Мета: навчити учнев поняттям про деревину як конструкційний матеріал, про пиломатеріали та спосіб їх отримання та визначати основні властивості конструкційних матеріалів;
розвивати в учнів просторову уяву, окомір та прийоми роботи з столярними інструментом;
виховувати любов до природи, та виховати естетичні смаки.
1
Урок № 1 Трудове навчання 7 клас
Тема уроку: Деревина як конструкційний матеріал. Пиломатеріали, способи отримання. Їх види та призначення.
Мета: навчити учнев поняттям про деревину як конструкційний матеріал, про пиломатеріали та спосіб їх отримання та визначати основні властивості конструкційних матеріалів;
розвивати в учнів просторову уяву, окомір та прийоми роботи з столярними інструментом;
виховувати любов до природи, та виховати естетичні смаки.
Тип уроку: Урок повідомлення нових знань.
Хід уроку
Тема сьогоднішнього уроку: «Деревина як конструкційний матеріал. Пиломатеріали, способи отримання. Їх види та призначення.»
Бесіда:
До пиломатеріалів належить продукція визначених розмірів і якості з плоскопаралельними площинами. Пиломатеріали одержують розпилюванням колод на спеціальних верстатах – пилорамах.
Дошки — пиломатеріали завтовшки до 100 мм і завширшки більше подвійної товщини
Бруски — пиломатеріали завтовшки до 100 мм і завширшки не більше подвійної товщини
Бруси — пиломатеріали завтовшки і завширшки 100 мм і більше. За кількістю пропиляних сторін бруси бувають двокантними, три-кантними І чотирикантними
За способом обробки пиломатеріали поділяються: на необріз-ні (кромки не пропиляні); односторонньо обрізні (одна пропиляна кромка); обрізні (обидві кромки пропиляні по всій довжині).
У пиломатеріалів розрізняють наступні елементи: пласть — поздовжня широка сторона сортименту, а також кожна поздовжня грань пиломатеріалів квадратного перерізу; кромка — поздовжня вузька сторона; ребро — лінія перетину двох суміжних граней; торець —площина, яка утворюється поперечним перерізом матеріалу; обапіл —необрізана частина зовнішньої поверхні колоди.
Зображення на дошці
Деревина, з якою виготовляють вироби, має відповідати певним установленим властивостям. Крім механічних властивостей, деревинні матеріали мають фізичні властивості. До них належать: вологість, колір, звукопровідність, теплопровідність, електропровідність.
Вологість — це ступінь насичення деревини водою, виражений у відсотках відносно маси сухої деревини.
Абсолютно суху деревину можні отримати в невеликій кількості лише висушуванням у спеціальних шафах. У природі в деревині завжди міститься певна кількість вологи.
Продовження розповіді
Вологість деревини, виражена у відсотках, показує, скільки грамів води, що міститься в деревині, припадає на 100 г абсолютно сухої деревини. Наприклад, вологість деревини 20 %. Це означає, що на кожні 100 г цієї деревини в абсолютно сухому стані припадає 20 г наявної в ній води; 100 г абсолютно сухої деревини при вологості 20-% важить 120 г.
За ступенем вологості розрізняють наступні види деревини: мокра, яка тривалий час перебувала у воді (понад 100 %); щойно заготовлена (50—100 %); повітряно-суха, що довго зберігалася на повітрі (15—20 %); кімнатно-суха (8—12 %); абсолютно суха (0 %).
Вологість деревини визначається за формулою:
де Л — вологість деревини (у відсотках); Мв — маса вологого зразка (у грамах); Мс — маса сухого зразка (у грамах).
За умовну стандартну вологість прийнято вологість деревини, що становить 12 %.
3.4 Заключний інструктаж
4. Підсумок уроку
(Виставлення оцінок)