Тема: Розв’язування задач і вправ з теми “Додавання і віднімання десяткових дробів”.
Мета: Закріплення вмінь та навичок учнів додавати і віднімати десяткові дроби у процесі розв’язування цікавих задач, розвиток обчислювальних навичок, логічного мислення, виховання активності, уваги, кмітливості.
Обладнання: картки.
Хід уроку:
Зібрати зошити з метою контролю виконання домашнього завдання.
1). Математичний диктант.
В-I В-II
1. Обчислити найзручнішим способом:
a) 49,999+57,4+0,001 a) 3,765+4,5+1,235
б) 15,73+5,798+4,202 б) 1,49+0,001+5,798
2. Знайти значення виразів:
3,45-0,1843 4-2,015
3.Число 5,72 більше числа 3,9 на… 3.Число 6,275 більше числа 4,2 на…
Розв’язання:
В-I
1. a) 49,999+57,4+0,001=49,999+0,001+57,4=107,4
1) +49,999 2) +50,0
0,001 57,4
50,000 107,4
б) 15,73+5,798+4,202=25,73
4,202 10,00
10,000 25,73
2. 3,45-0,1843=2,2657
_3,4500
0,1843
2,2657
3. 5,72-3,9=1,82
_5,72
3,90
1,82
В-II
1. a) 3,765+4,5+1,235=3,765+1,235+4,5=9,5
1) + 3,765 2) +5,0
1,235 4,5
5,000 9,5
б) 1,49 +0,001+5,798=7,289
1) +0,001 2) +1,490
5,798 5,799
5,799 7,289
_4,000
2,015
1,985
_6,275
4,2
2,075
Перевірка математичного диктанту (взаємоперевірка).
2). Розв’язати:
Житомир 131,9км Чернігів
Бердичів 40, 2 км Київ 199,7 км
Знайти відстань між Бердичевом та Черніговом
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
На уроці ми будемо узагальнювати і систематизувати знання, вміння та навички, які стосуються додавання і віднімання десяткових дробів. Урок наш незвичайний. Закриємо очі на хвилину й уявімо, що ми відправились у казкову мандрівку.
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок учнів
Казка.
Колись давним-давно жив-був парубок Іван. Було у нього три сестри. Батьки їхні померли, сестри виросли, вийшли заміж і покинули рідну домівку. Цілий рік Іван сумував без сестер і вирішив падатися до козаків на Запорізьку Січ. Вирушив парубок у дорогу.
Дорогу йому вкаже ланцюжок із вправ.
Відповідь:
На початку шляху Іван зустрів дівчину. Вони полюбили одне одного і зібралися разом в дорогу. Але батьки дівчини вирішили випробувати на вірність Івана і веліли йому виконати наступні завдання:
Завдання:
Обчисли:
1. 37,24 – 5,41 + 0,28 + 2,37
2. 5,87 +13,24 – 0,75 – 4,37
3. 2,37 – 0,327 + 41,2 + 42,38
4. 32,41 + 0,545 – 30,72 + 43,6
Допоможемо Івану.
(Колективне розв’язування вправ із записом розв’язання на дошці)
Розв’язування:
1. 37,24 – 5,41 + 0,28 + 2,37 = 34,48
1) 37,24 – 5,41 = 31,83
2) 31,24 + 0,28 = 32,11
3) 32,11 + 2,37 = 34,48
2. 5,87 + 13,24 – 0,75 – 4,37 = 13,99
1) 5,87 + 13,24 = 19,11
2) 19,11 – 0,75 = 18,36
3) 18,36 – 4,37 = 13,99
3. 2,37 – 0,327 + 41,2 + 42,38 = 85,623
1) 2,37 – 0,327 =2,043
2) 2,043 + 41,2 = 43,243
3) 43,243 + 42,38 = 85,623
4. 32,41 + 0,545 – 30,72 + 43,6 = 45,835
1) 32,41 + 0,545 = 32,955
2) 32,955 – 30,72 = 2,235
3) 2,235 + 43,6 = 45,835
З Вашою допомогою Іван виконав усі завдання , і разом зі своєю коханою та вірними друзями, тобто вами, вирушив в дорогу.
Під’їхали вони до річки, а там великий камінь закрив дорогу на міст. Під каменем - записку, а в ній умова задачі. Якщо правильно розв’язати задачу, то камінь повернеться і відкриє шлях.
Задача. (Колективне розв’язання із записом на дошці)
Швидкість теплохода 30,5 км/год., а швидкість течії річки 2,6 км/год. Знайти швидкість теплохода за течією річки.
Розв’язання.
30,5 + 2,6 = 33,1 (км/год.)
Відповідь: 33,1 км/год.
(Колективне розв’язання із записом на дошці)
Упоравшись із завданням, вони вирушили далі...
Довго їхали лісом, аж ось дорога привела їх до хатинки Ворожки. Вони зайшли перепочити. Ворожка пообіцяла вказати мандрівникам коротший шлях до Січі за умови, що Іван, разом з друзями, розв’яже рівняння, написані на стінах хатинки.
(На дошці прикріплено картки, на яких записано рівняння).
1) х – 2,9 = 3,93; 4) (х – 3,48) + 2,15 = 3,9;
2) х – 3,243 = 5,1; 5) (х + 3,7) – 1,8 = 9,7;
3) х + 3,54 = 8,2; 6) (у – 8,3) + 4,37 = 6,8.
Розв’язання:
1) х – 2,9 = 3,93 2) х – 3,243 = 5,1
х = 3,93 + 2,9 х = 5,1 + 3,243
х = 6,83 х = 8,343
3) х + 3,54 = 8,2 4) (х – 3,48) + 2,15 = 3,9
х = 8,2 – 3,54 х – 3,48 = 3,9 – 2,15
х = 4,66 х – 3,48 = 1,75
х = 1,75 + 3,48
х = 5,23
5) (х +3,7) – 1,8 = 9,7 6) (у – 8,3) + 4,37 = 6,8
х +3,7 = 9,7 + 1,8 у – 8,3 = 6,8 +4,37
х + 3,7 = 11,5 у – 8,3 = 11,17
х = 11,5 – 3,7 у = 11,17 + 8,3
х = 7,8 у = 19,47
Прощаючись з Іваном, Ворожка розповіла йому про силу коренів рівняння, адже була майстром математичних наук. Якщо потрібно відкрити який-небудь засув або міцно закрити його, досить вголос назвати корені рівняння.
Цю розмову підслухали вірні слуги татаро-монгольського Хана, підстеріг Івана з коханою та друзями, захопили їх у полон і кинули у глибоке підземелля, закривши на 6 засувів. Щоб вийти з підземелля, потрібно їх відкрити, а ключі до них – це результати правильно розв’язаних вправ.
Перше завдання.
Сформулювати властивості додавання. (Учні формулюють властивості додавання й одержують перший ключ)
Щоб допомогти Івану отримати інші ключі, учі розділилися на дві команди. Та команда, яка першою справиться із завданням, одержує ключ.
Друге завдання.
Задача
У трьох ящиках 64,853 кг. яблук. У першому ящику 24,6 кг. яблук, у другому – на 5,48 кг. менше ніж у першому. Скільки яблук у кожному з трьох ящиків?
Розв’язання.
2) 24,6 + 19,12 = 43,72(кг) – яблук у першому і другому ящиках разом.
3) 64,853 – 43,72 = 21,133(кг) – яблук у третьому ящику
Відповідь:24,6 кг; 19,12 кг; 21,133 кг.
Третє завдання.
Правильно і швидко розв’язати вправи:
Розв’язання.
1) 43,76 – 8,543 = 35,217 2) 4,29 + 5,634 = 9,924
_ 43,760 +4,290
8,543 5,634
35,217 9,924
3)103,27 – 17,729 = 85,541 4) 421,608 – 24,7 = 396,908
_103,270 _421,608
17,729 24,700
85,541 396,908
5) 0,894 + 89,4 = 90,294 6) 0,613 + 3,24 = 3,853
+0,894 +0,613
89,400 3,240
90,294 3,853
Четверте завдання.
Розв’язати задачі:
А) Дано числа: 3,43; 3,52; 2,76, 2,67. Сума двох із них дорівнює сумі двох інших. Записати цю рівність.
Б) Дано числа: 10,321; 19,798; 18,656; 11,463. Різниця двох із них дорівнює різниці двох інших. Записати цю рівність.
Розв’язання:
А) +3,43 +3,52
2,76 2,67
6,19 6,19
Відповідь: 3,43 +2,76 = 3,52 + 2,67.
Б) _18,656 _19,798
10,321 11,463
8,335 8,335
Відповідь: 18,656 – 10,321 = 19,798 – 11,463.
П’яте завдання:
Замість зірочок записати такі цифри, щоб утворився правильний вираз.
1) +3*,8*4 2) _*,8*44
4,72* 0,23**
*0,*85 9,*334
Розв’язання:
1) +35,864 2) _9,8644
4,721 0,2310
40,585 9,6334
Шосте завдання.
Знайти корінь рівняння:
(х +5,784) – 43,52 = 8,794
Розв’язання:
х + 5,784 = 8,794 + 43,52
х + 5,784 = 52,314
х = 52,314 – 5,784
х = 46,53.
Маючи всі ключі, Іван назвав голосно корінь рівняння х = 46,53.
Двері підземелля відкрилися , всі мандрівники вийшли на свободу. І, в цей час Військо Запорозьке почало наступ на татарських загарбників. Іван приєднався до козаків, гарно показав себе у бою і козаки погодилися взяти його з дівчиною до себе в Січ. Повернувшись разом до Січі Іван з коханою зіграли весілля і жили довго та щасливо.
VІ. Підведення підсумків уроку.
- Чи сподобався вам урок?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Ми допомогли Івану знайти своє щастя. На цьому наша подорож закінчується. Але у Івана є ще одна мрія – він дуже хоче провідати своїх сестер. І щоб хлопець зміг їх відвідати, потрібно виконати домашнє завдання: Параграф 5, № 1007, №1012.
Розв’язання домашнього завдання:
№ 1007
а) (6,25 + 3,402) – 3,25 = 6,402
б) 182,46 – (35,2 + 40,46) = 106,8
в) 62,7 – (50,7 – 10,11) = 22,11
г) (14,07 + 3,1) – 2,017 = 15,153
д) 4,29 – (1,28 + 3,01) = 0
е) 123,29 – (40,29 + 80,71) = 2,29
№ 1012
а) х + 14,5 = 24,807
х = 24,807 – 14,5
х = 10,307
б) х – 11,42 = 0,982
х = 0,982 + 11,42
х = 12,402
в) 8,7 – х = 7,95
х = 8,7 – 7,95
х = 0,75
г) 2,4 + 0,66 + х = 7,045
3,06 + х = 7,045
х = 7,045 – 3,06
х = 3,985
д) х – (4,2 + 3,1) = 10,7
х – 7,3 = 10,7
х = 10,7 + 7,3
х = 18
е) (10 – 0,8) – х = 5,2
9,2 – х = 5,2
х = 9,2 – 5,2
х = 4.