Урок-подорож сторінками Червоної книги України. Розв'язування вправ з модулем

Про матеріал

Урок «Розв'язування вправ з модулями» був проведений в 6 класі. Це -інтегрований урок з біологією. Виконання математичних вправ дозволяло дізнаватись цікаву інформацію про птахів, тварин, занесених до Червоної книги України. Форма проведення уроку – змагання трьох команд. Використовувались групові, індивідуальні форми організації пізнавальної діяльності. Прослідковувались міжпредметні зв'язки з правознавством, біологією, географією, історією, літературою. Вдало використано місцевий матеріал про природо - заповідні зони району. При підготовці та проведенні уроку було використано велику кількість ілюстративного матеріалу, як друкованого, так і на електронних носіях. Цікаво діти сприйняли дидактичну гру «Створи квітку».

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Перегляд файлу

Тема уроку: Розв’язування вправ

Мета уроку: Розвивати навики знаходження модуля числа, порівняння раціональних чисел. Розвивати обчислювальні навики, культуру математичного мовлення , письма, логічне мислення. Розширювати кругозір учнів, пізнавальні інтереси. Виховувати самостійність, наполегливість, почуття колективізму; бережливе ставлення до природи, її багатств. Здійснювати міжпредметні зв’язки з історією, географією, біологією, екологією, мистецтвом.

Обладнання: Конституція України,

                        картки з магнітами („Червона книга”),

                        ілюстрації (сапсан, скарабей священний, жук-олень, шпак

                        рожевий, полоз, пугач,  підсніжник, едельвейс, нарцис,

                        сон-трава, пізньоцвіт, тис),

                        ілюстрації на диску ( герб України, картина Саврасова „Грачи

                        прилетели...”, скарабей з кулею, бій жуків-оленів, емблема

                        лікарів, лісова поляна, до легенди про Нарциса, до легенди про   

                        сон-траву)Ю

                        кросворд (тис),

                        завдання логічного характеру (сапсан),

                        перфокарти,

                        математичне лото,

                        набір матеріалів для складання букету ,

                        акровірш,

                        слово „урок”,

                        скриньки „Х”, „У”, „Z”,

                        метелики махаон, подалірій, синявець, аполлон, переливець,

                        анаграми,

                        комп’ютер,

                        реферат „Побудова графіків функцій , аналітичний вираз яких       

                        містить модуль”,

                       виставка літератури „ сторінками Червоної книги України”,

                        набори кружечків 8 кольорів ( психологічний тест),

                         моделі конусів ,

                         кросворд „дельфін” ,

                         абаки. 

Тип уроку: Урок закріплення умінь та навичок учнів.

 Форма проведення уроку: Урок – подорож „Сторінками Червоної книги України”

Ліве крило дошки: Червона книга України. Рослини. 541 вид.

Праве крило дошки: Червона книга України . Тварини. 382 види.

В ході проведення уроку обидва крила дошки заповнюються ілюстраціями.

Хід уроку

І.Створення позитивних мотивів навчання (2 хв)

 - Доброго дня , любі друзі! І хоч надворі похмуро, а ви подаруйте один одному посмішку, посміхніться й до наших гостей.

                       Урок цікаво щоб почати

                       Загадку дам  вам відгадати:

     Наук цариця недосяжна,

     Могутня, щедра і прекрасна,

     Блискуче розум розвиває,

     Правильно мислити всіх навчає.

     Неперевершена її краса,

     Чудова логіка струнка.

     Ну, дітки, хто ж вона така?

                      І в відповідь я чую: - Ма-те-ма-ти-ка!

І так ми з вами на уроці математики.

-Які асоціації викликає у вас слово „урок”? Давайте розкладемо його по літерах.

У- успіх, усмішка, удача

Р – радість, робота

О- обдарованість, обдуманість

К- кмітливість, користь.

Свої побажання я хочу вам виразити  рядками акровіршу:

                Успіхів бажаю вам сьогодні,

                Робота радість  хай вам принесе,

               Обдарованість ви покажіть на кожнім кроці,

                Кмітливість впевненості  хай вам додає.

Урок ми проведемо у вигляді змагання трьох команд Х, У, Z. Але під час наших змагань ці невідомі величини набудуть певних значень, які і визначать назви ваших команд. Команда, яка набере найбільшу кількість балів, дізнається назву першою. Прошу капітанів за правильну відповідь своєї команди до скриньки відкладати жетона. Працюємо на довір’ї. Кожен капітан отримав 28 жетонів – це максимально можлива кількість балів кожної команди.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. (2 хв)

А мандрівка наша сьогодні проляже...

