Урок " Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні властивості. Гідроліз естерів. "

Про матеріал
Урок з використанням інформаційних і проектних інноваційних технологій із інтерактивними методами навчання (робота в парах, експрес-тестування, метод "загублена деталь", метод «читання з позначками», метод «сенкан», розв'язування проблемних задач).
Перегляд файлу

                    _____________________

Тема уроку. Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні властивості. Гідроліз естерів.

 

Мета: - повторити основні класи органічних речовин, їх характерні ознаки, продовжити формування системи знань про класи органічних сполук і генетичного звязку між ними, дати уявлення про утворення естерів, розглянути найпростіші за складом і будовою естери, суть реакції етерифікації й гідролізу,   умови їх перебігу;

- розвивати вміння самостійно здобувати знання, використовуючи різні джерела інформації, творче мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, ерудованість;
соціальну активність учнів через групову роботу;

-сприяти естетичному вихованню учнів, формуванню життєвих компетентностей учнів, досвіду творчої діяльності, ділового спілкування, виховувати інтерес до предмету.

Обладнаня й реактиви до уроку: прилад для добування естерів, виставка парфумірованої продукції (мила, духи й одеколони, живі квіти (фіаки, роза, гіацинт), масла; учительська презентація, маркери, ватмани.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форми роботи: фронтальна робота, самостійна робота учнів, робота в парах

Методи навчання: словесні (бесіда, пояснення, «Експрес»-опитування), наочні

(демонстрація), практичні (виконання вправ, «Ромашка Блума»).

Обладнання: зразки продуктів, отриманих з естерів (парфуми, харчові

ароматизатори)

Наскрізні змістовні лінії:

Здоров’я і безпека. Екологічна безпека і сталий розвиток

Вплив естерів на організм  людини. Застосування.

Підприємливість і фінансова грамотність. Реакція естерифікації.

Компетентності: предметна компетентність, ключова компетентність: інформаційно-цифрова, спілкування державною мовою, екологічна грамотність і здорове життя, обізнаність та самовираження у сфері культури, математична компетентність

 

Хід уроку

 

  1. Організаційно етап

Знайомство

Доброго дня! Я вітаю всіх присутніх на нашому уроці. Я сьогодні до вас прийшла з подарунком, а найкращий подарунок для дітей це що? Цукерки. Але це не просто цукерки, сьогодні це будуть ваші оцінки, тобто  відповіді будуть оцінюватися цукерками. Чому саме ними, ви зможете сказати в кінці уроку. Правильна, повна відповідь – (шоколадна цукерка), неповна відповідь –льодяники

 

ІІ Актуалізація опорних знань

А тема сьогоднішнього уроку записана на дошці. (смайлик) (Слайд 1) Для того щоб зясувати тему уроку нам потрібно виконати завдання,  повторити те, що  ви  вивчили на попередніх уроках, а це карбонові кислоти.

 

Експрес-тест                                                                                         В-1

1

Функціональною групою карбонових кислот є

 

г)альдегідна

ж)карбоксильна

в)кетогрупа

д)гідроксогрупа

2

В нумерацію карбонового ланцюга обов’язково входить:

 

к)замісник

е)радикал

в)етан

а)атом Карбону функціональної групи

3

Дайте назву формулі

СН3-СН2-СН-СООН

                 СН3

с) 2-метилбутанова кислота

р) пентанова кислота

п) 3-метилбутанова кислота

т) 2-метилпропанова кислота

4

Позначте назву карбонової кислоти, для якої характерна реакція «срібного дзеркала»

к)  етанова

л)  пропанова

м) метанова

н) бутанова

5

В  якому  із  рядів  всі  речовини  реагують  з  метановою  кислотою :

 

а) СН3– СОН, СН3– ОН, СН3 – СООН ;

и) С2 Н5 ОН , Аg2 О , металічний  Мg;

е) Сu(ОН)2 , Nа2 СО3, С3 Н7 СОН .

6

Який агрегатний стан нехарактерний для карбонових кислот

з) рідина

б) тверда речовина

н) газоподібна речовина

к) всі  характерні

 

ж

а

с

м

и

н

 

Експрес-тест                                                                                         В-2

1

Загальна формула насичених одноосновних карбонових кислот

д)СnH2nCOOH

п)СnH2n+1COOH

з)СnH2n+1OH

г)СnH2n+1CO

2

Нумерація найдовшого карбонового ланцюга починається:

 

а)з функціональної групи

б)з того боку, де ближче замісник

в)з того боку, де ближче кратний зв’язок

г)з атома Карбону, зв’язаного з функціональною групою

3

Дайте назву формулі

СН3-СН-СН2-СООН

        СН3

к) пентанова кислота

р) 3-метилбутанова кислота

п) 3-метилпентанова кислота

с)2-метилбутанова кислота

4

Які  з  перелічених  реакцій  є  спільними  для  етанової  та  хлоридної  кислот :

       

з) взаємодія  з  лугами  й  одноатомними  спиртами ;

ф) взаємодія  з  металами  та  лугами;

д) взаємодія  з  солями  та  багатоатомними  спиртами.

5

Реакція, що описуються схемою НСООН + КОН → НСООК + Н2О, належить до реакцій:
 

а) окиснення;

о) відновлення;

у) нейтралізації;

е) заміщення

6

Галузі застосування оцтової кислоти

м) виготовлення штучних волокон

н) виготовлення парфум

л)виготовлення кіноплівки

г)виготовлення солодких напоїв

 

п

а

р

ф

у

м

 

(слайд 2) А що подібного в цих двох поняттях?        (Запах)

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

Запах плодів приваблює тварин, цим самим сприяє поширеню насіння, запах квітів сприяє запиленю

- А від чого залежить наш настрій? А як ви вважаєте чи мають якесь відношення приємні запахи до хорошого настрою, до його підвищення?

Аромат, запах полонив людей давним давно. (Історична довідка, слайд 3)

Ми з вами народилися, виростаємо і живемо в прекрасному світі ароматів, їх мають багато речовин. Вони приваблюють нас своїм запахом,  хвилють, спокушають,  сприяють виробленю ендорфінів – гормонів щастя.

 

         ІV Повідомлення теми і завдань уроку

Саме тому тема уроку має бути приємна і цікава. Адже саме аромат виробам надають сполуки, які ми сьогодні вивчатимемо на уроці. (слайд 4)

 

Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні властивості. Гідроліз естерів.»

 

План уроку (слайд 5):

Поняття про естери, їх ізомерія

Добування  та номенклатура

Властивості

Значення та застосування

 

V Вивчення нової теми  (слайд 6)

  1. Естери – похідні органічних кислот, в яких атом Гідрогену карбоксильної групи заміщений вуглеводневим залишком.

R1 – COO –R2  - загальна формула естерів

або СnH2nO2 -  в молекулярному вигляді

Зверніть увагу, така ж загальна формула насичених карбонових кислот

Тому, як ви вважаєте яка ізомерія характерна естерам?

 

  1. Міжкласова  ізомерії

СН3СООН і НСООСН3  - приклади

  1. Ізомерія карбонового скелету

 

  1. Естери одержують взаємодією карбонових кислот і спиртів. Дану реакцію ви вже вчили, тому допоможіть мені заповнити прогалини (слайд 7)

Метод «Загублені деталі»

http://festival.1september.ru/articles/417337/Image514.gif

 

Пояснення механізму реакції.

Дана реакція називається рекцією естерифікації, оскільки внаслідок реакції утворюється естер.

Реакція, яка відбувається в протилежному напрямку, називається гідролізом.

 

  • подумайте, яким чином можна змістити рівновагу реакції в бік утворення естерів? (Видалити воду).
  • Як ми можемо це зробити? За допомогою яких речовин? (конц.сульфата кислота).

 

Номенклатура естерів:  (слайд 8)

 замісник + алкан + оат     (метил +пропан+оат)

Систиматична  номенклатура

Структурна формула

Тривіальна назва

Метилметаноат

HCOOCH3

Метиловий естер мурашиної кислоти

Етилметаноат

HCOOC2H5

?

Метилетаноат

CH3COOCH3

?

?

CH3COOC2H5

?

 

На дошку проектуємо малюнки з вишнею, яблуком, ананасом. (слайд 9)

Учитель. Дайте назви естерам, які мають запах яблук, ананасу, вишень.

Учні в групах (парах)  отримують завдання скласти рівняння реакції естерифікації, внасідок якої утворюється:

1 група:  бутилетаноат  (запах ананасів);

2 група: метилбутаноат (запах яблук);\

3група: пентилметаноат (запах вишні).

4група:  бутилбутаноат (запах банана)

Учні отримують листи, на яких зображено малюнок і назва естеру. Нижче учні пишуть реакцію.

Коментування біля дошки. Запис в конспект рівнянь

 

  1. Властивості естерів (слайд 10)

Фізичні властивості

Робота з підручником с.126

 (демонстрація зразків естерів)

 

Проблемне питання:

  • Чому при однаковій загальній формулі спостерігається значна відмінність у фізичних властивостях кислот та естерів? (відсутність водневого зв’язку)
  • Яким чином це відображається на властивостях естерів? (розчинність, нижчі температури плавлення, кипіння, запах, агрегатний стан)

Хімічні властивості естерів  (слайд 11)

1. Окиснення (спалахують легко)

      НСООСН3 + 2О2 → 2СО2 + 2Н2О 

2. Реакція гідролізу – взаємодія з водою (в лужному середовищі)

СН3СООС2Н5 + Н2О = СН3СООН + НО-С2Н5

СН3СООС2Н5 + NaОH = СН3СООNa + НО-С2Н5 – необоротна реакція

 

1 учень біля дошки  Написати гідроліз метилпропаноату

 

VІ Уточнення і розширення інформації

Ми дізналися про будову та властивості естерів. А тепер спробуйте з’ясувати галузі застосування цього «чарівного» класу органічних сполук. (слайд 12)

 

Знаєте, щоб отримати 1 кг олії троянди, треба переробити 4 тонни квітів, 1 кг олії м’яти добувають з 1 тонни сировини, 2–5 кілограмів лавандової олії отримують після переробки 1 тонни зеленої маси. Але за допомогою хімічних реакцій людина може врятувати те, що дає нам природа. Більшість ароматизаторів зараз добувають синтетичним шляхом. Справді, хімія — це «чаклунка».

Метод «Читання з позначками»

Небагато людей знають про лікування ароматами — ароматерапію, хоча вона виникла ще в глибоку давнину.  

В основі ароматерапії лежить застосування ефірних олій.

Усі вони без винятку виявляють бактерицидну, антисептичну і протизапальну дію.

Вони позитивно впливають на нервову систему,

 володіють вираженими косметичними

і дерматологічними якостями.

70 % ефірних олій лікують опіки і травми, 65 % мають знеболювальні властивості, 197 50 % нормалізують функції і стан органів кровообігу, 40 % — системи травлення. Ефірні олії використовуються для гарячих і холодних інгаляцій, ванн, компресів, розтирань, масажів. (Слайд 13)

Метод «Сенкан» (слайд 14)

Наприклад: 

Естер

Ароматний, безбарвний 

Лікує, розбавляє, гідролізує

Утворюється в результаті естерифікації

Ефір

VІІ  Рефлексія уроку

То який же звязок цукерок з темою уроку? (запах цукеркам надють естери).

Чи був урок для вас приємним, цікавим  таким, як на початку уроку ви його побачили

VІ Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати параграф підручника 21, № 155-157 (всім), 159 (високий рівень)

Творче завдання: скласти рекламу продуктів виробництва естерів

 

.

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
21 січня 2021
Переглядів
5608
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку