Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок з теми "Дослідження функції за допомогою похідної"

Про матеріал

Розробка уроку присвячена підготовці учнів 10 класу, які вивчають математику на профільному рівні до написання контрольної роботи з теми "Застосування похідної", зокрема, для дослідження та побудови графіків функцій, заданих аналітично. Урок бажано проводити в мультимедійному супроводі із однойменною презентацією, підготовленою до уроку.

Перегляд файлу

Тема: Урок систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів з теми «Дослідження функції за допомогою похідної»

Мета:

  •        Навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів про похідну функції; закріпити навички застосування похідної до дослідження функцій; продовжити роботу з формування вмінь виконувати дії відповідно до складеної схеми та зображувати ескізи графіків функцій за здобутими результатами дослідження її властивостей;
  •        Розвиваюча: розвивати вміння мислити критично; розвивати математичну культуру учнів та логіку мислення; розвивати навички практичного використання набутих теоретичних знань, вміння орієнтуватись у нестандартних ситуаціях;
  •        Виховна: виховувати позитивне ставлення учнів до навчально-пізнавальної діяльності; виховувати точність та послідовність при виконанні вправ, прагнення до поглиблення та удосконалення знань з математики.

Тип уроку:  урок узагальнення та систематизації знань;

Наочність та обладнання: опорний конспект, навчальна презентація, мультимедійне обладнання.

План уроку

  1.            Організаційний етап (3 хв)
  2.            Актуалізація опорних знань і вмінь (12 хв)
  3.            Повідомлення теми, мети і завдань уроку (3 хв)
  4.            Мотивація навчальної діяльності (2 хв)
  5.            Розв’язування задач (20 хв)
  6.            Підбиття підсумків уроку (3 хв)
  7.            Домашнє завдання (2 хв)

 

І. Організаційний етап

Вітання з учнями.

Організація уваги учнів. Перевірка готовності класу до заняття.

Учням роздано аркуші оцінювання з переліком завдань та кількістю балів, які можна набрати за їх виконання. Кожен учень вписує у аркуш оцінювання своє прізвище та ім’я. Упродовж уроку учні самостійно занотовують кількість набраних балів за кожен вид роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Інтерактивна гра "Відгадай мене скоріше???"

Необхідно пригадати основні поняття з теми: "Похідна та її застосування", які ми вивчали на попередніх уроках, та вписати пропущені слова у математичний кросворд.

Перелік запитань:

  1. Диференціюванням називається знаходження похідної функції.
  2. Якщо при переході через точку х функція переходить від спадання до зростання, то точка х є точкою мінімуму функції.
  3. Якщо при переході через точку х функція переходить від зростання до спадання, то точка х є точкою максимуму функції.
  4. Нулями функції називаються абсциси точок перетину графіка з віссю Ох.
  5. Функція називається парною, якщо при всіх х із області визначення функції виконується рівність:  f(-х)=f(х).
  6. Якщо для всіх х з даного проміжку виконується рівність f '(х), то функція f спадає на даному проміжку.
  7. Критичними точками функції називаються точки, в яких похідна функції дорівнює нулю, або не існує.
  8. Область визначення функції – це множина значень, яких набуває аргумент.
  9. Функція називається непарною, якщо при всіх х із області визначення функції виконується рівність: f (-х)=-f(х).
  10.  Похідною функції f у точці х0  називається число, яке дорівнює границі відношення приросту функції до приросту аргументу, при умові, що приріст аргументу прямує до нуля.
  11.  Якщо для всіх х з даного проміжку виконується рівність f '(х), то функція f зростає на даному проміжку.
  12.  Точками екстремуму називаються точки максимуму і точки мінімуму функції.

А

М

П

О

Х

І

Д

Н

О

Ю

У

Є

Ш

Б

М

А

К

С

И

М

У

М

У

У

У

Х

І

В

Я

П

Ф

С

З

А

Б

И

Л

Е

К

С

Т

Р

Е

М

У

М

У

П

Х

Б

З

Я

Р

З

Р

О

С

Т

А

Є

Ш

А

И

И

Р

Г

Е

П

В

Х

О

Ч

К

Р

И

Т

И

Ч

Н

И

М

И

Х

С

І

Ж

Б

М

Ш

У

Ц

У

Р

Т

М

Х

Є

И

Ю

Р

Г

Е

І

Н

Д

Я

О

О

Й

П

А

Р

Н

О

Ю

Г

Р

Ц

З

И

Г

Ф

Л

Ш

О

Ш

В

Д

Ш

У

Е

Н

Ь

Ї

Е

Х

С

П

А

Д

А

Є

С

Ф

А

Р

Г

У

М

Е

Н

Т

Ю

Ь

Й

Р

Х

Н

Е

П

А

Р

Н

О

Ю

Ч

Я

Т

З

И

Х

Н

У

Л

Я

М

И

Ц

К

Ш

М

І

Н

І

М

У

М

У

А

З

С

Н

 

 

 

 

 

10   П

О

Х

І

1   Д

Н

О

Ю

 

 

 

 

3   М

А

К

С

И

М

У

М

У

 

 

 

 

 

 

 

Ф

 

 

 

 

 

 

12 Е

К

С

Т

Р

Е

М

У

М

У

 

 

 

 

 

 

11   З

Р

О

С

Т

А

Є

 

 

 

 

 

 

Е

 

 

 

 

 

7   К

Р

И

Т

И

Ч

Н

И

М

И

 

 

 

 

 

 

 

 

Ц

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І

 

 

 

 

 

 

5   П

А

Р

Н

О

Ю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6   С

П

А

Д

А

Є

 

 

8   А

Р

Г

У

М

Е

Н

Т

 

 

 

 

 

9  Н

Е

П

А

Р

Н

О

Ю

 

 

 

 

 

 

4   Н

У

Л

Я

М

И

 

 

 

2   М

І

Н  

І

М

У

М

У

 

 

 

 

 

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Фундаментом математики служить математичний аналіз. Основою математичного аналізу є взаємопов’язані за змістом розділи – диференціальне та інтегральне числення.

Одним з важливих понять математичного аналізу є похідна. І сьогодні, у центрі уваги – дослідження функції за допомогою похідної.

IV. Мотивація навчальної діяльності

Сучасні фахівці повинні добре володіти математичним апаратом, який має надзвичайне значення для багатьох професій. Використання теорії диференціального числення є важливим для розвитку сучасної економіки, бізнесу, фінансової справи. 

V. Розв’язування задач

Вчитель демонструє задачу на мультимедійній дошці і учні її там же розв’язують

Задача 1. З’ясувати чи є поданий на рисунку графік (де

docx
До підручника
Алгебра і початки аналізу (профільний рівень) 10 клас (Мерзляк А.Г., Номіровський Д.А., Полонський В.Б., Якір М.С.)
Додано
15 листопада 2025
Переглядів
68
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку