Урок "Для чого створено Червону Книгу України"

Про матеріал
Тема: Для чого створено Червону Книгу України Мета: ознайомити учнів з поняттям «Червона книга», «зникаючі та рідкісні рослини», розширювати знання про рослинний світ рідного краю, показати його красу та неповторність, розвивати логічне мислення , пам'ять, мовлення; прищеплювати любов до природи; виховувати розуміння необхідності примножувати рослинний світ рідного краю.
Перегляд файлу

Тема: Для чого створено Червону Книгу України

Мета: ознайомити учнів з поняттям «Червона книга», «зникаючі та рідкісні рослини»,  розширювати знання про рослинний світ рідного краю, показати його красу та неповторність, розвивати логічне мислення , пам'ять, мовлення; прищеплювати любов до природи; виховувати розуміння необхідності примножувати рослинний світ рідного краю.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

·         Гра в колі «Побажання рослинам»

Вчитель тримає в руках скриньку , учні по черзі беруть паперові фігурки і по черзі говорять побажання рослинкам.

 

ІІ, Актуалізація опорних знань

·         Бесіда

1.      Що дарує нам рослинний світ?

2.      Як лікує нас природа? Назвіть лікарські рослини.

3.      Чим повинна платити людина природі за її щедрість?

4.      Чи буває так , що людина ображає природу?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

·         Слово вчителя

Наш край – незрівнянної краси. Його можна назвати зеленим дивосвітом. Робить його таким чудовим природа. На Поділлі є густі ліси, і гаї, і луки, і зелені парки та сквери.  А які чудові сади в селах! Наш край оспівували у своїх творах відомі поети та письменники(перегляд картин)

Леся Українка

 

Красо  України,  Подолля!

      Розкинулось  мило,  недбало!

      Здається,  що  зроду  недоля,

      Що  горе  тебе  не  знавало!

 

      Онде  балочка  весела,

      В  нiй  хорошi,  краснi  села,

      Там  хати  садками  вкритi,

      Срiбним  маревом  повитi,

      Коло  сел  стоять  тополi,

      Розмовляють  з  вiтром  в  полi.

 

      Хвилюють  лани  золотiї,

      Здається,  без  краю,  -  аж  знову

      Бори  величезнi,  густiї

      Провадять  таємну  розмову.

 

      Он  ярочки  зелененькi,

      Стежечки  по  них  маленькi,

      Перевитi,  мов  стрiчечки,

      Збiгаються  до  рiчечки,

      Рiчка  плине,  берег  рвучи,

      Далi,  далi  попiд  кручi...

 

      Красо  України,  Подолля!

      Розкинулось  мило,  недбало!

      Здається,  що  зроду  недоля,

      Що  горе  тебе  не  знавало!..

 

·         Проблемне запитання

Чи збідніє природа якщо назавжди зникне якась рослинка?

(Відповіді учнів та поправка вчителя)

На жаль в нас є рослинки, які перебувають на межі зникнення.

 

·         Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми дізнаємось про  зникаючі рослини і про те , як їх можна зберегти.

 

ІV. Спільне відкриття нових знань

·         Розповідь вчителя

Кожного тижня на Землі зникає один вид рослин. Багато рослин раніше зустрічались дуже часто, тепер їх майже немає. Вони занесені до Червоної книги.

Що ж це за книга? Червона книга – це сигнал небезпеки, це заклик для всіх дітей і дорослих : «допоможіть!». Названа книга – «Червона», бо вона подібна до червоного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи :  «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною!».

У 1992 році було створено нову Червону книгу України. (слайд із зображенням Червоної книги)

До неї занесено багато рослин, а які саме, нам допоможуть відгадати загадки.

 

Подивіться – на горбочку

Он біліє дивне очко.

Хто ж це дивиться так ніжно?

Дитинча  весни – … (Підсніжник)

 

Дзвіночки-перлинки на ніжці тоненькій

Такі запашні і тендітні такі.

В широкому листі, немов у гіллі

Ховають від сонця голівки свої.

(Конвалії)

 

На стеблинці волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка — навіть в сні

Усміхається мені.

(Сон-трава)

 

Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називають ключ весни!

Як я звуся? Ти скажи!

(Первоцвіт)

 

Я найперша розквітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка?

Бо мене не стане влітку.

(Пролісок)

 

Стоять красуні на воді,

вінки в них білі й золоті.

(Лілії водяні)

 

У наших лісах з кожним роком їх стає все менше і менше. Перші вісники весни – підсніжники – стали такими ж рідкісними.

До Червоної книги також заносять і зникаючих тварин.

 

Дидактична гра «Склади квітку» (робота в парах)

 

Робота в групах. Скласти текст.

 

ЗУПИНИСЯ, ЛЮДИНО, НА МИТЬ...

І ВІДЧУЙ, ЯК ПЛАНЕТІ БОЛИТЬ.

ЯК ІЗ СЕРЦЯ КРИК ВИРИНА -

ЗУПИНИСЯ, ЗЕМЛЯ В НАС ОДНА!

 

ЯК У СЕРЦІ ТЛІЄ ЛЮБОВ,

ЩОБ КОЛИСЬ РОЗГОРІТИСЯ ЗНОВ.

ЗУПИНИСЯ. ЛЮДИНО НА МИТЬ...

І ВІДЧУЙ. ЯК ПЛАНЕТІ БОЛИТЬ...

 

Все на землі, все треба берегти –

І птаха й звіра, і оту рослину,

Не думай, що цар природи ти –

Бо врешті, ти його частинка.

 

 

V. Підсумок уроку

Поясни прислів’я :

Багато лісу – не губи, а мало лісу – посади.

doc
Додано
18 лютого 2023
Переглядів
938
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку