Урок доброти у початкових класах

Про матеріал

Класними керівниками початкових класів може використовуватися під час проведення виховних годин та уроків милосердя та добра. З метою: розвивати громадянську самосвідомість молодших школярів, активну життєву позицію, здібностей до добродійності, добротворчості,збагачувати знання учнів про Добро,Ввічливість, Гостинність,виховувати «цінності іншої людини» та «самоцінності», почуття патріотизму.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета:

-розвивати громадянську самосвідомість молодших школярів, активну життєву позицію, здібностей до добродійності, добротворчості,

- збагачувати знання учнів  про Добро,Ввічливість, Гостинність,

-розширювати уявлення, що таке  добродійність,культура  поведінки,

поповнити  словниковий запас учнів словами ввічливості,

-вправляти в куль­турному спілкуванні з дорослими, однолітками в найтиповіших життєвих ситуаціях, доречно вжи­вати слова етикету в ситуаціях вітання, прощан­ня, вибачення,

-розвивати вміння висловлювати свою думку, розмірковувати, приймати правильне рішення,

- виховувати почуття ввічливості, доброти, взаємодопомоги,

-сприяти нагромадженню досвіду у вигляді позитивних традицій з подальшим їхнім розвитком,

-виховувати «цінності іншої людини» та «самоцінності», почуття патріотизму.

 

Хід заняття

«Традиційне привітання»

Усміхнемось мамі й тату: мої найрідніші!

Усміхнемось сонечку: сяй для всих ясніше!

Друзям усміхнемося, гляньмо ласкавіше!

Квіточці всміхнемося: рости веселіше!

Хай у кожному серденьку проросте зерно добра!

Ми -  ДОБРОДІЇ, шановні,

а людина, починається з добра!

 

Ведучий. Колись давно в одній країні було зачароване місто – Сумне місто. (слайд 2)
У цьому місті не світило сонечко, не цвіли квіти. Діти не сміялися, не співали пісень, а часто сварилися і плакали. Люди не говорили одне одному добрих, лагіднихслів.

Але одного разу на повітряній кулі прилетів чарівник. (слайд 3-4)

Він був дуже ввічливий. Проходячи вулицями міста, він говорив усім чарівні слова. І від цих слів усе навколо змінилося.

(слайди 5-8)

Учитель змінює «сумні» слайди на«веселі».

Бесіда.

— Діти, у якому місті ви хотіли б жити?

— Чому потрібно бути ввічливим?

 

Мотивація. Повідомлення теми й очікуваних результатів діяльності учнів. (слайд 9)

— Чи здогадалися ви, про що йтиметься на нашому занятті? (про добро,ввічливість, чарівні слова, привітність, гостинність)

— Як ви думаєте, чому потрібно говорити про гарні манери, ввічливість? (щоб бути доброю, вихованою людиною; з добрими і чуйними людьми завжди хочеться дружити)

 

Основна частина.

1.Ознайомлення з тематичною групою слів «Слова ввічливості»

— Сумне місто зникло. Зацвіли навколо квіти, дзвінко заспівали пташки, засміялися діти, люди почали говорити одне одному добрі слова, і визирнуло з-за хмар сонечко.

Учитель прикріплює до дошки силуетне зображення сонечка.

— У Чарівника завжди з собою багато повітряних куль з ввічливими словами, якими він щедро ділився з людьми.(слайд 10)

 

2. Вправа «Чарівні слова»

— Зараз ми з вами теж побудемо трішки магами і утворимо свій великий букет чарівних слів. Я впевнена, що ви знаєте їх дуже багато. Це можуть буди слова вітання вранці та ввечері, слова- прощання, подяки. А допоможуть нам в цьому різнокольорові кульки, які лежать на ваших партах. Кожен з вас напише декілька слів ввічливості, які він знає. (доброго ранку, щасливої дороги, дякую, спасибі, пробачте, до побачення, добрий вечір, на добраніч)

— Погляньте, яке диво у нас вийшло. Вам подобається?

— Давайте їх зачитаємо.

— Наша класна кімната стала веселішою. Недарма ввічливі слова називають «чарівними». Усім, кому вони адресовані стаєприємно і добре.

— Поміркуйте, чому так відбувається?

 

3. Зустріч з Пеппі. (слайд 11)

- Діти, до нас на виховну годину дуже хотіла потрапити ПеппіДовга панчоха.

Давайте її запросимо, вислухаємо її проблему і спробуємо допомогти Пеппі.

 

(Звучить мелодія, виходить Пеппі)

 

Пеппі. Я дуже ввічлива і тихенька дівчинка!
Тільки не знаю, чого це на мене так сердяться в школі?
Та ж я не чіпаю нікого ніколи,
Ні з ким не сварюся, сиджу собі тихо,
А з цього виходить одне тільки лихо!
Оце я сказала — така в мене звичка —
Що в Галі, як мишачий хвостик,  косичка.
Що в Каті спідничка — неначе з рогожі,
Та ще й черевики на човники схожі.
Що в Тані волосся нечесане досі,
Що очі в Мар'янки маленькі та косі,
Що в зошиті Лесі самі тільки плями:
Напевне, бруднючими пише руками.
Я ж правду кажу їм... І що тут такого?

 Та ж я не чіпаю ніколи нікого.
Сиджусобі тихо і вшколі, і вдома,

 І чом вони сердяться всі, невідомо!

 

— Чому сердяться дівчатка на Пеппі? (Пеппі образила всіх, ранила словом. Їм боляче)

— А яке може бути слово? (Ніжне, лагідне, тепле. Холодне, зле)

— Може бути мудре.

 

Пригадаємо прислів'я про слово.

 

4. Робота з прислів'ями про слово (слайд 12)

· Лагідне слово і залізні двері відчиняє.

· Слово — ключ, яким відкривають серця.

· Добре слово дім будує, а зле руйнує.

· Тепле слово і в мороз зігріє.

· Слово не горобець: вилетить — не спіймаєш.

· Гостре словечко коле сердечко.

· Добре слово потрібне людині, як хліб і мед, як жива вода.

- Що ми порадимоПеппі?

 

4.1. Правила поведінки уколі друзів (слай 13)

1)Будь лагідною, ввічливою! Не ображай однокласників!

Нехай же думки твої завжди будуть гарними і ясними, а слова добрими і розумними.

2)Попроси у дівчаток пробачення.

3)Помирися з дівчатками.

 

 

 

 

Кожному з нас стануть у пригоді «Правила мовленнєвого етикету»:

 

1.Завждипри зустрічі – вітайтеся. Ми з вами живемо в Україні, ми – українці. У нашого народу є надзвичайна традиція стрічання гостей– хлібом-сіллю. В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику – то найвища ознака гостинності народу. (слайд 14)

ХЛІБ-СІЛЬ – символ благородства намірів і дружби, а тому й гостинності.
А також символ святості й прощення. В цьому символі поєднались основа життя – хліб, завдяки якому все народжується і живе, та суть життя – сіль, завдяки якій усе залишається самим собою. Тож зустрічати хлібом-сіллю означає: шанувати людину за те, що вона є, і поважати її такою, якою вона є.

 

1.1. Завжди під час розмови виявляйте ввічливість.

2. Неухильно і послідовно виказуйте доброзичливе ставлення до співрозмовника.

3. Уважно прислухайтесь до свого мовлення, критично аналізуйте себе.

4. Ввічливість не дозволяє перебивати співрозмовника.

5. Повага до співрозмовника — найважливіше правило спілкування.

6. Не дозволяйте собі негативних оцінок співбесідника та образливих слів на його адресу.

7. Не виставляйте своє «я» на показ.

8. Пообіцявши, неодмінно виконайте.

9. Стережіться зайвий раз скаржитися, аби не додавати прикрощів іншим людям.

10. Завжди прагніть навіть у дрібницях бути правдивим і щирим.

11. Навчіться усміхатися. Щира доброзичлива усмішка — це мистецтво.

12. Знайдіть себе і будьте самі собою. Адже, на землі немає іншої такої людини.

 

5. Фізкультхвилинка

- Слід виконувати дії тільки тоді, коли вчитель називає слова ввічливості.

• Руки вгору, будь ласка.

• Присісти.

• Руки вперед, будь ласка.

• Пострибайте, будь ласка.

- Сідай поряд з нами і вчися правильно оцінювати вчинки.

 

6. Гра «Ввічливо чи не ввічливо?» (слайд 15)

Умови гри.

 Якщо ввічлива людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні — тупочите ногами

 

1.Прибери мерщій в кімнаті,

Й чистим, вмитим за сніданком

Привітайся до матусі:

— Рідна, з добрим ранком!

 

2.Потім радісним, привітним

Поспішай до трав, до квітів.

А щоб день пройшов не марно —

З усіма поводься гарно.

 

3.У дівчаток гарні кіски,

Але надто вже малі.

А щоб більші ви ростали,

Ми їхтягнем до землі?

 

4.Без запрошення йди в гості,

Не вітайся там ні з ким.

І нізащо слів «Будь ласка!»

І «Пробачте!» не кажи!

 

5.Не вмивайтеся ніколи

І не мийте навіть рук.

Не потрібне це заняття,

Не варте стільки мук.

 

6.Друг вбіді не лишить,

Щирим словом втішить, —

Отакий вінн езрадливий,

Справжній друг!

 

7.Галасуй, пищи, гукай,

Коли хтось відпочиває.

 

8.Роби комусь зле,

Якщо цього ніхто не бачить.

 

9.Усміхнися сонечку:

«Здрастуй, золоте».

Усміхнися квіточці —

Хай вона цвіте!

Усміхнися дощику:

«Лийся, мов з відра».

Друзям усміхнися,

Побажай добра.

 

 

 

Слово вчителя

Чемність тоді справжня, коли щира, природня. А це означає, що вона — завжди поряд із добротою, доброзичливим ставленням до іншого.

 А якщо людина добра — вона спокійна, а також весела.

 

 (Перегляд  мультфільму  «Пригоди Марка») (слайд 16-18)

 

Обмін думками (аналіз переглянутого )

  • Чи можна назвати Марка чемним? Чому?
  • Якими рисами наділені його однокласники?
  • Що допомогло учням змінити стосунки з вчителькою? І т. д.

 

 

8. Гра «Коло ввічливості» (слайд 19)

- Зараз ми перевіримо,на скільки ж ви виховані.

Учні доповнюють речення і стають в коло «Якщо я ввічлива, то...»

- Якщо я ввічлива, то знаю і використовую чарівні слова «дякую», «будь ласка»...

- Якщо я ввічлива, то я завжди вітаюся та ще й посміхаюся.

- Якщо я ввічлива, я вмію поводити себе так, щоб іншим було приємно зі мною.

- Якщо я ввічлива, то сидячи на уроці, не буду з подружкою тріскотіти як сорока.

- Якщо я ввічлива, я не буду вихвалятися своїми речами, іграшками.

- Якщо я ввічлива, я в розмові зі старшими їх ніколи не переб'ю.

- Якщо я ввічлива, то я не сміюся над чужими помилками.

- Якщо я ввічлива, я не запізнюся на урок.

- Якщо я ввічливий, дарую людям теплі, ніжні, привітні слова.

- Якщо я ввічливий, я не примушую за себе хвилюватися. Обов'язково скажу, куди йду, коли повернуся.

- Якщо я ввічливий, я не капризую, не грублю. Капризування може зіпсувати настрій іншим.

- Молодці! Впоралися із завданням.

 

Підсумки

— Мені дуже сподобалося, як ви працювали. Ви вивчили нові слова, навчилися ними користуватися, стали ще добрішими, уважнішими до людей і до себе.

— А зараз ми візьмемо кожен свою кульку і подаруємо нашим гостям, щоб ці ввічливі слова розлетілися по всій школі, в усі класи. Нехай усі діти знають, як багато ми знаєм добрих слів. Хай усім від цього стане приємніше і в кожного з’явиться посмішка.

 

 

 

Діти беруть свої кульки і стають перед дошкою (слайд 20)

 

Сію кожній людині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «Будь ласка»,
Вдячне «Спасибі»,
«Вибач» тремтливе —
Слово у серці,
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!»
Щедро даруємо ми людям щоднини.

 

На фоні лагідної музики учні дарують повітряні кульки гостям.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сметана Анна
    Розробка сподобалась. Дякую за творчий підхід
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 березня 2018
Переглядів
4240
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку