Тема: Дядько Мороз. За В. Мельником.
Мета: ознайомити учнів з оповіданням «Дядько Мороз» за В. Мельником; розвивати навички читання, уміння орієнтуватися в тексті, збагачувати словник учнів; корекція мислення, пам’яті; виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки, склади, картки з текстом, таблиці складів, портрет В.Мельника.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікування результатів: навчити виразно читати казку, орієнтуватися в тексті, давати повні відповіді на запитання.
Хід уроку
І. Організаційний момент, нервово-психологічна підготовка до уроку.
1. Загадки.
Махнула птиця крилом
І покрила весь світ
Білим килимом.
(Зима)
Він малює на вікні
Гарні квіти крижані,
На дитячих щічках – маки,
З ним узимку дружить всякий.
(Мороз)
2. Перевірка домашньої роботи. (Зима. Нарис. С.80-81)
- Що стало з річками і ставками взимку?
- Які пташки відлетіли, а які залишилися зимувати?
- Як почав падати сніг? Прочитати.
- Як прибирають сніг на вулицях?
3. Мовна розминка.
а) Чистомовка.
Ма-ма-ма – настала вже зима.
Ме-ме-ме – снігу намете.
Ем-ем-ем – саночки візьмем.
Дем-дем-дем – на гірку підем.
б) Розчитування за таблицею «Сніжинки».
а о у і и е
стр ньк
зм зб
сн жк
чк тр
х д
-Метелиця підняла сніжинки вгору (читання відкритих складів: ха-хо…, чка-чко…).
-Вітер стихає, сніжинки опускаються вниз (читання закритих складів: аньк-оньк…, азб-озб…).
ІІ. Основна частина.
1. Оголошення теми та мети уроку.
2. Фізхвилинка.
Скільки раз ногою тупнемо, (4 + 1)
Стільки раз руками плеснемо. (2 + 2)
Ми присядемо стільки раз, (8 - 2)
Ми нахилимося зараз, (4 - 2)
Ми підстрибнемо рівно стільки! (6 - 1)
3. Читання оповідання вчителем, словникова робота.
Рясно-дуже густо.
4. Осмислення прочитаного.
- Де живе дядько Мороз?
- Коли він спускається на землю?
- Яку роботу виконував Мороз?
5. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
6. Фізхвилинка.
Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас. Два — присіли руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору.
Два! — і вниз.
На сусіда подивись.
Будем дружно присідати, Щоб ногам роботу дати.
Раз! Два!
Хай мужніє наше тіло.
7. Повторне мовчазне читання.
8. Аналіз прочитаного оповідання.
- Знайди і прочитай рядки про те, де живе дядько Мороз?
- Коли він спускається на землю?
- Що робить дядько Мороз для того, щоб і взимку земля була прекрасною? Використовуйте слова з оповідання.
- Яке значення має праця дядька Мороза для Землі?
- Як він сам говорить про це? Почитайте.
9. Робота над «запорошеним» прислів’ям.
Де сн*г б*де – хл*б пр*буде,
де вод* роз*ллється – с*на набер*ться.
10. Розвиток мовлення за малюнками.
11. Індивідуальна робота з Бройтманом Т., Мураєнко А., Фещенко Т., Залесним І., Вороніною А..
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Що ми сьогодні робили на уроці?
- Що нового дізналися на уроці?
ІV. Домашнє завдання.
І група - читати та відповідати на питання с.81-82.
ІІ група - читати таблицю складів.
V. Нервово-психологічна підготовка до перерви.
Гра «Відгадай слова».