Урок
з української мови
для учнів 8 класу
з інтелектуальними порушеннями
На тему : « Граматичні категорії іменника»
Вчитель Антоніна Степаник
2024
Тема: Граматичні категорії іменника
Мета уроку:
1. Ознайомити учнів з основними граматичними категоріями іменника: родом, числом, відмінком.
2. Розвивати вміння визначати ці категорії у словах.
3. Формувати навички правильного використання іменників у мовленні.
Обладнання:
- Плакати з таблицями, наочними прикладами.
- Словники.
- Картки з завданнями.
Хід уроку:
1. Організаційний момент
- Привітання.
- Перевірка готовності учнів до уроку.
- відгадування загадок до пори року
2. Актуалізація опорних знань
- Запитати учнів:
- Що таке іменник?
- Які характеристики має іменник?
- Коротке пояснення: Іменник — це частина мови, яка позначає предмет, істоту, явище, поняття.
3. Оголошення теми і мети уроку
- Тема уроку: “Граматичні категорії іменника”.
- Мета: Пояснити, що таке рід, число та відмінок іменника, і навчитися визначати їх у словах.
Основна частина:
4. Пояснення нового матеріалу
1. Рід іменника
- Іменник має три роди:
- Чоловічий (наприклад, телевізор, учень, хлопець, олівець).
- Жіночий (наприклад, книга, учениця, дошка, карта).
- Середній (наприклад, яблуко, вікно, дерево, поле, кошеня).
Наводячи приклади, учитель показує всі предмети наочно, або на картках
• Завдання: Учні по черзі визначають рід іменника, записаного на картках.
2. Число іменника
• Іменники можуть бути в однині або множині:
• Однина (один предмет: книга, ліс,море)
• Множина (кілька предметів: книги, ліс ,моря )
• Завдання: Учні повинні з поданих речень знайти іменники в однині і поставити їх у множині, при цьому використовуються загадки, а відгадки і будуть ті іменники, які потрібно поставити у множині. Перевіряється виконання завдання за допомогою мікрофона.
3. Відмінок іменника
• Відмінок — це форма слова, що вказує на його граматичну роль у реченні.
• В українській мові є сім відмінків:
• Називний (хто? що?) — карта
• Родовий (кого? чого?) — карти
• Давальний (кому? чому?) — карті
• Знахідний (кого? що?) — карту
• Орудний (ким? чим?) — картою
• Місцевий (де?) — на карті
• Кличний (о, е, є) — карто.
• Для кращого засвоєння категорії відмінка вчитель показує приклади на таблиці або картках.
5. Закріплення матеріалу
1. Гра “Визнач відмінок”
• Вчитель називає іменники в різних відмінках, учні повинні визначити відмінок кожного слова.
2. Письмова робота. Робота в групах .Клас поділяється на групи по 3 учні .
Групам роздається прислів’я, в якому потрібно знайти іменник в називному відмінку і провідміняти його.Після виконання завдання учні передають його іншій групі для взаємоперевірки, після чого група, яка перевіряла завдання оголошує результат, використовуючи для цього уявний або дійсний мікрофон.
6. Підсумок уроку
• Підсумок:
• Що таке рід, число та відмінок іменника?
• Як розпізнавати ці граматичні категорії в словах?
• Яке правило ми сьогодні вивчали?
7. Домашнє завдання
• Вивчити таблицю відмінків.
• Провідміняти 3 іменники різних родів в однині та один іменник в множині.
8.Релаксація
Кожен учень , використовуючи іменник , який називає вчитель складає речення із своїми планами на день.
9. Заключне слово вчителя
• Позитивне підсумування роботи учнів.
• Підготовка до наступного уроку.