-Куди проляже мандрівка ви дізнаєтесь, якщо числа в першому рядку розташуєте в порядку зростання, а в другому – в порядку спадання. (Кожна команда називає по чотири числа              )

-4;0;-8;-0,4;8,1;8,01;0,8

23;-6;1,8;0,3;-6,1.

Перевернувши карточки , отримуємо слова „Червона книга”.

 Охорона довкілля – це захист нашого світу і його дикої природи. Зберегти її важко, бо люди забруднюють і руйнують місця, де живуть тварини і рослини, полюють на тварин, знищують рослини. Тому за ідеєю відомого англійського зоолога, професора Пітера Скотта в 1968 році була створена Міжнародна Червона книга. В Україні 29 жовтня 1992 року постановою Верховної Ради затверджено Червону книгу України, до якої занесено 382 види тварин, 541 вид рослин.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. (2 хв)

 -А зараз давайте визначимо тему урок , прочитавши анаграми.

(вправа, модуль, більше, менше). Якою буде тема сьогоднішнього уроку?

( думки дітей)

 Записали дату , вид роботи, тему уроку.

 -Які завдання нам треба реалізувати сьогодні на уроці? (На кожній парті перед учнями лежать надруковані завдання).

 Вміти: -знаходити значення виразів, що містять модуль,

                      - порівнювати раціональні числа,

 Розвивати :- культуру математичного мовлення, письма, логічне мис-

                              лення,                         

  • обчислювальні навики,
  • пізнавальні інтереси,

Цінувати: -набуті знання,

                            -час на уроці.

ІV. Мотивація пізнавальної діяльності учнів. (2 хв.)

Вміти добре знаходити значення виразів, що містять модуль, порівнювати раціональні числа треба при додаванні чисел від’ємних, чисел з різними знаками, при відніманні раціональних чисел. А це на вас чекає уже через кілька уроків. Розв’язування найпростіших рівнянь з модулями дасть можливість розв’язувати складніші рівняння в старших класах. Учень 8-А класу нашої школи Скрипник Саша писав реферат в МАН „ Побудова графіків, що містять модулі”. А виконати таке завдання можна лише тоді, коли добре володієте знаннями про модуль.( Вчитель показує реферат та кілька графіків з теми.) Тому міцні знання з даної теми сьогодні – запорука вашого успіху завтра.

V. Розумова розминка.( 1 хв)

 Щоб вдало розв’язати запропоновані приклади, проведемо теоретичну розминку, задавши кожній команді по одному запитанню.

- Яких значень набуває модуль числа?

- Чому дорівнюють модулі протилежних чисел?

- Сформулювати правило порівняння двох від’ємних чисел?

VI. Формування практичних навичок та вмінь учнів.

№1. (7 хв) Дана вправа нам допоможе прочитати  назву птаха, занесеного до Червоної книги України. (Кожна команда розв’язує по два приклади. Правильно розв’язане завдання – 2 бала)

                 

 

с - 2,5

а - 0,5

п - 80

с - 

а - 

н - 

Сапсан (ілюстрація) відомий з часів Київської Русі як птах, що використовувався на полюванні київськими князями, знаттю. Нині сокола - сапсана як вид, який зникає, занесено до Червоної книги.

Ілюстрація з комп’ютера

За однією з версій, малий герб нашої країни – тризуб, є стилізованим зображенням сокола-сапсана під час нападу на здобич. Київські князі намагалися відобразити в цьому гербі силу, сміливість, швидкість.

№2 ( 5 хв) Ілюстрація з комп’ютера .

Діти, поглянемо на картину Саврасова „Граки прилетіли”. Ця картина є шедевром російського мистецтва про початок весни.

- А який птах у нас вважають провісником весни?(шпак)

 Шпаки першими повертаються з теплих країв. Найцікавішою здатністю цього птаха є здатність повторювати звуки. Шпак відтворює почуті ним пісні інших птахів, гавкіт собак, а окремі, особливо здібні особи, не гірше за папуг навчаються повторювати окремі слова та фрази.

 Але серед шпаків є такий, що занесений до Червоної книги України, за біологією він схожий на звичайного, але має специфічний окрас пір’я.

  А ось лото математичне.

  Завдання тут просте і звичне.

  Ти лише відповідь знайди

  І назву птаха утвори.

( Учні розв’язують три приклади, по одному представнику від кожної команди. Правильно розв’язане завдання – 2 бала). Четверте завдання виконують окремо команди, яка правильно першою розв’яже – додатково матиме 2 бали.

Обчислити значення виразу, записаного на карточці, якщо

 

  

15

 

 

    

                                    

 Цей птах називається – шпак рожевий.

№3.  (4 хв) Наступний птах – представник родини совиних. Біологи говорять, що загальна чисельність їх по Україні складає близько 50 пар. Живе у густих лісах. Веде вечірній та нічний спосіб життя. Його голос можна почути серед лісу вночі: „Пу-гу, пу-гу”. Тому мабуть і назва йому – пугач. Він має досить гостий зір, предмети бачить як і ми люди обома очима, бінокулярно. Шия дуже рухлива, повертається на 270◦. Пильний погляд, майже людське  „обличчя” – це пугач, символ мудрості.

  Мудрий птах летів до вас,

  А надворі дощ якраз.

  Приклади всі намочились

  У них плями утворились.

  Тож давайте поміркуєм

  Й  плями швидко ліквідуєм.

Естафета. Завдання для вас: замість плям поставити знаки >,< чи =. Кожен представник команди розв’язує лише один приклад. Команда, яка першою розв’яже приклади, отримує додатково 1 бал. Після виконання командою, капітани виконують перевірку , звіряючись з дошкою.

 Такі завдання мають команди, крім того запис на дошці.

 -0,54...0,8

 -2,5... -2,6

 0...-6,56

 

 

 

 

№4. (5 хв) Наступних представників Червоної книги ми побачимо, розв’язавши рівняння. Кожна команда розв’язує своє рівняння, на дошці працює капітан команди. Правильне виконання вправи гарантує вам 3 бали. (Кожне завдання записано на окремих картках. Після виконання картки перевертаються, а на звороті ілюстрації ).

                          

- Про жуків – оленів, або рогачів, знають всі. Щоправда, роги є лише в самців. Ці жуки влаштовують турніри на зразок лицарських. (Ілюстрація з комп’ютера.) За що ж іде боротьба? Вони борються за самиць, бо їх втричі менше, ніж самців. Але є ще один об’єкт боротьби – сік, який витікає з поранених дерев .

- Скарабей священний привертав увагу ще стародавніх єгиптян. Річ у тім, що скарабей робить із гною кульки, які зариває в землю.(Ілюстрація з комп’ютера.) За що ж у стародавньому Єгипті обожнювали цих комах? Очевидно, рух кульки, яку котить жук, нагадував рух Сонця, а вирости на голові  жука, призначені для риття, вони ототожнювали із променями.

-Лісовий полоз або ескулапова змія. (Ілюстрація з комп’ютера.) (Інформацію зачитуює з енциклопедії учень). Назва змії пов’язана з ім’ям грецького бога лікування Ескулапа, який зображувався у вигляді старця з жезлом, навколо якого обвивалась змія. Донька Ескулапа на ім’я Гігейя ( від імені якої до речі виникло слово „гігієна”) також зображувалась зі змією, що п’є з чаші. Таким чином, на емблемі медиків зображено саме лісового полоза.

№5. Дидактична гра „ Склади квітку” (7 хв) ( Ілюстрація з комп’ютера + тиха мелодія.) А зараз ми з вами помандруємо до лісу. Співають пташки, пахне полином і м’ятою, ми любуємося квітами і так нам хочеться їх зірвати . Але давайте не будемо цього робити, а звернемося до східного мистецтва створювати квіткові композиції, яке в перекладі з японської мови означає „дай друге життя квітці”. Як називається це мистецтво та які рослини занесено до Червоної книги України ми дізнаємось, створивши власний букет. Кожна команда має скласти по дві квітки.( Групи отримують пелюсточки квіток , на яких записано умови прикладів, а на серцевинці відповіді. Розв’язавши приклади, можна прочитати слова: підсніжник, едельвейс, пізньоцвіт, сон-трава, нарцис, ікебана). Наприклад,

 (Складені квіти діти ставлять в вазу, при цьому зачитуючи утворені слова).

 Ми з вами створили квіткову композицію і мистецтво їх створювати називається .... (ікебана). Для їх створення часто використовують сухостій, відмерле коріння, пеньки. Але композиції при цьому виходять все ж чудові. То ж хай квіти живуть і радують нас на клумбах, в лісі, в полі. А для завершення нашого букета на квіточки ми посадимо метеликів, що занесені до Червоної книги. Махаон, подалірій, синявець, аполлон, перелицевь. ( вчитель саджає на квітки метеликів, а діти додатково дивляться  ілюстрації з комп’ютера)

  Спливають останні хвилини уроку.

  Підвести підсумки настала вже пора.

 То ж прошу капітанів порахувати набрану кількість балів.

 Найбільшу кількість балів набрала команда..., тому дана  команда  мала назву – підсніжник. Це найперші квіти, що розквітають в Україні навесні. Вони квітують навіть тоді, коли надворі нуль градусів. Виявляється, що в цей час всередині температура +. Квітка має таку будову, що чашечка, немов маленьке дзеркальце, вбирає сонячне проміння. Підсніжник може витримати до 10 градусів морозу. А вам я бажаю бути завжди першими і не боятися ніяких перешкод, ніяких морозів.( На згадку капітан роздає емблеми з підсніжниками.)             

 А друга команда мала назву- едельвейс. Це гірська квітка, що росте в Карпатах, символ кохання, а ще символ всіх альпіністів Європи. Математика – це складна наука, досягти її вершин можуть лише наполегливі, сміливі як альпіністи і вам цю вершину я бажаю здолати.( Капітан дарує емблеми, де зображений едельвейс)

 А третя команда має назву – пізньоцвіт або безсмертник. Великі рожеві квітки з’являються на довгих трубочках у вересні місяці, ніби переплутавши пори року. Тому вам я бажаю ніколи не втрачати надії, і пам’ятати, що якщо ви будете наполегливими в вивченні математики, вона обов’язково вам віддячить в подальшому і зацвіте рожевим квітом успіху. (Капітан дарує емблеми з пізньоцвітом).

 Про дві інші квітки є така інформація. (3 хв)

 Сон-трава. На ніч та на непогоду їхні квітки закриваються і схиляються, ніби засинають. Наші предки вірили, що якщо покласти на ніч під голову сон-траву, то уві сні можна дізнатися про своє майбутнє.(Ілюстрація з комп’ютера)

 Легенда розповідає, що колись один мисливець побачив, як медвідь лизав корінь сону , а потім відразу солодко заснув. Чоловік і собі попробував, так і його сон зморив. Ще в давнину помітили, що сон-зілля – лікарська рослина. Щоправда – дуже отруйна.

 Нарцис. (Ілюстрація з комп’ютера) Назва нарцису вузьколистого походить від імені персонажа грецької міфології – самозакоханого красеня-юнака Нарциса, який весь свій час проводив, милуючись власним відображенням у дзеркальній поверхні води.

В Карпатах є єдина в світі Долина нарцисів.

На цьому уроці ми торкнулися лише кількох сторінок Червоної книги. Продовжите вивчати ви це на уроках біології, географії, екології. Ось література, яка є в нашій шкільній бібліотеці і може бути використана вами як додаткова. (Виставка енциклопедій та літератури по даній темі).

  Чарівний світ, неначе казка!

  В нім стільки дива є!

  А ти вивчай його, будь ласка,

  Усе довкіль – твоє!

  І бережи його повсюди

  Це небо синє, голубе,

  І шепіт ніжних трав,

  Вербички листячко шовкове.

  Це все, усе твоє!

 Кожен громадянин України несе відповідальність за збереження природи, її тваринного та рослинного світу. Про це говорить і 66 стаття Конституції України – основного Закону нашої держави. (Демонструє Конституцію України).

 В країні створені заповідні зони, де ретельно слідкують за тваринами та рослинами, - це заповідники, національні природні парки, заказники. Найвідоміші серед них – Карпатський, Кримський, Чорноморський, Асканія Нова на Херсонщині, Шацький  на Волині.

 В нашому районі створено 5 заповідних зон, загальною площею 2124 га. Загально-зоологічний заказник „ Руський Орчик”, площею 785 га, розташований в околицях села Ряське. Рідкісні: водяна папороть, сальвінія плаваюча, латаття біле, ковила волосиста - занесені до Червоної книги. Фауна заказника нараховує близько 248 видів.

У квітні 1967 року в селі Огуївка створено дендрарій Держсортомережі. Зростає тут близько 500 видів і форм дерев та чагарників. Серед них сосна веймутова, ялина сиза, модрина європейська, таволга, ірга колосиста, магнолія падуболиста, люпини, клематиси, півники тощо. Серед них є рослина, про яку складено багато легенд. Про охорону цього дерева в Україні вийшов Указ ще в 1423 році. Найстаріше таке дерево росте поблизу вершини Ай-Петрі в Криму. Представники такого виду ростуть і в нашому Огуївському дендропарку. Розгадаємо кросворд(2 хв), знайшовши значення виразів та прочитаємо назву цього дерева.

 

1. т

и

 с

 я

 ч

 а

2. о

д

   и

 н

 

3. с

 т

 о

 

1. =1000 

2. =1

3.100 +100

Тис ягідний – дуже отруйна рослина. В давнину підступні володарі замків, аби отруїти своїх ворогів, подавали їм напої в посудині, виготовленій з деревини тиса. Виживати тису було важко у всі часи, бо його деревина дуже цінується. Адже вона тверда, як сталь, і не гниє навіть у воді. Відомо, що єгипетських фараонів ховали у тисових саркофагах.

VII. Моніторинг знань. ( 2 хв)

 А зараз проведемо невеликий моніторинг наших знань. Перед вами умови прикладів і відповіді до них, серед яких лише одна правильна. Ваше завдання вибрати правильну і показати на абаках – математичних пристроях, якими користувалися в древньому Єгипті та Китаї. Працюємо індивідуально.

                      

          Прочитали слово  „зубр”.

          Зубрам випала тяжка доля. Останнього звіра на волі було вбито в Біловезькій Пущі в 1919 році. 60 років знадобилося людям, щоб відновити цю тварину в природі, взявши екземпляри з зоопарку. Зараз в Україні кілька стад зубрів, їх чисельність налічує близько 500. Живуть здебільшого в Карпатах.

VIII. Підведення підсумків уроку. ( 2 хв)

 А зараз давайте на хвилинку уявимо себе художниками і нам треба намалювати сьогоднішній урок, але при цьому використати лише один із запропонованих кольорів. Яким би ви кольором це зробили ?( Діти піднімають карточку одного з кольорів: синій, зелений, червоний , жовтий, фіолетовий,  чорний, сірий, коричневий). Згідно психологічного тесту колір відповідає настрою людини.

 Синій –спокій, задоволення,

 Зелений – впевненість,

 Червоний – збудженість,

 Жовтий – веселість,

 4 додаткові-фіолетовий, чорний, коричневий, сірий – пригнічений, сумний стан душі.

  Найкраще на уроці сьогодні працювали...

 

 

 IX. Домашнє завдання ( 1 хв)

 №1.Цього птаха називають справжнім метеорологом. Гнізда він будує з піску у вигляді зрізаного конуса і чим посушливішим передбачається літо,  тим висота гнізда буде  невеликою, до 20 см. А якщо літо буде дощовим, то конус буде більшої висоти, до 40 см. Ці птахи мають своєрідне забарвлення і в Україні мешкають лише в заповіднику Асканія-Нова та зоопарках. Знайти назву ви зможете, розв’язавши приклади.

                                                     6    - л    

             10    - м

               9      - і   

                  25,4    - г  

                 3,5     - о   

              8      -ф

0   

4,65  

№2. Найбільший морський ссавець, який мешкає біля берегів України. Має торпедоподібне тіло, щелепи з 200 дуже гострими зубами. Може рухатися з швидкістю 50 км/год, а стрибки вгору перевищують 5 м. Знайти назву ви зможете, розгадавши кросворд.

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 1.Корінь рівняння .

2.Щоб поділити один дріб на другий, треба ділене помножити на число, ... до дільника.

3.Число, на яке ділять.

4..

5.Ім’я вченого-математика, який зробив багато відкриттів, прожив 84 роки. Про його життя можна дізнатись, розв’язавши рівняння , умова якого написанавіршем на надгробній плиті.

6.Його записують у „два поверхи”.

7.Добуток взаємно обернених чисел дорівнює ...

№3( додатково). По енциклопедичним словникам з математики, тлумачним словникам з мови дізнайтесь, для чого використовували єгиптяни та китайці прилад абак.

 

Використана література.

1.Грушинська І.Сторінками Червоної книги України. Зникаючі рослини. – Київ.: „Освіта”,2004.

2.Заверуха Б і др.Рослини Червоної книги. – К.: „Урожай”,1994.

3.Маценко Г . Книга рекордів України. Природа навколо нас.-Тернопіль:Навчальна книга,2000.

4.Шаламов Р., Тваринний світ України. - ВД „Школа”, 2006.

5.Федоренко А. і др.Тварини Червоної книги. – Київ: „Урожай”,1990.

6.Байрак О. і др.Еталони природи Полтавщини. – Полтава: „Верстка”,2004

 

 

 

 

 

 

 

zip
Додано
14 січня 2019
Переглядів
875
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку