Тема: Фізика в житті. Магнітне поле
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.
Мета уроку:
Навчальна: систематизувати і узагальнити знання, уміння й навички учнів з теми „Магнітне поле”, підготуватися до контрольної роботи;
Розвивальна: роширити уявлення про межі застосування магнітного поля в техніці, розвивати творчі здібності учнів;
Виховна: виховувати увагу.
Обладнання: мульмедійна дошка та проектор, презентація „Фізика в житті. Магнітне поле”, картки із завданнями, тестуюча програма Assist II.
План-конспект уроку фізики в 9-А класі
Тема: Фізика в житті. Магнітне поле
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.
Мета уроку:
Навчальна: систематизувати і узагальнити знання, уміння й навички учнів з теми „Магнітне поле”, підготуватися до контрольної роботи;
Розвивальна: роширити уявлення про межі застосування магнітного поля в техніці, розвивати творчі здібності учнів;
Виховна: виховувати увагу.
Обладнання: мульмедійна дошка та проектор, презентація „Фізика в житті. Магнітне поле”, картки із завданнями, тестуюча програма Assist II.
План уроку:
І. Організація класу, оголошення теми і мети уроку, перевірка відсутніх.
ІІ. Актуалізація знань і повторення вивченого матеріалу.
ІІІ. Захит проектів учнів по темах: „Історія фізики в обличчях. Магнітне поле”, „Фізика в житті. Магітне поле Землі”, „Фізика в житті. Магітне поле людини”, „Фізика в житті. Магітне поле в техніці”.
V. Заповнення індивідуальних узагальнюючих таблиць та тестування для самооцінки знань.
VІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організація класу, оголошення теми і мети уроку, перевірка відсутніх.
ІІ. Актуалізація знань і повторення вивченого матеріалу.
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Захит проектів учнів по темах: „Історія фізики в обличчях. Магнітне поле”, „Фізика в житті. Магітне поле Землі”, „Фізика в житті. Магітне поле людини”, „Фізика в житті. Магітне поле в техніці”.
ІV. Заповнення індивідуальних узагальнюючих таблиць та тестування для самооцінки знань.
Заповнення узагальнюючих таблиць та проходження тесту.
Магнітне поле
Учень_____________________________________ Клас____________
2.
3.
Виконання тесту за допомогою програми Assist II.
Тестові завдання до теми: „Магнітне поле”
А) взаємодія має випадковий характер;
Б) відштовхуються;
В) притягуються;
Г) не взаємодіють.
А) взаємодія має випадковий характер;
Б) відштовхуються;
В) притягуються;
Г) не взаємодіють.
3. Де знаходиться південний магнітний полюс Землі?
А) на екваторі;
Б) біля Південного географічного;
В) біля Північного географічного;
Г) в Атлантичном океані.
4. Де знаходиться північний магнітний полюс Землі?
А) на екваторі;
Б) біля Південного географічного;
В) біля Північного географічного;
Г) в Атлантичном океані.
5. Як називається явище виникнення електричного струму в замкненому провіднику при зміні магнітного поля, у якому знаходиться провідник?
А) іонізація;
Б) нейтралізація;
В) електризація;
Г) електромагнітна індукція.
6. Як називається явище виникнення напруги на кінцях провідника, що рухається в магнітному полі?
А) іонізація;
Б) нейтралізація;
В) електризація;
Г) електромагнітна індукція.
7. У чому полягала гіпотеза Ампера?
А) за допомогою магнетизму можна отримати електрику;
Б) дослідити взаємодію магнітів;
В) кожен атом речовини є мікрострумом, який має своє магнітне поле;
Г) навколо провідника зі струмом є магнітне поле.
8. У чому полягала задача Фарадея?
А) за допомогою магнетизму можна отримати електрику;
Б) дослідити взаємодію магнітів;
В) кожен атом речовини є мікрострумом, який має своє магнітне поле;
Г) навколо провідника зі струмом є магнітне поле.
9. Який вчений ввів в фізику термін „магнічне поле”?
А) Х. Ерстед;
Б) А. Ампер;
В) М. Фарадей;
Г) В. Гілберт.
10. Який вчений зробив відкриття дії електричного струму на магнітну стрілку?
А) Х. Ерстед;
Б) А. Ампер;
В) М. Фарадей;
Г) В. Гілберт.
11. Допишіть означення: „Вид матерії, за допомогою якої здійснюється взаємодія між зарядженими рухомими частинками, називається...
А) електричним полем”;
Б) гравітаційним полем”;
В) магнітним полем”;
Г) вихровим полем”.
12. Допишіть означення: „Вид матерії, за допомогою якої здійснюється взаємодія між зарядженими тілами, називається...
А) електричним полем”;
Б) гравітаційним полем”;
В) магнітним полем”;
Г) вихровим полем”.
Виконання завдань і вправ
1. На рисунку показано провідники зі струмом, які розташовані в магнітному полі. Зобразіть силу Ампера, що діє на ці провідники.
. . . . X X X
. . . . X X X
а) б) в)
г) д)
2. Зобразіть силові лінії магнітного поля для постійного магніту:
3. У якому напрямку рухатиметься провідник, розміщений між полюсами магніту?
VІ. Домашнє завдання. Підготуватись до контрольної роботи.
Творче завдання: У п’єсі Е.Ростана „Сірано де Бержерак” головний герой пропонує відразу шість способів здійснити подорож на Місяць, стверджуючи, що сам він скористався одним з них. П’ятий спосіб виявився таким:
Лягти на залізний лист,
І сильними ривками
Магніт підкидати.
Він лист залізний з вами
Підтягне догори. Ви знову.
Так до Місяця й тренуйтеся!
Які слабкі місця в цьому „проекті”?