Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: дати поняття про звертання, формувати вміння визначати звертання у
реченнях, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розрізняти
звертання непоширені й поширені, вживати звертання в усному й
писемному мовленні, розставляти розділові знаки у реченнях,
ускладнених звертаннями; розвивати логічне й творче мислення, усне
й писемне мовлення, емоційну сферу учнів; виховувати любов до
батьківщини, повагу до родини.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: підручник, малюнки, картки, манускрипт.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1.Зясування емоційної готовності до уроку.
Погляньте за вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало веселіше… Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре й красиве довкола нас!
2.Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Працюємо в парах. Усно складемо міні-діалоги.
Пам’ятайте: ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім’я.
ІІ. Повідомлення теми, мети.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Сьогодні наш урок трохи незвичайний. Ми виступимо у ролі дослідників. І спробуємо самостійно сформулювати правила. Чи готові ви вирушити в першу лабораторію? Починаємо.
1
Перед вами на дошці досліджуваний
матеріал. Давайте прочитаємо речення.
1)Сину мій любий, життя не проходить
безхмарно.
2)Сьогодні, матінко, Різдво.
3)Устань, ненько, пробудися, на дитя
своє подивися.
Бесіда:
-Які слова називають того, до кого звертаються?(це і є звертання)
-Зі скількох слів може складатися звертання?
-Де може стояти звертання?
Формулювання правила:
Звертання – це слово або сполучення слів, що називає того, до кого
звертаються.
Звертання може стояти на початку, у середині або в кінці речення.
Прочитайте уривок вірша Г. Чубач.
Знайдіть і випишіть звертання.
Якою частиною мови вони виражені?
У якому відмінку стоять?
«Дозвольте Вас, бабусю,
колись намалювати.
У Вас красиві очі
і руки вузлуваті».
«Авжеж, - бабуся мовить, -
малюй, моя дитино!
Дивилась в небо довго –
та й маю очі сині…»
Правило:
Звертання виражаються іменником у формі кличного відмінка.
2
Слово вчителя.
А для закріплення винайденого правила проведемо повторні досліди у вигляді наступних завдань.
Завдання 1. Робота в парах.
Кожна пара отримала речення зі звертаннями. Ваше завдання – дослідити їх і визначити ті, які побудовані правильно.
Мама, іде вже зима. |
Мамо, іде вже зима.
|
Дитина, старайся прожити не марно. |
Дитино, старайся прожити не марно.
|
Повернись до нас, журавлик. |
Повернись до нас, журавлику.
|
Мрія, не зрадь! |
Мріє, не зрадь!
|
Дівчинка, що ти дома робиш? |
Дівчинко, що ти дома робиш?
|
Завдання 2.
Поставити у кличному відмінку слова.
Дуб - козак - матуся –
Україна - зоря - земля –
друг - вітер - син –
Перед вами манускрипт ХІІ століття.
Давайте його прочитаємо.
3
-Які висновки ми можемо зробити з прочитаного?
Правило:
Якщо звертання стоїть у середині речення, то з обох боків його
виділяємо комами. Якщо звертання стоїть на початку речення,
після нього ставимо кому, у кінці речення – кому ставимо
перед ним.
Звертання не є членом речення.
Завдання 1. Робота з індивідуальними картками.
Розставити пропущені розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
4
4.Лабораторія №4 «Спортивна»
Фізкультхвилинка
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Раз - підняли руки вгору,
Два – нагнулися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкнетеся підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Руки в боки, нахились назад,
І на право, і наліво, щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири – набираємося сили.
Порівняйте подані речення. У чому різниця?
Пишайся, батьку, синами.
Пишайся, батьку мій, синами.
Правило:
Звертання бувають непоширені
(при таких немає залежних слів) та
поширені (залежні слова при них є).
Вибірковий диктант.
Прослухайте речення. Випишіть, розподіляючи у дві колонки, поширені і непоширені звертання.
1.Повій, вітре тихесенький, з-за синього моря та принеси в Україну козацькую волю! (О. Кониський). 2. Мир і любов, Україно, неси, сяй для планети, як сонце краси. (І. Гончар). 3. Вкраїно дорога, я із твоїх долонь зійшла у білий світ. (Л. Забашта). 4. Вечірнє сонце, дякую за день! (Л. Костенко). 5. Сонце! Я тобі вдячний. (М. Коцюбинський).
5
Метод « Розумовий штурм»
Переробіть речення так, щоб підмет став
звертанням.
Хай мама відпочине трохи, ми посапаємо
грядки. Ось і брат допоможе. А сестричка
позбирає травичку і нагодує козенятко. Я
думаю, ми татові не заважатимемо рвати
вишні.
Творча робота.
Складіть і запишіть речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б у ролі звертань. Укажіть звертання поширені і непоширені.
І варіант ІІ варіант
Україна, рідна земля Матуся, рідна ненька
7.Лабораторія № 7 «Проблемна»
Простежте, як змінюється відтінок запитання
залежно від місця звертання в реченні. Опишіть
ситуацію, у якій могло б прозвучати кожне з них.
Сину, що ти читаєш?
Що ти, сину, читаєш?
Що ти читаєш, сину?
8. Лабораторія № 8 «Казкова»
Доповніть речення звертаннями до персонажів
українських народних казок.
1)… несе мене лиска по каменю - мосту на своєму хвосту. Порятуй мене.
2)… приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити. 3)…візьміть мене на крилята та понесіть до батенька.
4)Мерзни, мерзни …!
5)Ловись … велика та все велика!
6)Не їж мене … я тобі пісеньки заспіваю.
7)Вибач … що мала, тим тебе й приймала, а більше нема нічого.
6
ІV. Узагальнення та систематизація.
Лабораторія № 9 «Підсумкова»
Знайдіть помилки у твердженнях.
1)Звертання – це слово або сполучення слів, що називає
того, хто звертається.
2)Звертання завжди стоїть у середині речення.
3)Звертання виражається іменником у формі називного
відмінка.
4)На письмі звертання не виділяється комами.
5)Звертання бувають поширені та дуже поширені.
6)У реченні звертання виступає підметом.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Поділіться враженнями від подорожі.
Чи сподобалась вона вам?
Що ви запам’ятали?
Які знання отримали?
Слово вчителя.
Ось і закінчився наш урок-дослідження. Всі добре справилися з роллю дослідників, а тому кожен отримує медаль.
V. Домашнє завдання.
§ 10
Середній рівень: вправа 185
Достатній рівень: вправа 186
Високий рівень: Пригадайте поезії зі звертаннями і запишіть у зошит.
Наприклад: Дозвольте і мені, панове, річ держать (Л.Глібов).
7