Тема: My Home. Enjoy Your Meals.
Цілі:
навчальна: ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом, навчити використовувати його в усному мовленні, удосконалювати навички діалогічного мовлення та аудіювання;
розвиваюча: розвивати мовну здогадку;
виховна: виховувати інтерес до приготування різних страв;
здоров’язберігаюча: формувати свідомість учнів щодо дбайливого ставлення до власного здоров’я, та про користь здорової їжі.
Обладнання: підручник, малюнки із зображенням ЛО, картки для командної гри, роздаткові картки, аудіозапис тексту для аудіювання та фізкультхвилинки.
Тип уроку: інтегрований.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Орг. момент. Привітання. Бесіда з черговим.
T: Good afternoon, dear children! I’m glad to see you today.( Повідомити про тиждень валеології).
2. Повідомлення теми та цілей уроку.
Look at the blackboard. You can see the topic of our lesson. Tell me please. What is the topic of our lesson?
Today we are going to speak about meals, we’ll learn new words. You’ll know what actions you have to do in the kitchen to cook something.
3. Релаксаційна пауза.
At the beginning of our lesson I want to know. How are you today? Is everything OK? Are you ready for our lesson?
I’m very happy that you are well. Now I want to organize you for high spirits, listen to the verse, please.
T:- The weather is good,
The morning is bright.
How are you?
I am happy to see you
So shiny today,
And now I can tell
That you are very well.
4. Уведення в іншомовну атмосферу.
Фонетична зарядка. Meat, fish, potato, cheese, orange, bread.
Вчитель читає слова, клас повторює хором, по одному.
Мовленєва зарядка. Гра “Shopping List”. Учні працюють у парах. Отримують картку із завданням. Учні складають список продуктів,які їм треба купити, щоб приготувати страву, названу в картці. Вони ставлять один одному запитання, з’ясовуючи, яких продуктів не вистачає, і пишуть їх у список.
P1: Do we need apples?
P2: Yes, we do.
II. Основна частина уроку.
T: a) We did the shopping and now we are in the kitchen and we are going to cook dinner. Let’s look on page 70 and learn the new words which we’ll need to know when we work in the kitchen.
b) утворення словосполучень з новими словами.
T: Look at the blackboard and match actions with the names of the products
To boil meat
To fry cheese
To mash fish
To grill egg
To peel potato
To slice orange
T: What do we peel?
P: We peel apples, potatoes.
T: What do we slice?
P: We slice cheese, tomatoes.
Клас поділяється на дві команди. Учитель розкладає на столі картки з малюнками різних продуктів, для роботи в групах. Члени кожної команди по черзі підходять до вчителя, беруть одну картку і кажуть, що можна робити з цим продуктом.
P1: This is a potato. We peel and boil it.
P2: This is bread. We slice and fry it.
а) етап підготовки до читання. Бесіда з учнями.
T: Do you cook for your family? What is it? Do you like borshch?
б) етап читання, читання з метою вилучення певної інформації.
T: read the text and find
- the names of products
- actions that we do with the products.
Complete the table.
Names of products |
Actions with products |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
Stamp,stamp, stamp your feet
Stamp your feet together.
Wink, wink, wink your eyes
Wink your eyes together.
Sing, sing, sing a song
Sing a song together.
Dance, dance, dance a dance
Dance a dance together.
Ride, ride, ride your bikes
Ride your bikes together.
Shine, shine, shine your shoes
Shine your shoes together.
Wash, wash, wash your face
Wash your face together.
March, march, march to bed
March to bed together!
Tick who |
Ann |
Mark |
cooked vegetable salad |
|
|
sliced cucumbers |
|
|
boiled potatoes |
|
|
peeled the onion |
|
|
peeled the potatoes |
|
|
sliced the carrots |
|
|
chopped the greens |
|
|
added salt |
|
|
mixed the salad |
|
|
III. Заключна частина.
T: You have learned the new words today. You know how to cook borshch, what can we do with different product.
слова(вчити),ex. 3 p. 72(пис.), *write how do you cook your favourite dish.
Do my commands if you hear the word please.
Look at the door, please. Look at the window. Hands up,please. Hands down. Hands down, please. Hands to the sides, please. Touch your toes, please.
The lesson is over. Good bye.