Урок-фестиваль для учнів 1 класу
(Науково-педагогічний проєкт «Інтелект України»)
Тема. Ми – талановиті
Мета. Повторити відомості про Світовий океан, океани, материки . Формувати навички роботи з географічною картою.
Організувати спостереження за зимовими змінами в природі.
Формувати комунікативні та природничі компетенції.
Ознайомити учнів із зимовими традиціями українців.
Продовжити ознайомлення з українською народною казкою; формувати навичку читання цілими словами з повним розумінням та емоційним сприйняттям прочитаного тексту.
Розвивати творчі здібності учнів, самоповагу та впевненість у собі.
Тип уроку. Інтегрований (Українська мова та Я пізнаю світ)
Хід уроку
І. Ознайомлення з темою уроку. Мотивація навчальної діяльності
«Зима прийшла – свята з собою привела». Так кажуть в народі . А у нас сьогодні Зимовий фестиваль. Будемо співати , грати , танцювати, малювати, читати вірші та казки. Ми ж такі талановиті!
ІІ. Увага – запорука успіху
Фестиваль у нас Зимовий. Є на світі дві тваринки , які ніколи не можуть зустрітися , бо живуть на різних полюсах. Відгадайте , хто це? Будьте уважними.
1
Дуже сильний, хижий звір,
Живе в Арктиці, повір!
Теплу білу шубу має,
Що в мороз не промерзає.
По крижинах він мандрує,
На тюленів ще полює.
Плаває , пірнає він.
Здогадались? Це - …….(Не пінгвін, а білий ведмідь)
2
Десь живе поміж снігами
Птах із ластами – ногами,
Гордо носить чорний фрак,
Та не полетить ніяк .
Не гніздиться, не літає,
В Антарктиді проживає.
Ловить рибу на обід.
Ваша відповідь ? …..( Не відмідь , а пінгвін)
ІІІ. Робота з картами
Знайдіть на карті Південний океан та Північний Льодовитий океан. Підпишіть. Який з них омиває береги материка , на якому ми живемо.
Пригадайте , що ви знаєте про Євразію
Як ви думаєте , хто швидше потрапить до нас . Ведмідь, чи пінгвін ?
ІV. Фізкультхвилинка «Пінгвіни»
V. Казкова вікторина та театральна хвилинка
1) Послухайте пісню «Захопливі казки» ( музика Євгена Пастухова, слова Любові Яковенко)
2) Ми вже прочитали багато казок. Ви легко пригадаєте їх назви та героїв. Вам допоможуть ілюстрації. (Презентація)
«Курочка ряба»
«Котик та півник»
«Солом’яний бичок»
«Летючий корабель»
«Сірко»
«Іванко та воронячий цар»
«Рукавичка»
3) Інсценізація казки «Рукавичка»
Ведучий
Раз дідусь йшов через ліс,
Песик з ним маленький біг.
Рукавичку дід згубив,
Десь в снігах її лишив.
Мишка
Ой, а хто отут живе?
Пусто… Нікого й просити…
Значить я тут буду жити.
Жабка
А хто, хто ось тут живе?
То прийміть в тепло й мене.
Мишка
Шкряботушка-мишка я.
А яке твоє ім’я?
Жабка
А я жабка-скрекотушка.
Ти пусти мене, подружко.
Мишка
Заходь, хатка не тісна.
Зайчик
Ой, а хто тут проживає?
Зайчик в лісі замерзає.
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
То впустіть і мене.
Жабка
Та вже йди, мале.
Лисичка
Бачу, тепла хатка є.
А хто, хто у ній живе?
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
А ти хто така?
Лисичка
Я лисичка-сестричка
Пустіть у хатинку
Мишка
Щиро просимо, ходи.
Заховайся від біди.
Вовк
Рукавиця… Подивися!..
Хто сховався в ній, озвися.
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
Лисичка
Лисичка-сестричка.
А ти хто такий?
Вовк
А я вовчик-братик
Снігу гори намело —
Упустіть мене в тепло.
Лисичка
Заходь скоріше,
Та сиди.
В кутку тихіше.
Кабан
Кабанові взимку лихо.
А хто, хто сидить тут тихо?
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
Лисичка
Лисичка-сестричка.
Вовк
Вовчик-братик.
А ти що за пан?
Кабан
Я не пан.
Я кабан-іклан.
Змилуйтесь, впустіть
Хоч хвостик зігріть.
Ведмідь
Хто , хто в рукавичці живе?
Хто , хто в невеличкій живе?
Мишка
Мишка-шкряботушка.
Жабка
Жабка-скрекотушка.
Зайчик
Зайчик-побігайчик.
Лисичка
Лисичка-сестричка.
Вовк
Вовчик-братик.
Кабан
Кабан-іклан.
А ти що за дід.
Ведмідь
Я не дід.
Я ведмідь-набрід.Пустіть і мене
Всі
Заходь
Дідусь
Ніби й довго не ходив.Рукавичку загубив
Песик
Щось ворушиться… Впізнав
Гав-гав, гав-гав,
Гав, гав, гав!
VІ. Розвиток мови
Коли усі квіти зів’яли,
На чорну землю ми упали
– Накрили килимом пухнастим,
А ще мереживом сріблястим.
Милуйтесь нами, любі діти,
Адже не гірші ми за квіти.
(Сніжинки)
Росте вона холодною зимою,
Росте вона додолу головою,
А тільки сонечко засяє –
Вона заплаче і розтане.
(Бурулька)
Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг,
А називаюсь просто… (сніг)
VІІ. Історична хвилинка
У давнину українські традиції відрізнялися від сучасних. Одним з учасників зимових обрядів був «дідух», якого робили з першого або останнього жнив’яного снопа. Перед Різдвом дідух у хату вносив господар. Дідуха обв’язували стрічкою, прикрашали кольоровими смужками, яблуками, печивом, засушеними квітами. До того, як наш народ почав прикрашати ялинку, а відбулось це не так давно – дідух був основним символом Різдва.
Під час зимових свят діти виконують зимові обрядові пісні -колядки та щедрівки. В цьому році за новим календарем посівальники ходитимуть 1 січня (свято Василя).
А які колядки чи щедрівки знаєте ви?
VІІІ.Чарівна майстерня
Заспівайте пісню Наталії Май «Новорічна пісня» та намалюйте подарунок собі під ялинку.