Урок "Додавання раціональних чисел"

Про матеріал

План-конспект уроку з математики для шостого класу за темою: "Додавання раціональних чисел".

Перегляд файлу

Урок з математики, 6 клас

Тема: Додавання раціональних чисел.

Мета:

  • сформувати уявлення про зміст дії додавання раціональних чисел, домогтися засвоєння  правила додавання від’ємних чисел та чисел з різними знаками, сформувати вміння додавати числа з різними знаками та від’ємні числа, розв’язувати задачі, які передбачають додавання від’ємних чисел та чисел з різними знаками;
  • розвивати логічне мислення, кмітливість, вміння бачити закономірності, формувати культуру усного та писемного мовлення, вміння висловлювати свою думку, роботу в колективі;
  • виховувати спостережливість, працьовитість, наполегливість у досягненні мети, взаємопідтримку.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, картки.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Вчитель перевіряє готовність дітей до уроку.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

(Учитель перевіряє наявність домашнього завдання)

А ми перевіримо, як ви  зрозуміли раніше  вивчений матеріал.

Метод «Мікрофон»

 

  1. Які числа називаються раціональними?

2. Як позначають додатні числа?від’ємні числа?

3. Які числа називаються протилежними?

4. Чому дорівнює модуль від′ємного числа?

5. Чому дорівнює модуль додатного числа?

6. Яку координату має початок відліку?

7. Знайдіть модуль числа -8.

  1. Порівняйте числа -49 і -27.
  2. Назвіть усі цілі числа, для яких - 3≤ х ≤ 1.
  3. Модуль яких чисел дорівнює 15?
  4. Знайдіть відстань між точками А(-1) і В(3).

ІІІ. Формулювання теми і мети уроку.

Діти, давайте виконаємо завдання на слайді.

Завдання.

Обчислити:

  1. – 7+4 =                         5) - 4 + ( - 5) =
  2. 6 + (- 3) =                      6) – 70 + 35 =
  3. – 8 + (- 12) =               7) – 80 + 30 =
  4. 50 + (- 25) =                  8) 60 + (- 20) =

Ці завдання ви ще не зможете виконати. Очевидно,що на сьогоднішньому уроці ми повинні  навчитися додавати раціональні числа.

 

 

ІV. Засвоєння нових знань.

Для того, щоб з'ясувати, як виконується додавання раціональних чисел, давайте розв’яжемо такі задачі.

Задача 1.

Увечері температура повітря була -4о С,а за ніч знизилася на 6 о С.Якою була температура повітря вранці? 

(Записати дію)

Задача 2.Уранці температура повітря  була 7о С,за день температура підвищилась на 9о С.Чому дорівнювала температура повітря увечері?

(Записати дію)

Задача 3.

Додати числа,за допомогою координатної прямої.

-3 + ( -5 )  =

Хто помітив, як додаються два від’ємні числа? ( Відповіді учнів)

Правило додавання чисел з однаковими знаками.

Щоб знайти суму двох чисел з однаковими знаками, треба додати модулі доданків і перед отриманим числом поставити знак доданків.

 

Задача 4.

Термометр показував температуру 5о С,а потім вона знизилась на 2о С.Яку температуру повітря показує термометр зараз?

(Записати дію)

Задача 5.

Термометр показував температуру -7о С,а потім вона підвищилась на 3о С. Яка температура повітря на термометрі?

(Записати дію)

Задача 6.

Додати числа, використовуючи координатну пряму:

  • 4 + 6 =

5 + ( - 9) =

 

Хто помітив, як додаються числа з різними знаками? ( Відповіді учнів)

 

Правило додавання чисел з різними знаками.

Щоб знайти суму двох чисел з різними знаками, треба від більшого модуля відняти менший модуль і перед отриманим числом поставити знак того з доданків, модуль якого більший. 

 Давайте повернемося до наших прикладів на слайді, і виконаємо їх за допомогою правил, які ми щойно сформулювали.

Завдання.

Обчислити:

  1. – 7+4 =                         5) - 4 + ( - 5) =
  2. 6 + (- 3) =                      6) – 70 + 35 =
  3. – 8 + (- 12) =               7) – 80 + 30 =
  4. 50 + (- 25) =                  8) 60 + (- 20) =

                                                    

 

V. Формування вмінь.

 

Робота з підручником

№ 1120(усно);№1121(усно)

№1124 (виконуємо на дошці ланцюжком)

№1127(самостійно з наступною перевіркою)

Робота на картках(для учнів високого рівня)

Картка 1.

Обчислити:

  1. -10,2 + 22,7 =                                               2. -3,84 + (-4,16) =

  + =                                                      4.-  +( - )=

5. - 2 + (- 3) =                                                   6. 2 + (- 1 ) =

Картка 2.

Обчислити:

  1. -35,07 + (- 5,9) =                                               2. -70,4 + 62, 79 =

  +(- )=                                                      4.-  + =

5. – 3 + (- 2) =                                                   6. - 5 + 2   =

Групова робота

(Учнів поділити на чотири групи. У кожної групи свої завдання,правильні відповіді на які відповідають певним літерам. В результаті правильного обчислення одержимо слово модуль).

  1. –12 + (+15) + (–6) + (+12);
  2. 16 + (–20) + (+14) + (–10);
  3. 13 + (–9) + (–17) + (+19);
  4. –54 + (–0,7) + (+0,56) + (–1,71);
  5. 0,75 + (–2,9) + (–1,05) + (–0,75);
  6. 3,46 + (–2,63) + (–209,8) + (+24,7).

9

0

6

–55,85

–3,95

–184,27

О

М

Ь

Л

У

Д

 

Робота в парах.

Виконання завдань на картках з друкованою основою.

За даними таблиці обчисліть суму.

Перша пара:

Перший доданок

10

-20

-11

-20

Другий доданок

-70

13

-42

-33

Сума

 

 

 

 

 

Друга пара:

Перший доданок

11

-20

-10

-20

Другий доданок

-42

33

-70

-13

Сума

 

 

 

 

 

Робота на дошці.

Обчисліть:

  1. 8,05 + 2,95;
  2. -8,05 + (-2,95);
  3. -8,05 + 2,95;
  4. 8,05 + (-2,95);
  5. 45 + 5,2;
  6. -45 + (-5,2);
  7.  -45 + (-5,2);
  8. -45 + 5,2;
  9. 45 + (-5,2).

VІ. Підсумок уроку.

Фронтальне опитуваня

  1. Який знак має сума двох чисел з різними знаками?
  2. Чому дорівнює модуль суми двох чисел з різними знаками?
  3. Як виконати додавання двох чисел, з яких одне ­­­– додатне, друге – від’ємне?
  4. Сума яких двох чисел дорівнює нулю?
  5. Поставте знаки доданків так, щоб рівність була правильною:
  1. …3 + …5 = + 8;  2) …3 + …5 = –8;
  1. …3 + …5 = +2;  4) …+ …5 = –2.

 

Щоб підвести підсумок уроку, проведемо опитування.

У вас на партах є стікери. На зеленому стікері напишіть, що ви зрозуміли на цьому уроці, на червоному – що не зовсім зрозуміли або хотіли б іще з цієї теми дізнатися.

 

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §26.

Розв’язати №1125, №1128.

docx
Додано
16 лютого 2023
Переглядів
491
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку