виконайте самостійно з подальшою перевіркою
4) ; 5) ; 6) .
ІХ . Постановка проблеми:
Запитання учням
1) А які ще можна ділити числа ?
Можна ділити мішані числа.
2) Як перевести мішані числа у неправильну дріб ?
(усно на слайдах приклади.)
Як виконати ділення мішаних чисел та ділення у разі, коли один з компонентів є натуральним числом?
Задача 2. Виконайте ділення: 1) 2 : 1 ; 2) 3 : .
Робимо висновки:
А що потрібно для цього
а) записати ділене і дільник у вигляді звичайних дробів;
б) виконувати ділення за правилом ділення звичайних дробів.
2) Формули:
; .
Короткі записи в зошитах.
Ділення дробів |
|
Правило
3) Якщо п — натуральне число, то
n: = · ; |
Приклад 1) ;
2) 3 : = · = 4 .
|
Х.Закріплення знань. Формування вмінь
А зараз я хочу вас перевірити , скажіть, чи правильні записані рівності:
1) ; (так )
2) (ні)
Закріпимо наші знання.
Учень у дошки виконує 3 приклада.
1) ; 2) ; 3); 3 : 2 ;
Молодець ,а останні приклади виконайте самостійно з подальшою перевіркою.
4) ; 5) ; 6) 3 : 4.
Х І. Засвоєння нових знань:
Робота в зошитах. ( для того ,щоб на квітки з'явився останній листочок,
треба перевірити, як ви засвоїли новий матеріал.)
Учні роблять взаємоперевірку.
( Всі закінчили ? Поміняйтеся зошитами і перевірте один одного. Виставте бали.)
Діти, хто отримав 10 балів ? Молодці !
ХІ І. Підсумок уроку.
Подивіться буд ласко , на нашої квітки з'явився останній листочок !
На початку уроку ми з вами поставили цілі,до яких повинні були дійти.
– З яким правилом тісно пов’язане правило ділення дробів? (З правилом множення дробів).
На вашу думку,чи досягли ми з вами своїх цілей?
В давнину казали « Множення –мука , а поділ -біда » .
А ми сьогодні на уроці доказували зворотне .І в цьому нам допомагала наша чарівна квітка.
ХIІ. Домашнє завдання.
Ця квітка допоможе вам в розв’язанні домашнього завдання . Подивіться уважно .
Вам все зрозуміло?( Вчитель роздає картки з домашньою роботою.)
На цьому наш урок закінчено . Дякую вам ,до побачення!