Урок 3. Добре роби, добре й тобі буде
Матеріал уроку. Михайло Слабошпицький «Хлопчик Валь».
Мета: удосконалювати техніку читання прозових творів, насичених діалогами, виробляти навички чіткої й виразної вимови, учити голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб та давати їм характеристику; формувати у дітей почуття доброти, уміння висловлювати морально-етичні судження; виховувати бережливе та відповідальне ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки гнома, собаки, хлопчика, мультимедійна презентація «Вірний друг людини», картки для розширення поля читання, картки для групової роботи.
Тип уроку: інтегрований (читання, громадянська освіта).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня!
Діти, сядьте всі рівненько,
Не шуміть, сидіть тихенько.
Урок буде незвичайний,
Для всіх нас повчальний.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Девізом нашого уроку буде прислів’я
Нема друга – шукай,
а найшов, так гляди.
Як маленький – дзявкотить,
Як великий – гавкотить.
Може дім охороняти
Та чужинців відганяти.
Давня вовкова родина,
Та найкращий друг людини. (Собака)
Перегляд презентації «Вірний друг людини»
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Чи відомо вам ім’я цього письменника?
- З якими творами Михайла Слабошпицького ви знайомилися на попередніх уроках («Чудасія на балконі»).
Слабошпицький Михайло Федотович народився 28 липня 1946 р. в с. Мар'янівка Шполянського району Черкаської області. Закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. Працював у пресі. Нині - виконавчий директор Ліги українських меценатів. Автор багатьох романів; прозових книжок для дітей «Славко й Жако», «Хлопчик Валь», «Озеро Олдан», «Папуга з осінньої гілки», «З голосу нашої Кліо», «Норвезький кіт у намисті», «Чи далеко до Африки».
ІV. Мовна розминка
1. Гра «Знайди зайве слово»
Собака, кіт, мавпа, кінь, корова. (свійські тварини)
Вчитель, лікар, продавець, сестра, директор. (професії)
Добрий, байдужий, хороший, сердечний, щирий. (ознаки доброї людини)
Веселий, солодка, смачний, розумний, чарівний. (прикметники чоловічого роду)
2. Розчитування
Добро Друг
добрий друзі
доброта дружній
добріший дружити
добродушний дружелюбний
V. Технологія «Асоціативний кущ». Робота в малих групах
Обговорення асоціацій дітей.
VІ. Опрацювання казки Михайла Слабошпицького «Хлопчик Валь»
Замшілий - порослий мохом.
Кривдник - той, хто ображає інших, завдає болю, несправедливо ставиться до інших.
Нерозлийвода - справжні вірні друзі.
Сіроокий - той, у кого сірі очі.
Віддані - вірні, незрадливі.
2. Читання казки учнями мовчки
Читаючи, учні відмічають незрозумілі слова, значення яких з'ясовується після читання.
3. Перевірка розуміння самостійно прочитаного тексту у вигляді тестування
1) Яке найзаповітніше бажання було у хлопчика?
а) Мати цікаву книжку;
б) мати розумного собаку;
в) мати багато друзів.
2) Кого зустрів хлопчик у лісі?
а) Собаку;
б) диких тварин;
в) Гнома-чарівника.
3) Яким був собака, котрий з'явився перед хлопчиком?
а) Великим і волохатим;
б) маленьким і волохатим;
в) великим, чорним.
4. Чому собака жив самотньо в лісі?
а) Він любив бути самотнім;
б) утік від жорстокого хлопчика;
в) заблудився й не міг повернутися до господаря.
5. Як склалися відносини між хлопчиком Валем і собакою?
а) Вони стали грати у футбол;
б) вони інколи зустрічалися у дворі;
в)вони стали друзі-нерозлийвода.
6. Що засуджується у казці?
а) Неслухняність;
б) байдужість;
в) жорстокість до тварин.
Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б; 5) в; 6) в.
Фізкультхвилинка (під мелодію пісні «Дружба віддана»)
4. Повторне читання казки вголос. Складання учнями запитань до змісту казки, відповіді на них
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Вибіркове читання.
- Що хлопчик знав про собак?
- Як Гном пояснив, для чого він живе?
- Прочитайте розповідь Гнома про собаку, який самотньо жив у лісі.
- Що Гном розповів собаці про хлопчика?
- Прочитайте, як стали жити Валь і собака.
б) Гра «Закінчіть порівняння».
- Знайдіть у тексті продовження порівнянь.
• Зелений вус, схожий ... (на лісову траву).
• Яскравий, мов ... (райдуга).
• Очі світилися, як ... (два маленькі ліхтарики).
• Ніс схожий ... (на гриб).
6. Характеристика дійових осіб
- Виберіть слова з тексту для характеристики героїв казки.
( на дошці прикріплено малюнки хлопчика, Гнома, собаки).
Діти разом добирають із казки слова, вирази, що характеризують чи описують героїв, записують дібрані слова у відповідні колонки.
Хлопчик Валь Гном-чарівник Собака
маленький найстаріший самотній
сіроокий найдобріший великий
читає книжки знає людську мову, волохатий
добрий мову рослин і тварин розумний
чемний живе, щоб виконувати відданий друг
має добре серце бажання.
7. Визначення головної думки казки
- Що у цій казці автор схвалює, а що — засуджує? (Схвалює турботу і любов хлопчика до чотириногих друзів, а засуджує жорстокість до тварин).
- Яка головна думка твору? ?(Раз добром налите серце – ввік не прохолоне).
- Чи можна цю казку назвати чарівною? (Так. В ній є епізоди, де люди і тварини розуміють одне одного.)
8. Театральне читання діалогу
- Пропоную вам на декілька хвилин стати акторами. Прочитати діалог гнома і хлопчика за ролями.
- Як гном розуміє і пояснює значення свого існування?
- Діти, а в кого з вас є вірний друг – собака? А як ви до нього ставитися?
VII. Технологія «Дерево рішень»
- Чого навчає нас казка? (Бути добрим, мати добре серце. Добре відноситись до братів наших менших).
- З’ясувати, як слід жити, нам допоможе дерево рішень.
- Яку життєву позицію мають герої казки?(Хлопчик Валь – робити добро, воно добром і вернеться. Гном-чарівник – допомагати, тим у кого добре серце. Собака приносити людям задоволення і щастя.)
- На нашому дереві, які гілки проросли, як ви вважаєте? (Гілки доброти)
- Чи можуть гілки ожити і зазеленіти?(Так, можуть, від доброго серця, посмішки).
- Яку позицію для себе оберете ви? (Мати добре серце, робити добрі справи, бути уважним і щирим другом).
- Запишіть свої рішення і приклейте на дереві.
VІІІ. Гра «Наповни скарбничку»
1. Робота з прислів'ями (виконується в групах)
- Прочитати прислів'я, переставивши слова
красиве, в, завжди, Добро, людині.
(Добро в людині завжди красиве.)
- Прочитати прислів'я, переставивши склади
диЛюна снакра не васломи, а бридоми миділа.
(Людина красна не словами, а добрими ділами.)
- Чи відповідають ці прислів’я сьогоднішньому оповіданню?
2. Назвати якомога більше прислів´їв, в яких йде мова про добро
ІХ. Підсумок уроку.
Рефлексія результатів уроку
Мені дуже цікаво було дізнатися про ……………..
Після уроку я обов’язково прочитаю про …………
Знайомим я розповім про ………
Я хочу навчитися …………………….
Я ніколи не буду…………………………
ІХ. Домашнє завдання
Діти, працювали ми охоче.
Не зівали і хвилини
А тепер хочеш не хочеш
До побачення.
Дякую вам за чудову роботу на уроці і за допомогу мені.
Бажаю вам, щоб всі ваші найзаповітніші бажання здійснилися.