Урок-екскурс + презентація на тему: "Коли великі були малими". Математика 6 клас

Про матеріал

Урок-екскурс «Коли великі були малими» на тему «Розв'язування вправ» був проведений у 6 класі. При його проведення учні поглиблювали не лише знання та навики виконання дій з раціональними числами, а й розширювали свій кругозір. Матеріали містять цікаві факти з біографій відомих математиків, коли вони були ровесниками шестикласників. Урок носить високий виховний потенціал у розвитку пізнавальний інтересів, мотивує дітей не здаватись при виникненні труднощів у вивченні математики. Інтерес підвищувався показом мультимедійної презентації.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

У- успіхів бажаю вам сьогодні, Р- робота радість хай вам принесе, О-обдарованість ви покажіть на кожнім кроці, К-кмітливість впевненості хай вам додає.

Номер слайду 2

Що знаєте – не забувайте, чого не вмієте – навчайтесь Мономах

Номер слайду 3

Дванадцяте березня. Класна робота. Розв΄язування вправ

Номер слайду 4

Урок – екскурс. Коли великі були малими

Номер слайду 5

Усний рахунок-9:(-3)= -1,25*8*(-1)=-21+43

Номер слайду 6

Уільям Гамільтон (4.08.1805- 2.09.1865)

Номер слайду 7

Обчислити:

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

1+100=101 2+99=101 3+98=101 4+97=101 5+96=1011+2+3+4+5+…+96+97+98+99+100==(1+100)+(2+99)+(3+98)+…+(55+56)= =101*55=5050

Номер слайду 11

Математика – цариця всіх наук. К. Гаусс

Номер слайду 12

Перший лічильний пристрій

Номер слайду 13

Блез Паскаль

Номер слайду 14

Розв΄язати рівняння:1 група 2 група 3 група 4 група 5 група 6 група

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Знайти значення виразу:

Номер слайду 17

Рассел Бертран

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Понтрягін Л. С.

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Домашнє завдання. Повторити п.37-41№1370(а,б,в), 1378( а,б) с.1378 

Перегляд файлу

Урок №

Тема уроку : Розв’язування вправ

Мета уроку: Удосконалювати навики виконання дій з раціональними числами, роз’язувати рівняння, зводити подібні доданки, розкривати дужки, застосовувати закони множення для раціональних чисел; розвивати обчислювальні навики, культуру математичного мовлення та письма; пізнавальні інтереси; розширювати кругозір учнів, виховувати самостійність, свідоме ставлення до праці, патріотичні почуття, вміння працювати в групах , парах.

Обладнання: мультимедійна презентація, завдання логічного характеру, завдання для усного рахунку, тестові завдання

Тип уроку: Урок вироблення вмінь та навиків

Хід уроку

І. Оргмомент

ІІ. Позитивне налаштування на працю

Урок цікаво , щоб почати,

Загадку дам вам відгадати:

Наук цариця недосяжна,

Могутня, щедра і прекрасна,

Блискуче розум розвиває,

Правильно мислити всіх навчає,

Неперевершена її краса,

Чудова логіка струнка,

Ну, дітки, хто ж вона така?

І чую : Ма-те-ма-ти-ка!

Так ми з вами на уроці математики. Свої побажання я хочу виразити вам акровіршем.

У спіхів бажаю вам сьогодні,

Робота радість хай вам принесе,

Обдарованість ви покажіть на кожнім кроці,

Кмітливість впевненості хай вам додає.

(слайд 1)

ІІІ Мотивація пізнавальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети, девізу уроку

- А як ви гадаєте: чи завжди математика була такою наукою, як зараз? (Ні)

Так математика в своєму розвитку дійсно пройшла довгий шлях до науки, яку ми зараз з вами вивчаємо .

  • А як ви гадаєте: хто вносив свій вклад в розвиток математики?

Так, це – математики. Історія знає сотні, тисячі імен людей, які носять велике звання – математик.

А як ви гадаєте: математика стоїть на місці чи розвивається?

А хто її розвиватиме?

Та щоб розширювати математичні горизонти, щоб застосовувати її в різних галузях науки, техніки, народного та сільського господарства треба мати ґрунтовні знання попередніх поколінь. Тому девізом уроку стануть слова князя Київської Русі Володимира Мономаха: «Що знаєте – не забувайте, чого не вмієте – навчайтесь»(слайд 2)

Тема сьогоднішнього уроку «Розв’язування вправ». Метою уроку є повторити виконання арифметичних дій з раціональними числами, показати їх застосування з різних ситуаціях.( слайд 3) Записали дату, тему уроку.

Але форма проведення уроку незвична. Це буде урок – екскурс у минуле математики, який би можна було б назвати так: «Коли великі були малими»(слайд 4). Ми поговоримо про математиків із світовим ім’ям, торкнувшись лише їх дитячих та юнацьких років. Якими вони були в такому віці як ви зараз? Привідкрити завісу історії нам допоможуть виконані вами вправи та ваші знання, які ми отримали на уроках математики .

ІV. Активізація розумової діяльності учнів

Усні вправи  (слайд 5)                 -9:(-3)=

                   -0,125 8

       

Ці числа з’явились недаремно. Вони пов’язані з ім’ям відомого ірландського математика Уільяма Гамільтона (4.08.1805- 2.09.1865).( слайд 6)

У 3 роки  він читав , непогано знав арифметику,

У 10 років – став студентом,

У 12 років – знав 12 мов, добре знав  географію,

У 22 роки – професор астрономії Дублінського університету.

V. Розв’язування вправ

Вправа 1. Один із німецьких математиків 18 століття в дитинстві прославився вмінням знаходити раціональні способи обчислення значення виразів. Назвати його ім’я допоможе така вправа.

Знайти значення виразу зручним способом (слайд 7)

1)

3)

Розшифруйте прізвище цього математика. (слайд 8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 9- портрет К.Гаусса

 Дуже рано розкрився талант німецького математика Карла Гаусса. Говорять, що коли йому було 3 роки, він помітив помилку в обрахунках батька. А в сім років Карл пішов до школи. В той час в одній класній кімнаті навчались учні різних класів. Щоб зайняти першокласників, поки він був зайнятий з третім класом, учитель запропонував знайти суму всіх чисел від 1 до 100. Не встиг учитель закінчити читати умову задачі, як малий Карл на своїй грифильній дошці записав відповідь і поклав на учительський стіл.

  Задача дуже не проста,

  Зробити треба швидко,

  Від 1 і до 100 додать в умі всі числа.

  П’ять перших зв’язок вивчи –

  Знайдещ на відповідь ключі .

Слайд 10

  1+100=101

  2+99=101

  3+98=101

  4+97=101

  5+96=101

1+2+3+4+5+…+96+97+98+99+100=(1+100)+(2+99)+(3+98)+…+(55+56)= =101*55=5050

 До 100 річчя з дня народження Карла Гаусса було випущено ювілейну монету, на одній сторонні якої було написано «Король математики», а сам Гаусс сказав, що «математика – цариця всіх наук»( слайд 11)

Вправа 2.

А ось лото математичне,

Завдання тут просте і звичне.

Ти лише відповідь знайди

І малюнок утвори.

Слайд 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Це не що інще як обчислювальний прилад – арифмометр. А першу обчислювальну машину створив французький математик Блез Паскаль ( слайд 13).Слайд 14.

 Блез Паскаль став цікавитись математикою в дуже ранньому віці та батько заборонив йому цим займатись через слабке здоров’я. Але, зайшовши через деякий час до дитячої кімнати, він побачив, що хлопець заглибився в розгляд якогось малюнка із прямих ліній та кіл.

  Виявилось, що малий Блез самостійно знайшов доведення перших теорем геометрії Евкліда і думав, як довести наступну теорему. В 14 років він довів, що сума всіх кутів трикутника дорівнює .

Вправа 3. Розв’язати  рівняння ( робота в групах)

Загадкове, нам знайоме,

В ньому є щось невідоме.

Його треба розв’язати,

Тобто корінь відшукати.

Кожен, знаю, без вагання

Відповість, що це - …(рівняння)

Слайд 15

1 група                                                                             2 група

                                             

3 група                                                                              4 група

                                                     

5 група                                                                                6 група

                                           

 Перевернувши картинки, учні бачать ілюстрації  про  М. В. Остроградського ( слайд 16). Про нього нам розповість …

Народився на хуторі Пашенному Козельщанського повіту Полтавської губернії. У дитячі роки Мишко був у всьому схожий на своїх товаришів, хутірських хлопчаків. Мов реп’яхів набирався він кріпацьких слів та звичок. Не раз мати помічала, що в коморі та в погребі не вистачало сала, квашених яблук. Та це ще півбіди. Насторожувала інша синова пристрасть – Михайлові кишені завжди були набиті якимось мотузяччям. Лазить він з тими мотузками по хаті та клунях, щось вимірює, над чимсь міркує. Потім усе переводить в аршини, в лікті, в п’яді. Буваючи з батьком в Хорішках, сусідньому селі, міг годинами спостерігати за вітряком. А вночі схоплювався, не міг заснути. Одного разу навіть впав з вітряка.

Батько віддав Михайла в Полтаву в будинок бідних дворян, де вихователем був відомий український письменник І.П. Котляревський. Але справжня математична зірка засяяла, коли він став студентом Харківського університету.

Ось ілюстрації про М. В. Остроградського.

Вправа 4. (слайд 17)

Знайшовши значення цього виразу, ми дізнаємось у скільки років відомий французький математик Бертран вивчив алгебру та геометрію.

Знайти значення виразу :

.

( Слайд 18) Портрет Бертрана

Так, у 9 років французький математик Бертран вивчив алгебру та геометрію досить оригінально. Його дядько керував курсами по підготовці юнаків в один із самих відомих вищих навчальних закладів Франції - Політехнічну школу. Юний Бертран відвідував заняття на тих курсах, хоча самий молодий слухач був удвічі старший за нього. І хоча викладачі не звертали уваги на хлопця, він розумів все, про що йшлася мова в класі. У 10 років після серйозних екзаменів його зарахували на ці курси.

Літературна сторінка. А зараз послухайте вірш і постарайтеся зрозуміти, які почуття він у вас викликає.

Пришлось ли…

 Пришлось ли вам безучастно,

 Безцельно среди толпы гулять,

 И вдруг какой-то песни странной

 Случайно звуки услыхать?

  На вас нежданною волною

  Пахнула память прежних лет

  И что-то милое родное

  В душе откликнулось в ответ.

 Казалось вам , что эти звуки

 Вы в детстве слышали не раз

 Как много счастья, неги, муки

 В них вспоминалося для вас.

  Спешили вы привычным слухом

  Напев знакомый уловить.

  Хотелось вам за каждым звуком,

  За каждым словом уследить.

 Внезапно песня замолчала

 И голос замер без следа

 И без конца, и без начала

 Осталась песня навсегда.

 Вона була не просто поет, не просто письменниця, не просто публіцист, вона була Математик з великої літери.

              (слайд 19)

 В 1850 році народилася в Москві і коли батьки переїхали в Палібіно Калужської губернії, на ремонт дитячої кімнати не вистачило шпалер. Тоді стіни обклеїли конспектами лекцій по вищій математиці М. В. Остроградського, до речі полтавчанина з хутора Пашенного Козельщанського повіту, які слухав її батько.

 Вона вечорами, ночами вдивлялася в те, що не розуміла і сталося диво- коли вона почала брати приватні уроки в Страннолюбського, вона все зрозуміла. Це було їй знайоме.

 Тодішня Росія не могла дозволити іти жінці в науку і вона їде в Німеччину. Великий Вейєрштрасс скептично поставився до неї, і яким було його здивування, коли через тиждень вона принесла розв’язки всіх запропонованих ним завдань.

 1888 рік. Парижська академія наук оголошує конкурс в 3 тисячі франків за найкращу роботу про рух твердого тіла навколо нерухомої точки. На конкурс було представлено 15 робіт. Автору „блискучої” праці було присуджено премію не в 3 тисячі, а в 5 тисяч франків. І яким було здивування, коли автором виявилася жінка.

 Царська Росія не дала їй права викладати на батьківщині. Вона -професор Стокгольмського університету, а ще автор романів „Нигилістка”, „Спогади дитинства”, автор драми „Боротьба за щастя”.

Ці слова про ...Здогадайтеся принцип та прочитайте прізвище цієї видатної жінки.

Слайд 20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 21. Портрет Ковалевської

Вправа .

Виконайте тести. Обведіть правильну відповідь( робота в парах)

1).2-3=

А) 1     П)-1         М)5

2)

О) -6    И)6       І)12

3)

Н)1      Т)1         М)-9

4) 0,25

Р) 1    Т)10      г)-1

5)-8+13=

Р)+5     С)-5      Г)21

6)-2-(-2)=

Г)-4          Я)0        Т)-4

7) -3-5=

О) 8            Ш)2      Г)-8

8)

І)-0,1          И)1          Я)0,1

9) -4: (-5)=

Н) 0,8         Ш)1,2       М)-0,8

Слайд 22. Перед вами портрет Льва Семеновича Понтрягіна – видатного радянського математика  ХХ століття. Про що вам говорить його погляд? Так діти він в 14 років втратив зір від вибуху, але не дивлячись на це, він закінчив Московський університет, лауреат багатьох міжнародних премій, вніс великий вклад в розвиток математики.

Підсумок уроку.( Незакінчене речення)

Найцікавішим для мене сьогодні було…

Нарешті я зрозумів , що …

Я вважаю , що найкращою на уроці була відповідь…

Я хотів би дізнатись більше про …

 А я бажаю вам, діти , пізнати глибини і висоти цієї прекрасної науки – математики, і щоб на зоряному небосхилі математики поряд з іменами таких відомих вчених засяяла і ваша зірочка

Слайд 23.

 Але не завжди математичні здібності проявлялись рано, уже на шкільній лаві. Відомий московський математик Микола Миколайович Лузін був далеко неуспішним з математики в школі. Згаданий наш земляк Михайло Васильович Остроградський був навіть невстигаючим з математики до другого курсу університету. Німецький математик Якоб Штерн до 18 років був пастухом і майже не знав грамоти. Але потім він швидко закінчив школу, університет, а в 29 років уже викладав математику.

 Тому я вам бажаю не здаватись, і вперто йти до вершини знань.

Слайд 24

Домашнє завдання  .Повторити п.37-41

№1370(а,б,в), 1378( а,б) с.137

 

zip
Додано
14 січня 2019
Переглядів
943
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку