Мета: Навчальна. сформувати: поняття моделі даних; поняття бази даних; поняття систем керування базами даних; розглянути: призначення й можливості систем керування базами даних;
ознайомитися з реляційною моделлю даних, моделлю «сутність-зв'язок».
Розвиваюча. Розвивати інформаційну культуру учнів; Розвивати логічне мислення. Виховна. Виховувати ціннісне ставлення до праці, культуру оформлення табличних даних.
Тема: Поняття моделі даних, бази даних. Поняття й призначення систем керування базами даних (СКБД). Огляд реляційної моделі даних. Модель «сутність-зв’язок».
Мета: Навчальна. сформувати: поняття моделі даних; поняття бази даних; поняття систем керування базами даних; розглянути: призначення й можливості систем керування базами даних;
ознайомитися з реляційною моделлю даних, моделлю «сутність-зв’язок».
Розвиваюча. Розвивати інформаційну культуру учнів; Розвивати логічне мислення. Виховна. Виховувати ціннісне ставлення до праці, культуру оформлення табличних даних.
План уроку:
Хід уроку
Тема, яку ми розпочинаємо вивчати, має назву «Бази даних. Системи керування базами даних».
На уроках ми вивчатимемо теоретичний матеріал, виконуватимемо різноманітні практичні завдання. У результаті ви повинні набути певні знання, вміння та навички.
Отже тема нашого уроку: Поняття моделі даних, бази даних. Поняття й призначення систем керування базами даних (СКБД).
Огляд реляційної моделі даних. Модель «сутність-зв’язок». Вчитель каже мету уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Під час інформаційної діяльності людина збирає і накопичує відомості про довкілля. До появи обчислювальної техніки всю інформацію зберігали в письмовому або друкованому вигляді. Однак зі збільшенням обсягів інформації загострювалося питання зберігання інформації та її обробки. Нагадаємо, що інформацію для обробки називають даними.
Під час вивчення цієї теми ми вивчатимемо, як об'єднати інформацію згідно з певними критеріями та як працювати зі структурованою інформацією.
Щоб користувач легко міг знаходити потрібну інформацію, вона має бути організована певним чином. Це стосується не лише інформації в комп'ютері, а й будь-якої інформації про об'єкти реального світу. Скажімо, зручно знаходити потрібну книгу в бібліотеці, користуючись каталогом. Легко відшукати в газеті оголошення, що вас цікавлять. Така легкість пошуку можлива завдяки тому, що дані в каталозі або газеті мають структуру, або, інакше, є структурованими.
Загальна термінологія
База даних (БД ) — це систематизоване сховище структурованої і взаємопов’язаної інформації з певної предметної області, до якого можуть мати доступ багато прикладних програм.
Приклади подібних сховищ інформації: телефонний довідник, бібліотечний каталог, прайс-лист.
Але якщо зберігання й обробляння даних відбувається за допомогою комп'ютера, то для цього нам погрібні певні програмні засоби — системи керування базами даних.
Система керування базами даних (СКБД) — це програмні засоби для створення, введення і використання БД. Усі наявні системи задовольняють, як правило, таким вимогам:
Існує кілька послідовних етапів розробляння бази даних, кожен з яких використовує певну модель даних. На практиці ми застосовуємо різні моделі. Фізичні моделі дають змогу вивчати закони фізики (наприклад, закон всесвітнього тяжіння); математичні - призначені для опису будь-яких процесів і явищ; економічні - відображають закони економічного розвитку. Моделі баз даних призначені для однакового подання будь-яких даних, що містить
способи опису даних і маніпулювання ними.
Модель даних – це опис об’єкта дослідження, виділення окремих параметрів (атрибутів) цього об’єкта, підготовка до добору та внесення конкретних даних (значень атрибутів).
За структурою організації інформації в БД розрізняють такі моделі баз даних:
Ієрархічна модель БД — зберігає інформацію, організовану послідовно: один елемент вважається головним, інші йому підпорядковуються ;
Мережна модель БД — має складові структури, як і реляційна, але відрізняється характером відношень між ними: існує можливість встановлення додаткових зв'язків;
Реляційна модель БД — побудована на взаємовідношеннях між складовими структури: складається з сукупності взаємопов'язаних двовимірних таблиць.
Оскільки реальний світ складається із сутностей та зв’язків, модель сутність-зв’язок можна розглядати як універсальний спосіб подання даних. Основна мета побудови моделі сутність-зв’язок – забезпечення найбільш природного для людини способу збирання та подання даних і відомостей, які будуть зберігатися у базі даних. Сутність – будь-який відокремлюваний об’єкт (який ми можемо відрізнити від інших), відомост про який є потреба зберігати у базі даних. Зв'язок – асоціювання двох або більше сутностей.
Ми вивчатимемо теми на прикладі СКБД Access, яка належить до складу пакету Місrosoft Оffiсе. База даних СКБД Access є реляційною базою даних, яка складається із взаємопов'язаних двовимірних таблиць.
СКБД Access дає змогу:
Створення бази даних
Створення бази даних відбувається зазвичай у кілька етапів.
Проектування (на папері або в спеціальних програмах) є найважливішим етапом, у ході якого потрібно:
Програмна реалізація — технологія створення бази даних. Експлуатація БД.
Учням пропонуємо дати відповіді на запитання, при цьому зволяється попарне обговорення (в межах парти).
Визначення даних — можна визначити, яка саме інформація буде зберігатися в базі даних, задати структуру даних та їх тип (наприклад, максимальну кількість цифр або символів), а також указати, як ці дані зв'язані між собою. У деяких випадках ви можете також задати формати та критерії перевірки даних.
Обробляння даних – дані можна обробляти в найрізноманітніші способи. Можна об’єднувати дані з іншою зв’язаною з ними інформацією та обчислювати підсумкові значення.
Керування даними – можна вказувати, кому дозволено ознайомлюватися з даними, корегувати їх або додавати нову інформацію. Можна також визначати правила колективного користування даними.
Опрацювати конспект