Урок "Дзвінкі і глухі приголосні звуки, вимова їх наприкінці слова та складу"

Про матеріал
Мета: навчати дітей розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні звуки; познайомити із поняттям «парні дзвінкі і глухі приголосні звуки»; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички правильної вимови, збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, мислення, культуру слухання та мовлення; підтримувати цікавість до світу слів та звуків рідної мови
Перегляд файлу

Тема: Дзвінкі і глухі приголосні звуки, вимова їх наприкінці слова та складу

Мета: навчати дітей розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні звуки; познайомити із   поняттям «парні дзвінкі і глухі приголосні звуки»; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички правильної вимови, збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, мислення, культуру слухання та мовлення; підтримувати цікавість до світу слів та звуків рідної мови

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Привітайтеся! Добрий день! Посміхніться один одному та у хорошому настрої розпочинаємо урок!

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Бесіда

Давайте пригадаємо, як ми розрізняємо звуки і букви. Коли ми вимовляємо – це звук, коли пишемо – це буква; коли чуємо – звук, коли бачимо – буква. Звуки у нас бувають які? Голосні і приголосні. Голосні творяться за допомогою голосу, а приголосні – за допомогою голосу та шуму, або лише шуму.

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Слово вчителя

До нас завітала сьогодні чарівна фея і разом з нею я розкажу вам чарівну історію про дивне королівство звуків

Казка

Одного разу фея Фонетика помітила у своїх братів, приголосних звуків, деякі відмінності у характері. Окремі з них мали дзвінкий голос і Фея стала називати їх дзвінкими приголосними. Дзвінкоголосими стали звуки [ в ], [ л ], [ л' ], [ м ], [ н ], [ н' ], [ й ], [ р ], [р'],[б], [г], [ґ], [д], [д′], [з], [з′], [ж], [дж], [дз], [дз′]

У решти такого голосу не було, вони лише шуміли, шипіли та свистіли. Це такі звуки як [ ф ], [ п ], [х], [к], [т], [т′], [c], [c′], [ш], [ч], [ц], [ц′].

Багато звуків захотіли об'єднатися в пари: дзвінкі - глухі. Довго думали : «Як це зробити?» На допомогу знову прийшла добра Фея.

«Дзвінкі приголосні, вимовте своє ім'я без голосу, пошепки. А ви, глухі, прислухайтесь і пізнайте, кого з вас викликають до пари» - запропонувала Фея. Звуки так і зробили.

Першим вимовив своє ім'я дзвінкий приголосний [ б ] і всі почули його глуху пару - звук [ п ].

- А що було далі давайте здогадаємось самі.

  1. Дослідження

Вимовте дзвінкі приголосні пошепки без голосу і доберіть їм пару. ( Діти вимовляють звуки, вчитель на дошці викладає картки із моделями парних звуків.

[б]-[п] [ж]-[ш] [ґ]-[к]

[д]-[т] [дж]-[ч]

[д']-[т'] [дз ] - [ц]

[з]-[с]  [дз']-[ц']

[з']-[с]  [г]-[х]

 

Утворилось 11 пар. Назвала фея Фонетика ці звуки парними дзвінкими і глухими приголосними.

А які звуки залишились без пари?

Дзвінкі [в],[л],[л'],[м],[н],[н'],[й], [р], [р']

Глухий [ф]

  1. Фізкультхвилинка
  2. Робота з підручником

Прочитайте слова (ст.62, вп.1), дотримуючись правильної звуковимови. Визначте позицію звука у слові (на початку, в середині, в кінці)

  1. Закріплення вивченого
  1. Повторення правила (з опорою на підручник)

Давайте ще раз повторимо, як творяться дзвінкі та глухі приголосні. Які з них утворюють пари?

  1. Робота з поезією

Була собі в річці жабка,

а в жабки зелена шапка,

а в шапки підкладка зелена, —

така, як стрічка у мене.

І носить ту шапку жабка,

бо то їй найкраща шапка.

А може б, носила і білу,

якби захотіла.

 

- Діти прочитайте виразно віршик.

-  Про кого розповідається у віршику?

- Який предмет убрання був у жабки?

- Розкажіть, який вигляд мала ця шапка. Як ставилася жабка до своєї зеленої шапочки?

  1. Підведення підсумків

- Над якою темою працювали на уроці ?

- Які приголосні звуки вимовляються з голосом та шумом? Які звуки вимовляються лише з шумом, утворюються без голосу?

- Наведіть приклади дзвінких і глухих приголосних звуків та слів із ними.

- Які парні дзвінкі і приголосні звуки запам'ятали ?

docx
Додано
1 грудня 2021
Переглядів
1905
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку