Головченко К.С-3УА;
Конспект уроку української мови у 5 класі
Тема:Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.
Мета:
-навчальна: сформувати в учнів поняття про пряму мову; розглянути правила постановки розділових знаків при прямій мові; формувати вміння розрізняти пряму мову та слова автора;
- розвивальна: розвивати пізнавальні інтереси учнів; логічне мислення, мовленнєві навички
- виховна:виховувати інтерес до національних звичаїв, традицій, обрядів і свят
Внутрішньопредметні звязки: пунктуація, орфографія
Міжпредметні зв'язки : література, українознавство
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Обладнання:мультимедійна презентація,підручник,зошит Перебіг уроку
І. Організація класу Емоційне налаштування .
Я кщо побачиш лице без посмішки, посміхнися сам.
Отож,посміхаючись даруй людям частинку своєї енергії, посміхайся частіше і люди будуть енергійними... ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку 1.(слайд 3) Давайте сформулюємо завдання нашого уроку (Дізнатися про… навчитися ставити… навчитися складати…) ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником опрацювання теоретичного матеріалу
2. Спостереження за мовним матеріалом (слайд 5) Запишіть речення. Зверніть
увагу на розділові знаки.
О. Гончар писав: «Мова — це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її».
3. Тренувальна вправа.( слайд 7. Усно)
Поясніть розділові знаки.
Покаже батько свому сину на срібне марево у далині і скаже: «Он земля твого народу! Борись і добувайся Батьківщини». (Леся Українка) Повідають мудрі люди: «Прибудь, розум, щастя буде!» (І. Франко) «Слухай, козаче,— говорить дівчина,— як одно сонце у неба святого, так і ти один у мене». Мене питають: «Ти чого мовчиш? Чого задуманий, зажурений сидиш?» (В. Грінчак)
4. Складіть схеми даних речень ( біля дошки)
5. Гра «Знайди помилку» (Аналіз речень слайд 8)
1.“П ,” – а. |
“Щастя, як пташка: де захотіло, там і сіло.”, - шепотіла мати. |
2.“П”! – а. |
“Молоде орля, та вище старого літає»! запевнив Павло. |
3.“П?” – а. |
“Перед розумом і сила поступається?» – запитала Марина подругу. |
4.А : “П”. |
Мама попросила доньку: “Сіль-хліб кусай, а розумних людей слухай”. |
6. А: “П!” |
Дідусь повчав: “Хто питає, той не блудить.” |
5. Фізхвилинка (слайд9)
ІУ. Закріплення матеріалу
1. Самостійна робота(слайд10)
Розставте пропущені розділові знаки
Катери́на Васи́лівна Білоку́р − майстер українського народного декоративного живопису.
|
Знайдіть пряму мову, слова автора. Розставте розділові знаки. Виправте помилки. 1.Ще молодою я дізналася, що є на світі такі люди – художники. От і вирішила собі, що чи рано, чи пізно, хоч на старості літ, а буду художником писала вона в листі до друзів. 2.Тарасе Григоровичу, батечку, голубчику, соколику, ви самі це гарно знаєте, теж колись по світу блукали та людей шукали, |
|
допоможіть мені стати художником не переставала благати Катерина, дивлячись на портрет Кобзаря.
|
2.Творча робота(слайд11)
Роздивіться ілюстрації. Складіть і запишіть речення за змістом зображеного.
Складіть речення за схемою: «П!» − а. |
Складіть речення за схемою: «П», − а. |
|
|
Складіть речення за схемою: «П?» − а. |
Складіть речення за схемою: А: «П». |
2. Мовознавчий футбол (слайд 12)
1.Що називається прямою мовою?
2.Для чого потрібна пряма мова?
3.Які ж існують способи передачі прямої мови?
4.Яку структуру мають речення з прямою мовою?
5.Які розділові знаки використовуються при прямій мові?
У. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Метод«Незакінчене речення»
- Я розумію…
- Найбільші труднощі відчувалися, коли…
-Я не вмів(ла), а тепер вмію…
2. Домашнє завдання
Скласти невелику розповідь
( 6-7 речень ) на тему: "Моє улюблене свято"
(з використанням прямої мови)