ВІДКРИТИЙ УРОК-ДОСЛІД З ПРИРОДОЗНАВСТВА
У 3 КЛАСІ
«Без води немає життя.Властивості води.Вода – розчинник»
Вчитель 1 категорії
«Старший вчитель»
Горделі Н.В.
2013 / 2014 Н. Р.
ТЕМА: «Без води немає життя. Властивості води- рідини.Вода – розчинник.
МЕТА: навчальна: розширити уявлення про значення води в природі , про три стани води і властивості води, формувати елементарні поняття , що вода – речовина, розчинник , учити робити розчини;
Розвивальна:розвивати вміння самостійно робити досліди ,узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів , використовуючи свій життєвий досвід, робити висновки;
Виховна: виховувати пізнавальний інтерес , самостійність, організованість, відповідальність , бережне ставлення до води.
Обладнання : склянки з водою на кожну парту , монета , цукор , сіль , пісок , глобус , вата , мультимедійне обладнання , магнітофон , грамзапис «хвилі моря»
ХІД УРОКУ
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
Роботу швидко починаймо.
-Перевіримо якість знань з теми «Повітря»
- Учні 1варіанту задають питання учням 2 варіанту (своєму сусіду)
1ряд –« Властивості повітря».
2 ряд – «З чого складається повітря».
3 ряд –«Збережемо чистим повітря».
-Працюємо 3 хвилини у парах.
(Опитую 3-4 пари, оцінюю).
1.Поетична хвилинка ( звучить аудіо запис плескіт хвиль)
Читаю вірш Т.Г. Шевченка «Тече вода з- під явора»
Тече вода з – під явора
Яром на долину
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють…
-Хто автор цих рядків?
-Що ви собі уявили слухаючи ці рядки ?
(Слайд № 2)
-Як ви думаєте, чому на слайді і у вірші змальовано таку гарну зелень?
2. Розгадування загадок
- Мене частенько просять ,ждуть,
А тільки покажусь – ховатися почнуть.( Дощ)
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди ,
Стала краплею води.( Сніжинка )
-Я вода і на воді плаваю .(Лід)
- Вночі спить на землі , а вранці висихає . (Роса)
- Діти , а як одним словом можна назвати всі ці відгадки?
- А тепер давайте визначим тему уроку.
- Хто здогадався , про що йтиме мова на сьогоднішнім уроці?
(Оголошується тема уроку) (Слайд № 1 )
1.Інтерактивний метод «Шести мислячих капелюхів»
-Щоб робота на уроці була цікавою,плідною , творчою , веселою ми одягнемо на голови чарівні мислячі капелюхи.
Кожна пара «чарівних капелюхів» готувалась самостійно дома по отриманим запитанням .
Першими матимуть слово «Білі капелюхи» , вони нам повідомлять все , що їм відомо про воду
-«Білі капелюхи» , вам слово .
- Де на землі є вода ?(Слайди № 3, 4, 5 , 6 , 7 , 8 )
-Вода це предмет якої природи ? Чому?
- Які вам відомі властивості води (при нагріванні , при охолодженні ) ?
- У яких станах буває вода ?
- Молодці , а зараз ми всі станемо дослідниками . Ви будете дос –
ліджувати воду в міні – лабораторіях , визначим , які ще властивості має вода.
2 . Робота у парах .
-Ви маєте воду на партах і проводите ті досліди , опис яких є у вас на папірцях , потім робите висновок .
1 – пара
Вкиньте у склянку з водою монету . Чи бачите ви її ? Чи має вода колір ? Яка вона ? ( біла , сіра , голуба , прозора)
2 – пара
-Візьміть склянку з водою у руки :
- Понюхайте воду . Чи має вона запах ?
- Випийте трішки води . Чи має вода смак ?
3 – пара
-Налийте воду у 3 склянки .
-Чи має вода форму посудини ?
4 – пара
-Насипте у склянку з водою цукор , розмішайте . Що помітили ?
5 – пара
-Насипте у склянку з водою пісок , розмішайте . Що помітили ?
6 – пара
-Переляйте воду з однієї склянки в іншу . Про що це говорить ?
3 . Інтерактивний метод «Гронування»
( Висновки пар . Учні по черзі викладають на дошці картки із сло-
вами ) .
ВОДА:
4.Фізхвилинка «Струмочок»
Діти стають парами .Беруться за руки і підіймають вгору .Той , хто без пари , рухається «коридором» , який утворили пари .Бере когось за руку і разом з ним стає першою парою .Той , хто залишився без пари , біжить в кінець «струмка», рухається до початку , вибирає собі одного з гравців і т. д .
5 . Робота з підручником .(Самостійне опрацювання статті «Вода – розчинник» ст. 93 )
6 . Гра «Закінчи речення»
-Речовини , які розчиняються …
-Речовини , які не розчиняються …
- Вода для розчинних речовин є …
- Вода з розчиненою в ній …
( На дошці викладаю слова:розчинними , нерозчинними , розчинник , розчином )
1 . – А зараз знову слово нашим чарівним «Червоним капелю-
хам».
2 . «Жовті капелюхи» повідають нам про магічні сили води .
(Слайд № 11 , 12 )
3 . Але від води може бути і біда .
(Слайд № 13 , 14 )
4 . А «Зелені капелюхи» нагадають нам про ставлення до води
5 . «Сині капелюхи» прокоментують все почуте , зроблять висновок
Хмарки мають самі різні форми , іноді дуже кумедні .А з чого утворюються хмари ?
Ми з вами сьогодні чарівники , у нас же чарівні капелюхи . Тож ви можете теж зробити хмарку , але не з краплинок води ,а з вати . ( Діти роблять з вати хмарки )
Ой , а це що , та це наша школа , пора повертатись на урок . Прощавай , хмарко , у нас справи . Відпускаємо нашу хмарку і працюємо далі .
1 . Гра «Так чи ні»
РЕЧОВИНИ
Сіль
Цукор
Кисень
Пісок
Глина
Крейда
Олія
Бензин
Нафта
2 . Тестові завдання (Слайд № 15 )
А)Води в природі більше , ніж золота;
Б)Воду можна купити за золото ;
В) Без води людина проживе не більше , ніж 5 днів;
Г)Без води немає життя ;
- На Землі багато води , але її треба економити , чому ?
А) У природі мало прісної води ;
Б)Замулюються озера і болота ;
В)Вода замерзає ;
Г)Вода випаровується ;
Ст . 91 – 94 опрацювати ,відповідати на питання ;
Правила ст. 93 .