Конспект уроку з фонетики для учнів 5 класу "Фонетичний розбір слова" містить три міні-гри: "Орфографічна хвилинка", "Знайди зайве слово". Урок побудований на формуванні навичок з самооцінювання, які є кроком до формування компетентностей учнів. Цей урок є заключним у серії розробок з використанням інтерактивних ігор.
Урок № 7
Тема: Фонетичний розбір слова
Мета: удосконалити знання щодо вивченого з фонетики, уміння знаходити вивчені орфограми в словах, які відповідають фонетичним закономірностям, домагатися свідомого застосування знань на практиці, розвивати фонетичний слух, пам'ять, увагу, виховувати уміння працювати в групі, повагу один до одного, культуру мовлення.
Форма уроку: урок-гра-змагання
Тип: узагальнення вивченого
Обладнання: ТЗО, роздатковий матеріал, картки оцінювання
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організація класу до уроку
II. Оголошення теми та з’ясування мети уроку (учні самостійно формулюють мету уроку) (Слайд 1)
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Чим відрізняються звуки мовлення від звуків мови?
♦ Як творяться голосні і приголосні звуки?
♦ Коли приголосні стають м'якими і пом'якшеними?
♦ Як відрізнити глухі звуки від дзвінких?
♦ Скільки букв в українському алфавіті?
♦ Скількома звуками позначається ця кількість букв? Чому така розбіжність?
♦ Що таке наголос? Як вимовляються наголошені й ненаголошені голосні?
♦ За допомогою якого словника перевіряється правильність наголошення слів?
ІV. Опрацювання теми уроку
Сьогодні ми поставили собі мету, а досягати її будемо трохи незвичним способом. У нас буде гра – змагання, ми об’єднаємося в дві команди і перевіримо, яка команда краще опанувала вивчену тему. Завдання будуть не простими, треба буде проявити кмітливість, вчитись працювати в групі. Вам будуть допомагати наші експерти, учениці 9 класу. А тепер візьмемось за руки, посміхнемось один одному і мені, у нас гарний приємний настрій, у нас все вийде добре. Кожна команда презентує свою назву згідно з вивченою темою.
Оберіть всі слова, в яких замість крапок слід писати Е
Завд. 2. «Знайти слова з помилкою» (Слайд 4)
- Коли ще букви я, ю, є, ї позначають два звуки?
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
Принісши, коритце, вогко, студентство, кореспондентський, шістсот.
Довідка: [приен'іш:и]; [кориц:еи]; [вохко]; [студенство]; [кореиспонден'с’кий]; [ш'іс:от].
1. Поділіть слово на склади.
2. Запишіть кількість складів і їх характер: закритий, відкритий наголошений.
3. Запишіть слово звуками (зробіть звуковий запис).
4. Поставте наголос у звуковому записі.
5. Назвіть голосні звуки. Дайте їм характеристику (наголошені, ненаголошені).
6. Назвіть приголосні звуки. Дайте їм характеристику:
а) за дзвінкістю і глухістю;
б) за твердістю і м'якістю.
7. Підрахуйте кількість звуків і букв у слові.
(Слайд 10) Приклад фонетичного розбору слова
Мороз - [моро́з] - мо – роз - 2 скл., 1-й відкритий, ненаголошений,
2-й закритий, наголошений.
м - [м] - приголосний, дзвінкий, твердий
о - [о ] - голосний , ненаголошений
р - [р] - приголосний, дзвінкий, твердий
о - [о] - голосний, наголошений
з - [з] - приголосний, дзвінкий, твердий
-------------------------
5 букв, 5 звуків
Група учнів працюють із тестуванням «Звуковий склад слова»
V. Підсумок уроку
- Що сподобалося на уроці?
- Що було найлегшим, а найважчим?
- Яку мету ми ставили на початку? Чи вдалося її досягти?
- У вас на партах долоньки, напишіть побажання мені, один одному, нашому уроку. Я бажаю вам усього найкращого, посміхнемося один одному, подякуємо за роботу та допомогу. Молодці!!!
Додаток до уроку
Самооцінювання на уроці «Фонетичний розбір слова»
№ |
Завдання |
Максимальний бал |
Бал, отриманий учнем (ученицею) |
1 |
Орфографічна хвилинка |
5 |
|
2 |
Орфографічна хвилинка «Знайди слова з помилкою» |
6 |
|
3 |
Звуковий диктант |
8 |
|
4 |
Зайве слово |
4 |
|
5 |
Гонка за лідером |
3 |
|
6 |
Фонетична транскрипція |
6 |
|
7 |
Завдання для уважних |
6 |
|
8 |
Фонетичний розбір слова |
15 |
|
9 |
Сенкан «Фонетика» |
7 |
|
10 |
Тестування |
12 |
|
|
Всього балів: |
72 |
|
VI. Домашнє завдання:
1) Із підручника з мови дібрати 3 слова та розібрати їх фонетично
2) Творче завдання скласти міні-твір «В гостях у цариці - Фонетики»
3) Завершити проходження тесту учнями, які не зробили це на уроці.