Тема. Дія ділення. Знак ділення. Назви компонентів і результату дії ділення. Перевірка результату множення. Розв’язування задач.
Мета. навчити учнів дії ділення; надати знання про знак та назви компонентів ділення; вивчити таблицю ділення на 2: удосконалювати вміння розв’язування задач; розвивати логічне мислення, увагу, інтерес до навчання.
Обладнання. комп’ютер, мультимедійна дошка, відеоролик, презентація.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
– Відкрийте зошити та запишіть сьогоднішнє число, класна робота.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Усний рахунок.
– 5 + 10 = 15 30 – 5 • 3 = 15
8 • 3 = 27 9 • 3 – 3 = 24
-
Математичний диктант.
-
Запишіть в зошиті математичний диктант. Записуйте лише відповіді через кому.
-
20 + 40 = 60 6 • 3 = 18 8 – 5 = 3
-
20 – 10 = 10 8 • 2 = 16 70 – 9 = 61
-
5 – 1 = 4 4 • 3 = 12 2 • 2 = 4
ІІІ. Робота над матеріалом уроку.
-
Номер 598. (с. 99)
-
Зверніть увагу на номер 598 с. 99.
-
Прослухайте задачу.
-
Прочитайте задачу.
-
Про що йдеться мова в задачі? ( В задачі йдеться про відра з водою)
-
Скільки води було в 1 відрі? ( В 1 відрі було 4 літри води)
-
Скільки води було в 2 відрі? (В 2 відрі було невідома кількість води, але у двічі більше ніж у 1)
-
Яке головне питання задачі? (Скільки літрів води в другому відрі?)
1 відро – 4 л
2 відро– ? л, у 2 р. >
-
Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання задачі? (Так)
-
Якою дією? (Множення) Що до чого будемо множити? (4 • 2 = 8(л))
-
Номер 599.
-
Виконаємо номер 599. Прослухайте умову..
-
Виміряйте відрізок. Яка його довжина? ( 3 см)
-
Збільшіть відрізок у три рази. Якою дією? (Множенням) Що до чого множити? (3 • 3 = 9 (см))
Фізкультхвилинка.
-
Номер 600.
-
Наступна задача номер 600.
-
Прослухайте задачу.
-
Прочитайте задачу.
-
Про що йдеться мова в задачі? ( В задачі йдеться про морквини та капусти)
-
Скільки капусти у зайчика? ( У зайчика 5 шт. капусти )
-
Скільки морквин у зайчика? ( У зайчика невідома кількість, але у тричи більше ніж буряків)
-
Яке головне питання задачі? (Скільки всього капусти і буряків у зайчика?)
-
Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання задачі? (Ні)
-
Чому? (Треба дізнатися кількість морквин)
-
Якою дією? (Множення) Що до чого будемо множити? (5 • 3 = 15(шт.))
-
Чи можемо ми тепер дати відповідь на запитання задачі? (Так)
-
Якою дією? (Додавання) Що до чого будемо додавати? (5 + 15 = 20(шт.))
-
Номер 612.
-
Зверніть увагу на номер 612.
-
Мама поставила у 2 вази 6 квіток, поділивши їх порівну. Скільки квіток поставила мама в кожну вазу?
-
Таку задачу розв’язують дією ділення. Потрібно 6 квіток поділити на дві рівні частини.
-
Розв’язання записують так: 6 : 2 = 3 (кв.).
-
Відповідь: 3 квітки.
-
: — знак ділення.
-
Вираз 6 : 2 називають часткою. Перше число в записі вказує на те, яке число ділять на рівні частини, а друге — на скільки частин ділять перше число.
-
Запис 6 : 2 = 3 читають: «Шість поділити на два, дорівнює трьом».
-
Ділення перевіряють за допомогою множення. У двох вазах по 3 квітки: 3 ∙ 2 = 6 (кв.)
-
6 : 2 = 3
-
ділене дільник частка
-
Номер 631.
-
Подивіться на номер 631. Тут представлена таблиця ділення на число 2. Запишіть її.
-
Номер 632.
-
Зверніть увагу на номер 632.
16 : 2 = 8
12 : 2 = 6
14 : 2 + 15 = 22
18 : 2 – 5 = 4
8 : 2 – 4 = 0
-
Номер 633.
-
Далі номер 598.
-
Прослухайте задачу.
-
Прочитайте задачу.
-
Про що йдеться мова в задачі? ( В задачі йдеться про морквини та буряки )
-
Скільки морквин дають на добу? ( 2 морквини дають на добу)
-
Скільки буряків дають на добу? (Невідома кількість буряків, але у двічі більше ніж у 1)
-
Яке головне питання задачі? (Скільки всього буряків і морквин дають поні на добу?)
М. – 2 шт.
Б. – ? шт., у 3 р. >
-
Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання задачі? (Ні)
-
Чому? (Треба дізнатися скільки бурякі дають поні)
-
Якою дією? (Множення) Що до чого будемо множити? (2 • 3 = 6(шт.))
-
Чи можемо ми тепер дати відповідь на запитання задачі? (Так)
-
Якою дією? (Додаванням) Що до чого будемо додавати? (2 + 6 = 8(шт.))
ІV. Заключна частина.
-
Підсумок уроку.
-
Про що ми сьогодні говорили? (Про ділення та таблицю ділення на 2)
-
Як називаються компоненти ділення? (Ділене, дільник, частка)
-
Домашнє завдання