Тема. Езоп. Байка «Лисиця і ворона»
Мета: ознайомити учнів із особистістю Езопа. Дати уявлення про історію виникнення байки. Розвивати уміння учнів виразно читати байку, знаходити мораль, характеризувати персонажів. Закріпити знання учнів про байку. Виховувати позитивні риси характеру.
Обладнання: портрет Езопа, підбір висловів та цитат до теми «Байка», ілюстрації лисиці та ворони, презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та первинне закріплення знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок читання починаймо.
ІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань.
1.Інтерактивна вправа «Очікування».
2.Мовна розминка. Зорово-слухове сприйняття.
-Із кожної групи слів виділіть «зайве» слово. А ті слова, що залишилися, назвіть одним узагальнюючим словом.
- Комар, метелик, муха , коник, сорока, жук. (Зайве — сорока, бо вона птах; всі інші — комахи.)
- Барвінок, ромашка, мак, дуб, кульбаба. (Зайве — дуб, це дерево; всі інші—квіти)
IІІ. Актуалізація опорних знань.
«Здається байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше…»
-Яку тему вивчатимемо?
-Що таке байка?
- Що таке мораль?
-Яких відомих байкарів ви знаєте?
-Чи відомо вам, хто першим у світі почав писати байки?
Ознайомлення учнів з біографією першого байкаря світу.
Слово вчителя.
Езоп – відомий усьому світу як перший байкар. Жив у Стародавній Греції. Вважають, що був він потворної зовнішності: невеликий на зріст, мав непривабливе обличчя, непропорційні частини тіла, короткі руки, горб на спині, велике черево, кульгав і був німим. Одного разу він допоміг жриці у скрутному становищі і та, в нагороду за вчинене їй добро, попросила богиню материнства, здоров’я і мореплавства Ісіду винагородити цього чоловіка. Так Езоп позбувся німоти.
Незважаючи на зовнішні вади, був людиною щедрою. Мав гострий розум і вражав дотепними відповідями. Езоп був рабом філософа і учителя Ксанфа. Але з часом він почав дратувати господаря, бо був розумнішим і дотепнішим. Своєю мудрістю йому вдалося звільнитися від рабства. Він писав байки, в яких навчав людей розрізняти добро і зло, замислюватися над вчинками героїв та своїми власними. Він звинувачував жреців у тому, що вони не працюють, а живуть за рахунок людських пожертв. Жреці за те звинуватили Езопа в крадіжці, засудили до страти. Його життя обірвалось у місті Дельфі.
Невмирущими виявилися Езопові байки. Вони переходять від покоління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою повчальну силу. До наших днів дійшло близько 300 байок.
Езоп — легендарний поет, засновник жанру байка.
3. Самостійне читання учнями статті з підручника «Езоп...» (с. 48).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
— Скільки приблизно байок написав автор?
— Сьогодні ми прочитаємо одну з байок Езопа. А про кого вона ви дізнаєтеся коли відгадаєте загадки.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?
(Лисиця)
Дзьоб міцний і гарні крила,
Чорний хвіст, жилетка сіра,
Чи присяде, чи летить, –
«Кар, кар, кар!» – усе кричить.
(Ворона)
-Роздивіться уважно ілюстрацію лисиці.
-Як можна назвати цю тваринку? Лисичка яка?…(підберіть прикметники)
-Де живе вона? (підбери іменники)
-Чим займається вона? (підберіть дієслова)
-А якою ви уявляєте ворону?
(зв’язок з предметом ЯДС)
V.Фізкультхвилинка.
VI. Робота над байкою «Лисиця і Ворона».
1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.
— Назвіть дійових осіб байки.
— Чому Лисиця назвала Ворону саме орлом?
— Про що говорила Лисиця з Вороною?
2. Читання байки учнями мовчки.
3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Знайдіть і прочитайте, як описує Лисиця Ворону.
— Прочитайте, що про Лисицю подумала Ворона.
— Чого не змогла стерпіти Ворона?
— Чому Лисиця потім почала ображати Ворону?
— Яка мораль цієї байки? Кого вона стосується? (Нерозумної людини.)
— Кому з персонажів ви симпатизуєте, а хто викликає осуд?
4.Гра «Чи уважний ти читач».Тестування за байкою .
(цеглинки «Лего» а-червона, б-синя, в-зелена)
1. Де пролітала ворона?
а) над лісом б) над полем в) над господою
2. Де ворона знайшла шмат м’яса? а) в лісі б) на ганку під дахом будинку в) в полі
3. Що збиралася робити пташка?
а) відпочити б) поснідати в) пообідати
4. Ким лисиця назвала ворону? а) Орлом б) Соколом в) Яструбом
5. Що про лисицю подумала ворона? а) красномовна
б) мудра в)велика розумниця
6.Навіщо Лисиця співала пісні Вороні? а) щоб потоваришувати б) щоб забрати шмат м’яса в) щоб обрати Ворону царем
7. Чого не могла стерпіти ворона?
а) що вона нерозумна
б) що вона німа
в) не вміє співати
8. Чого бракувало вороні?
а) розуму
б) краси в) впевненості
5.Робота з прислів’ями – розсипанками. Робота в групах
1 група –( за ніс не дасться Мудрий, водити)
Мудрий не дасться за ніс водити.
2 група –(голова добре,розумна,Одна ще краще! а дві )
Одна розумна голова добре, а дві ще краще!
3група–(за того Хто кожен все вміє, радіє) Хто все вміє, за того кожен радіє.
4 група - (жить вчить, Книга як на світі)
Книга вчить, як на світі жить
-Яким прислів'ям можна висловити мораль цієї байки?
VІI. Підсумок уроку.
Продовжи фразу.
Сьогодні на уроці я дізнався…
Було цікаво…
Я зрозумів, що…
Сьогодні мені урок … тому, що …
Я придбав ...
Я розповім дома батькам про …
VІII.Самоаналіз. Рефлексія емоційного стану
(Картки із зображенням смайликів. Смайлик з посмішкою - урок пройшов відмінно, обличчя сумного смайлика - було нудно і нецікаво).
IХ. Домашнє завдання.
с. 48-49, навчитися виразно читати байку в особах; стисло переказувати уривок байки, який відповідає малюнку (с.48)
1