Kizlivka Secondary School
Chornukhy District
Plans
For
Summer
Holidays
Prepared by Ras’ko H.H.
Тема: Плани на літні канікули. Майбутній неозначений час.
Мета: Ознайомити учнів із вживанням стверджувальної, заперечної та питальної форм майбутнього неозначеного часу.
Тренувати учнів у вживанні форм майбутнього неозначеного часу в усній мові та читанні.
Тренувати учнів в усному мовленні за темою “Плани на літні канікули”.
Хід уроку
І. T: Good morning, children. Sit down, please! What season is it now?
Cl: It’s spring!
T: Yes, you are right! And as you know, in spring the weather is changeable. That’s why we have to know the forecast. So, let’s turn our TV-set on and listen to Anna Bezuhlyk from the TV programme “Good morning, Ukraine.”
II. P: Good morning! Today is the 5th of May. It’s spring now. Everybody knows spring is a beautiful season. In spring the weather is changeable: sometimes it’s fine and warm, and sometimes it’s cool and rainy. In the morning and at night it’s cool and in the daytime it’s sunny and warm. Today the weather is fine. It’s warm, the sun is shining brightly, light wind is blowing. And
Whether the weather is good
You have got to put up with the weather
Whether you like it or not.
And now, good-bye!
III. T: Well, children. The weather is good today.
( Діти відповідають на запитання за допомогою схеми утворення Past Indefinite і дієслівних словосполучень за темою”My Day”).
ІV. T:А якщо погода завтра буде поганою (ітиме дощ), що ви будете робити? Не можете сказати? Я вам зараз розкажу, що я буду робити, а ви уважно слухайте, яке незнайоме допоміжне дієслово я буду вживати перед знайомими вам дієсловами, щоб передати дію в майбутньому.
I will come home at four. I will have dinner. After dinner I will read a book. In the evening I will watch TV. Then I will have supper.
( Діти швидко називають допоміжне дієслово і я записую схему: Sv(will)V, де S- підмет, v- допоміжне дієслово, V- перша форма смислового дієслова ).
V. T: А зараз попробуйте сказати, що ви будете робити те саме, що і я, користуючись опорами:
Sv(will) get up at …o’clock
wash face and hands
have breakfast
P: I will do my morning exercises too
T: I will wash face and hands
P: I will wash face and hands too
T: А тепер скажіть, що ви будете робити завтра, якщо погода буде погана.
P1: I will play chess with my friend.
P2: I will read a book.
P3: I will watch TV.
P4: I will draw a picture.
P5: I will help my mother about the house.
VI. T: Цікаво, що буде робити Jane (лялька) літом? Ось послухайте я розповім, а ви скажіть яке допоміжне дієслово я вживаю.
Jane will go to the rest camp in summer. She will bathe in the river and lie in the sun. She will gather mushrooms, berries, flowers in the forest. She will play interesting games. Jane will have a good time in the camp.
( Прослухавши повідомлення учителя, учні формують правило утворення Future Indefinite в третій особі і записують схему: S v (will) V.
T: Уявіть, що ваш друг буде робити літом. Користуйтесь опорою: I think S v (will) V… .
P1: I think my friend will go to a rest camp.
P2: I think my friend will work in the garden.
P3: I think my friend will visit his relatives. І т. д.
Питальна і заперечна форми Future Indefinite засвоюється в умовно-мовленнєвих вправах:
T: Jane, will you go for a walk on Sunday?
Class: Jane, will you go for a walk on Sunday?
Від імені Джейн вчитель дає короткі відповіді.
v (will) S V…? Yes, I will. No, I won’t.
P1: Will you go to the forest on Sunday?
P2: Yes, I will.
S v (will) V… . S v (will) not V … .
P1: I will go to the cinema on Sunday. And what about you?
P2: I will not (won’t) go to the cinema on Sunday.
T: Children! It’s spring now. After spring summer will come. What will you do this summer? What are your plans? Oh, I see, you don’t know yet.
Look, I’ve got an interesting letter from my friend’s daughter. Her name is Kate. She lives in the village not far from Kyiv.
Listen to what she writes about her summer holidays and compare her plans with yours.
Вчитель читає учням лист Каті.
Dear Halyna Hryhorivna! How nice it is that summer is coming, and I would like to invite you to come to see us. As you know, we live in a village near a forest and a small river.
The forest is beautiful in summer and we will go for many walks, pick flowers and mushrooms.
The river near the village is small, you know, and the water in the river is warm. We can go for a swim in it. Can you swim? I can swim well, and you can learn to swim, too.
Do you like to see films at the cinema or on TV? We have got a new colour TV set. And in the centre of the village there is a club. We will go and see new films.
Near our house there is a good garden. I like to pick fruit. Do you like fruit? Father says we will have a lot of fruit this summer.
As we live not far from Kyiv, we will go there by bus to see this beautiful city, the capital of Ukraine.
I am sure we will have a good time this summer.
You are welcome.
VII. T: Children, read the sentences and say that you will do it next summer.
VIII. T: Open your day-books and write your homework, please.
T: My dear children. Thank you very much. You were good. Remember your homework. See you tomorrow! Good-bye!
1