Еволюція образу Хлопчика-зірки.
Символічний зміст назви твору
Мета: допомогти учням краще усвідомити зміст казки та зрозуміти символічну назву твору; простежити шлях еволюції Хлопчика-зірки; з’ясувати, в чому, на думку автора, полягає справжня краса; розвивати вміння аналізувати казку, давати оцінку прочитаному, робити самостійні висновки; виховувати любов до матері, повагу до загальнолюдських моральних цінностей
Обладнання: підручники, зошити, ілюстрації до казки, завдання для груп (картки), фрагменти та музика до фільму «Зоряний хлопчик», зірки, кінострічка, презентація, НПІМК
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
Швидше , швидше ви збирайтесь.
Один одному всміхайтесь.
Не баріться, бо вже час.
Казка всіх чекає нас.
Прийом «Фантастична хвилинка» ( на фоні слова вчителя)
- Погляньте на це загадкове небо. Воно приваблює, манить, надихає…
Кажуть, що кожна зірочка – це чиясь душа. Народ зазначив: «Зорі – то як діти сонця і місяця, то як запалені Богом свічки на честь народжених людей».
Як не згаснути, живучі на землі. Як залишити по собі слід, про який будуть згадувати інші..
Що найголовніше у житті… Про це піде мова на нашому уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Діти, під час цього казкового зорепаду зірочки і до нас потрапили.
- У кожного з вас на парті є власна зірочка.
- А ще і на екрані.
- Та вони якісь незвичайні. На них є літери.
- Спробуймо зрозуміти, про що вони шепочуть нам.
ЛУЙЬДА
- А хто це?
- Який твір Оскара Уайльда ми прочитали?
- То пригадайте, про що мова йшла у ньому.
Робота у групах
Прийом «Режисер»
Створення кінострічки.
І група – за ілюстраціями;
ІІ група – за уривками з тексту.
Прийом «Музей загублених речей»
Відвідає «Музей загублених речей»
ІІІ група - Назвіть речі, про які йшла мова у казці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Приваблива мета»
Розгадати ребус.
ІV. Оголошення теми, мети уроку
Прийом «Очікування»
- Що роблять коли падає зірка з неба?
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
V. Сприйняття нового матеріалу
Вступне слово вчителя
- Діти, у кожному творі літератури немало «загадок», часто на кожну загадку є декілька правильних відповідей. А відгадати краще за всіх зможе той, хто уважно слідує за «підказками» автора. Однією з таких «підказок» буває назва твору.
О. Уайльд назвав свою казку «Хлопчик-зірка». Чому саме зірка?
- Що вам відомо про це слово?
Прийом «Заздалегідь»
Робота з тлумачним словником.
Пояснити значення слова «Зірка».
- Це слово має одне значення?
- Яке воно? (багатозначне).
- Ми зупинимося на перших двох значеннях цього слова: небесне тіло та знаменитість.
Прийом «Асоціативний кущ»
Бесіда за змістом прочитаного
- У який світ нас занурюють перші сторінки казки? Зачитайте. С.92 (світ лютого холоду. Холод, як правило, асоціюється зі злом, незрозумілістю)
- Які ваші відчуття?
- За яких обставин ми зустрілися з головним героєм? Зачитайте С.93
- Що ж чекало знайду? (Його забрав один з лісорубів у свою і до того багатодітну родину, до родинного вогнища).
- Хлопчик-зірка ріс й виховувався вкупі з дітьми Лісоруба, їв і пив з ними за одним столом і грався разом з ними. Чому став іншим?
- Зачитайте портрет героя. Які риси характеру підкреслює автор у зовнішності героя?
- Уявіть, що ви художники. Які кольори використали б для портрета Хлопчика-зірки?
-Доведіть, що душа головного героя чорна, у ній немає місця доброті, милосердю.
Читання в особах
Зачитайте розмову Хлопчика-зірки з лісорубом (с.98)
Перегляд фрагменту фільму «Зоряний хлопчик
(перша зустріч хлопчика з матір’ю)
Бесіда
-Про які риси характеру говорить перша зустріч хлопчика з матір’ю?
-Яка з рис є, на вашу думку, найстрашніша? Чому?
-Чому зникла врода хлопчика?
-Чому з гарної квітки хлопчик перетворився на бридку жабу?
-Чому всі відвернулися від Хлопчика-зірки?
-Чи усвідомив він свій гріх?
Фізкультхвилинка
Слово вчителя
-Хлопчик-зірка зрікся найдорожчої людини в світі, і його зірка згасла, як згасла, закам’яніла його душа, в якій не було й крихти тепла, жалю, любові.
-Перелічіть, що зробив хлопчик, аби отримати прощення матері?
( пішов шукати матір і шукав її довгих 3 роки, попросив вибачення у «Божих створінь», яких ображав, дорогою допоміг зайцю звільнитися з мисливської пастки, три рази віддавав монети прокаженому)
-Хто і коли продав у рабство Хлопчика-зірку?
-Ким був дідуган, що купив хлопчика?
-За що покарав чаклун його?
-Що спонукало хлопчика допомогти Зайченяті?
-Чому відбулося нове перетворення, коли хлопчик зустрівся з батьками?
Слухання аудіозапису «Сповідь Хлопчика – Зірки»
Бесіда
Інтерактивна вправа «Зірочка» . Робота в групах
Охарактеризуйте головного героя
І група - до перетворення;
ІІ група - після перетворення.
ІІІ група - Запишіть ланцюжок емоцій у казці, пов’язаних із образом Хлопчика-зірки
(співчуття-обурення-огида-повага-радість)
Прийом «Гронування»
За що був покараний головний герой?
За жорстоке ставлення
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
А тепер допишіть на зірках, який висновок з уроку зробили ви для себе, продовживши речення: «Прочитавши про Хлопчика-зірку,
VІI. Узагальнення та систематизація знань
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
-Чому казка має таку назву? (Зіркова хвороба, впав із неба, що зірка - холодна і далека, яким був для людей зоряний хлопчик, що зовнішня краса має відповідати внутрішній).
- Якою є головна думка казки?
(Будь добрим, милосердним, і добро повернеться до тебе.
До старших, до близьких потрібно ставитися з повагою, із вдячністю за їх піклування.
Злі вчинки не залишаються безкарні.)
- Як відбувається еволюція (розвиток) образу головного героя? (Від краси зовнішньої до потворності й краси внутрішньої та краси зовнішньої і внутрішньої).
- Який художній прийом найчастіше зустрічається у казці? (Антитеза)
Творча робота
Власні учнівські вірші, розповіді про маму.
VIІI. Підсумок уроку. Оцінювання
Слово вчителя.
-На початку уроку кожному з вас із неба впала зірка.
-Чи здійснилося ваше бажання?
-Чи знаєте ви, що треба зробити, коли з неба падає зірка?
Прийом «Казкова феєрія» (на дошці)
- А зараз я пропоную власноруч створити зоряне небо з ваших зірочок і подарувати цей зорепад присутнім, щоб усі бажання та заповітні мрії обов’язково збулися.
IХ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи за розділом «Літературна казка»