Урок "Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції"

Про матеріал
Повторити і поглибити знання про фізичні і хімічні явища, з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції ; експериментально з’ясувати ознаки хімічних реакцій та умови їх протікання; продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами і лабораторним устаткуванням; методикою проведення хімічного експерименту; перевірити знання правил техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії.
Перегляд файлу

Тема уроку: Фізичні  та хімічні явища. Хімічні реакції

Мета уроку:

Навчальна:  повторити і поглибити знання про фізичні і хімічні явища, з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції ; експериментально з’ясувати ознаки хімічних реакцій та умови їх протікання; продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами і лабораторним устаткуванням; методикою проведення хімічного експерименту; перевірити знання правил техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії;

Розвиваюча: сприяти розвитку пізнавального інтересу учнів,  мислення, пам’яті, уваги; розвивати в учнів такі інтелектуальні вміння й навички, як порівняння, зіставлення, узагальнення, аналіз, уміння робити висновки;

Виховна:       виховувати в учнів: наполегливість, уважність, допитливість; правильне ставлення до хімічних речовин; культуру розумової праці; комунікативні якості особистості.

Базові поняття й терміни: явища, фізичні явища, хімічні явища, хімічні реакції, вихідні речовини (реагенти), кінцеві речовини ( продукти реакції).

Тип уроку:    комбінований.

    

Методи навчання: словесні,  пояснювальні, дослідницькі, практичні.

 

Міжпредметні зв’язки: фізика, біологія.

Обладнання і реактиви: ПСХЕ,  розчини: оцет, H2SO4  (Na2SO4), BaCl2 (Ba(NO3)2), NaOH, NH3,HCl ; мідний дріт, щипці, сухе пальне, сірники; хімічний стакан, штатив з пробірками, шпатель, індикатор фенолфталеїн; кристалічні речовини Na2CO3 ,CuCO3 ,K2Cr2O7 , (NH4)2Cr2O7.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 Доброго дня шановні учні.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання, аналіз самостійної роботи.

 

2.Завдання

Розташуйте загальні формули оксидів за порядком збільшення валентності елемента:R2O, R2O5, R2O3, RO, R2O7, RO2.

 

  • Пригадайте, що таке хімічний елемент? Чому його не можна ототожнювати з атомом або речовиною?

 

  1. Хімічна розминка.

Закінчіть назву елемента:

Окси… (ген)  Лі…(тій)   Силі…(цій)

Фос…(фор)  Ка…(лій)   Каль…(цій)

Алюмі…(ній)  Пла...(тина)   Арген…(тум)

Ге…(лій)   Гідро…(ген)  Моліб…(ден)

Куп…(рум)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. ( Постановка проблемних запитань.)

 

  • Які бувають явища? (фізичні, хімічні, біологічні, )
  • Наведіть приклади таких явищ, що  відбуваються навколо нас щодня.
  • Чим відрізняються різні явища між собою, як от:

а) день змінюється на ніч;

б) скисає молоко;

в) жовтіє листя на деревах;

г) блискавка під час грому.

  • На уроках з якого предмета ви вперше почали вивчати явища?

(пізнаємо природу).

 

Завдання уроку: з’ясувати істотні відмінності між фізичними і хімічними явищами, дослідним шляхом вивчити зовнішні ознаки хімічних реакцій.

 

План вивчення нового матеріалу

  1. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.
  2. Ознаки хімічних реакцій.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

Усі природні процеси – це явища.

                                                         ЯВИЩА

 

          фізичні хімічні

              

 

 

                        танення льоду  іржавіння залізного цвяха

 

  • Пригадайте, які явища  належать до фізичних?

 

(світлові, електричні, магнітні, механічні, звукові, теплові)

 експеримент 1.
 Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль (намотати на олівець).

  • Яке це явище?  (фізичне)

 (змінилася форма, але не змінилася речовина)

 експеримент 2.

Прожаримо дріт у полум’ї.

  • Що з ним відбулося? (він почорнів).
  • Яке це явище?  (хімічне).
  • Чому?  (змінилася речовина).
  • В яких агрегатних станах перебуває вода? (твердому, рідкому, газоподібному).
  • Чи змінюється склад води, коли вона переходить з одного агрегатного стану в інший?  (не змінюється).
  • Спробуйте дати визначення фізичних явищ.

Явища, під час перебігу яких, речовина залишається не змінною називаються фізичними.

  • Яку речовину ми вдихаємо під час дихання? (кисень).
  • Яку речовину видихаємо? ( вуглекислий газ).
  • Процес дихання – це яке явище? (хімічне).

Запам’ятайте:

Явища, під час перебігу яких одні речовини перетворюються на інші, називаються хімічними.

Хімічні явища називаються хімічними реакціями.

Речовини, що вступають у хімічну реакцію називають вихідними речовинами або реагентами, а ті, що утворюються, кінцевими речовинами або продуктами реакції.

  1. Зовнішні ознаки  хімічних реакцій.

Ознаки хімічних реакцій:

1.Виділення газу;

2.Утворення осаду;

3.Зміна забарвлення;

4.Виділення теплоти, світла;

5.Поява або зникнення запаху.

                                

 експеримент 3.

Візьмемо соду і додамо  оцтет (процес гасіння соди оцтом)

  • Що спостерігаємо? ( виділення газу).

 експеримент 4.

 До розчину H2SO4  (Na2SO4) додаємо розчин BaCl2 (Ba NO3)2).

  • Що спостерігаємо? (випадання осаду).

 експеримент 5.

 До розчину NaOH додаємо 2 краплі фенолфталеїну.

  •   Що спостерігаємо? (розчин забарвився в малиновий колір).

Додати розчин HCl (до зникнення забарвлення).

  •   Що спостерігаємо? (розчин знебарвився).

 

 експеримент 6.

 В 1 пробірці змішати   K2Cr2O7 , H2O   і  NaOH.

 В 2 пробірці – CuCO3  i   NH3.

  • Що спостерігаєте? (зміна кольору)

 

  • Яка ознака цієї реакції?

 Хімічні реакції можуть супроводжуватися й іншими ознаками.

 Під час хімічної реакції може бути декілька ознак .

 Пригадайте, як горять дрова.

  •   Яка ознака цієї реакції? (виділення тепла і світла).

Пригадайте, коли молоко скисає, воно перетворюється на кефір.

  •   Яка ознака цієї реакції?

 

  •   Що спільним є  в усіх хімічних процесах? (з одних речовин утворюються інші)

 

V. Закріплення вивченого матеріалу. (Бесіда.)

1. Які явища називають хімічними?

2. У чому головна відмінність хімічних реакцій від фізичних?

3. Що таке горіння? Які умови необхідні  для даного процесу?

4. До якого явища належить процес фотосинтезу?

5. Які хімічні явища ми спостерігаємо у природі? У побуті?

6. Якими зовнішніми ефектами можуть супроводжуватись хімічні явища?

 

VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

Рефлексія. Метод «Вільний мікрофон».

  • Що  вивчили на уроці.
  • Які явища називають фізичними?
  • Які явища називають хімічними?
  • Яка є відмінність між ними?
  • Що нового дізнались на уроці?

 

VII. Домашнє завдання.

 § 13  опрацювати; № 100, №102 (письмово) на с.82

 Виконати «Експериментуємо вдома» на с.83

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 грудня 2022
Переглядів
680
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку