Урок-дослідження "Трагедія жінки – матері, боротьба за своє материнство в поемах Т. Г. Шевченка «Катерина», «Наймичка»"

Про матеріал
У конспекті уроку з української літератури для 9 класу звернено увагу на проблеми зневаженого материнства, розкрито захоплення поета красою материнства, його протест проти соціальних, родинних страждань, проаналізовано образи - персонажі поем, порівняно їх між собою.
Перегляд файлу

Тема. Трагедія жінки – матері, боротьба за своє материнство в поемах

Т. Шевченка «Катерина», «Наймичка»

 

Мета:

-         дослідити еволюцію жіночого образу в поемах «Катерина», «Наймичка»;

-         розкрити ставлення Т. Шевченка до жінки – матері;

-         домогтися усвідомленнями учнями змісту поем, у яких порушено проблеми покриток і материнства;

-         показати трагізм долі покритки у XIXст.;

-         розкрити сюжет і образи поем через соціальний конфлікт;

-         засобами виразного читання та інсценізації створити потужне емоційцно-естетичне враження;

-         домогтися осмислити такі поняття, як відповідальність за материнство і батьківство;

-         розвивати вміння виважено і грунтовно висловлювати власні думки;

-         прищеплювати любов до матері, повагу до жінки, шанобливе ставлення до коханої.

Цілі:

учні знатимуть:

-         зміст, ідею, проблематику поем Т. Шевченка;

-         типи втілення жіночої долі;

-         про становище жінки в кріпацькій Україні часів Т. Шевченка;

учні вмітимуть:

-         порівнювати різні типи втілення теми жіночої долі у творчості поета;

-         висловлювати свої міркування стосовно проблем, порушених автором у поемах.

 

Тип уроку: урок – дослідження

 

Обладнання: тексти поем, портрет Т. Г. Шевченка, мультимедійна презентація.

 

Методи, прийоми, форми роботи: робота в парах, бесіда, «Мозковий штурм», технологія «Метод – прес», інтерактивна вправа «Дерево рішень», «Асоціативний кущ», прийом «Кола Вена», «Незакінчене речення», метод «Відверта розмова».

Випереджувальне завдання: ознайомитись зі змістом поем «Катерина», «Наймичка», інсценізувати уривки з творів, читати поезію напам’ять.

 

           Епіграф

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

            Т. Г. Шевченко

 

 

Перебіг уроку

 

І. Організаційний момент

 

  1. З’ясування емоційної готовності учнів.

 

Учениця читає напам’ять поезію Г. Чубач «Жінка»

Нехай мені доля вготовила муки

Не камінь на плечі, а цілий обвал

Я буду до щастя простягувать руки,

Я буду молитись на свій ідеал.

Нехай моя доля знедолена плаче

Карає і мучить нестерпним життям,

Я – все-таки сильна, я щось таки значу,

Я світ цей дивую красивим дитям.

Накотяться біди – повинна здолати,

Підкотиться туга- повинна змовчать

Немеркнуче світло: я – жінка, я – мати,

Запалена Богом остання свіча.

І, хто мене кине, – покинутий буде.

І хто словом осудить – осудиться сам.

Земна і небесна – такою прибуду!

Такою достанусь грядущим вікам.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Вправа «Асоціативний кущ»

Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово мама?

(Тепло, турбота, радість, затишок, любов, щастя, сім’я, посмішка…)

2. Слово вчителя

Т. Г. Шевченко все життя низько схиляв голову перед українською жінкою. Він вбачав у ній передусім духовну красу. Мати з дитиною для нього завжди була найсвітлішим образом, уособленням краси, ніжності.

ІІІ. Оголошення теми, визначення учнями мети уроку

Зображенню трагічної долі жінки Т. Шевченко присвятив багато своїх творів. Поет створив цілий ряд багатостраждальних жіночих образів – дівчини, жінки, матері, покритки.

 

Тема сьогоднішнього уроку – дослідження «Трагедія жінки – матері, боротьба за своє материнство в поемах Т. Шевченка «Катерина», «Наймичка».

Епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть слова Т. Г. Шевченка:

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим

           Т. Г. Шевченко

Отже, запишіть у зошити тему сьогоднішнього уроку.

Яку мету ви ставите перед собою на уроці?

  • З’ясувати у чому полягає трагедія життя Катерини і Ганни.
  • Дослідити, що стало причиною самогубства Катерини.
  • Що спільного і відмінного є в образах Катерини, Ганни?
  • Що таке гріх і спокута?
  • Дослідити, які проблеми порушує Т. Шевченко в поемах? Чи є ці проблеми актуальними в наш час?

Отож, будемо творчо працювати, щоб досягти поставлених цілей.

IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу

  1. Пригадайте елементи сюжету поеми «Катерина», «Наймичка».
  2. Інсценізація уривків з поеми «Наймичка», «Катерина»
  3. З якої поеми проінсценізовано уривок?
  4. Який елемент сюжету проінсценізовано?

Поема «Наймичка» (кульмінація)

Інсценізація уривка із поеми «Катерина» (зав’язка)

 

  1. Прийом «Кола Вена»

Дві долі, дві жінки – покритки Катерина і Ганна. Обидві стали жертвами тогочасного суспільного ладу, обидві обмануті, залишені .

Скориставшись прийомом «Кола Вена», дослідіть, що було спільного в долях Шевченкових героїнь.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота в групах

Катерина (1 група)                                        Ганна (2 група)

Уміла кохати                                                    Любляча мати

Довірлива                                                         Усвідомлює, що життя

Принижена                                                       дитини важливіше за

Ошукана москалем                                          особисте

Не була готова морально                                 Набожна

до материнства                                                 Мучить совість за власний гріх

Рішуча                                                               Терпляча

Егоїстична,                                                        Працьовита

залишає дитину,                                                Намагається врятувати сина,

не усвідомлюючи                                              покращити його долю

свого вчинку

Самогубця

Спільне (3 група)

Покритки

Матері позашлюбних дітей

Жертви тогочасного суспільства

Жертви зрадливого кохання

Люблять своїх дітей

Безталанні

5. Слово вчителя

Страшний фінал Катерининого життя:

«Прийми, Боже, мою душу…..»

Хтозна, чи буде так, бо душі самогубців, кажуть, не йдуть до раю. Це найлегше розв’язання проблеми. А про дитину вона подумала?

 

Проблемні питання: Чи засуджуєте ви Катерину? Хто винен у трагедії Катерини?

 

Відповіді учнів:

Я вважаю, що причиною самогубства стала жорстока народна мораль. Таким як вона було не місце в селі – вони не мали подавати приклад аморальності іншим дівчатам. Батьки її виганяють з дому. Це стало причиною самогубства.

Я вважаю, що Катерина вчинила самогубство тому, що втратила віру в близьких їй людей, зневажливе ставлення односельців, жорстокий присуд батьків, зради коханого.

Я вважаю, що вчинок Катерини заслуговує осуду, тому що давши життя дитині, вона повинна бути з нею.

Я вважаю, що причиною самогубства стала жорстка народна мораль. Бездушність односельчан, які своїм глузуванням штовхнули батьків Катерини на те, аби вигнати дочку з дому.

Я вважаю, що односельці, батьки, коханий – усі повстали проти неї як матері. Це і стало причиною самогубства.

 

6. Інтерактивна вправа «Дерево рішень»

 

Чи могла прийняти Катерина інше рішення, щоб залишитись з позашлюбною дитиною?

Діти, перед вами символічне дерево життя Катерини. Зараз дерево сухе, мертве, але ви дасте йому життя за допомогою своїх відповідей. (На столі лежать різнокольорові листочки)

 

Завдання: кожна пара повинна знайти інше рішення, крім самогубства.

 

Рішення:

Випросила прощення в батьків і залишилася вдома.

Підкинула б дитину бездітним людям в іншому селі.

Пішла б в монастир і працювала б.

Вмовила б батьків разом із нею виїхати з села, найнялася б на роботу.

Вийшла б заміж в селі за нелюба, щоб тільки бути з дитиною.

Підсумок. Наше дерево ожило від того, що всі знайшли вихід із ситуації, у якій опинилася Катерина. Пам’ятайте, завжди є вихід із найкритичнішої ситуації.

7. Мінідискусія

Учитель: На відміну від Катерини, Ганна знаходить вихід із ситуації, хоч так само пережила розпач, біль, приниження.

Проблемне запитання:

Чому Ганна не каже синові правди, що вона його мати, хоча в неї було багато слушних моментів?

Відповідь: Щоб не дізналися, що Марко позашлюбна дитина.

8. Вправа «Коло думок»

Які проблеми порушує Т. Шевченко у творах?

  1. Взаємини батьків і дітей.
  2. Жорстокість і милосердя.
  3. Вірності і зради.
  4. Відповідальності за материнство.

9. Метод «Відверта розмова»

У чому полягає актуальність проблем, порушених Т. Шевченком у поемах?

Відповідальність за своє материнство є головною проблемою, яку порушує                         Т. Шевченко.

На превеликий жаль, трапляються непоодинокі випадки відмови від немовлят і в наш час.

Матері відмовляються від своїх дітей, мотивуючи це різними причинами.

Сьогодні матері – одиначки отримують підтримку від держави. Вони мають багато прав. Можуть витребувати аліменти, звернутися до суду. Ставлення до них в нашому суспільстві не залежить від наявності свідоцтва про шлюб.

Ми живемо в інші часи, але тема материнства, призначення жінки на Землі є актуальною зараз.

Є матері, які відмовляються від своїх дітей, мотивуючи це різними причинами.

Але найголовніше те, що в них немає відповідальності за своє материнство.

У розпачі жінка здатна на страшний крок.

Але сьогодні вихід є. Врятувати дитину може «Вікно життя», яке є при пологових будинках.

Скільки б років не минуло, а проблема материнства завжди актуальна, бо це вічна проблема.

Підсумовуючи сказане на уроці, звернемося ще раз до епіграфа.

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

 

                                                                                                           Т. Шевченко

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

 

“Незакінчене речення”

На уроці я зрозуміла (зрозумів)…

 

Сьогодні я дізналась (дізнався)…

Матеріал уроку для мене….

docx
Додав(-ла)
Жмурко Леся
Додано
3 березня
Переглядів
296
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку