Урок Food and cooking methods

Про матеріал
Розробка комунікативного уроку , що базується на технології "Ротація за станціями"
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка

уроку з предмету  «Іноземна мова»

Тема програми:  «Харчування» ( 7  год.)

Тема уроку: «Їжа та способи її приготування»      (1год.)

 

 

 

 

Підготувала:

викладач іноземної мови

О.С. Шиш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кременчук 2019

 

 

АНОТАЦІЯ

Головна мета навчання англійської мови – формування в учнів комунікативної компетенції, що забезпечується лінгвістичним, мовленнєвим і соціокультурним досвідом. Оволодіти комунікативною компетенцією, не перебуваючи в країні досліджуваної мови, справа дуже важка.

Тому важливим завданням, яке я ставлю перед собою – це створення реальних і уявних ситуацій спілкування на уроці, з використанням різних прийомів та методів. Не менш важливим вважаю залучення студентів до культурних цінностей. У цих цілях велике значення мають автентичні матеріали. Їх використання сприяє реалізації найважливішого – вимоги комунікативної методики, індивідуалізації навчання і розвитку, вмотивованості мовної діяльності тих, кого навчаю.

Впровадження інтерактивних форм на уроках англійської мови є дуже актуальним та значущим, і має велике значення на сучасному етапі освіти та навчанні дітей англійської мови.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВСТУП

 Визначальними пріоритетами змісту сучасної шкільної іншомовної освіти є її спрямування на компетентнісну, комунікативну, діяльнісну, особистісно орієнтовану, культурологічну парадигми навчання. Він забезпечується єдністю предметного, процесуального та емоційно- ціннісного компонентів і створюється на ідеях оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної освіти, що передбачає взаємопов’язане засвоєння мови і культури народу, що нею спілкується.

Такий підхід зумовлює формування в учнів готовності до міжкультурної комунікації у межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування, окреслених чинною навчальною програмою.

Компетентнісно орієнтоване навчання іншомовного спілкування проявляється насамперед у процесі комунікативної діяльності, коли учні не тільки отримують певні прагматично спрямовані знання, але й виконують систему навчальних дій, що забезпечують оволодіння цими знаннями у практичній діяльності. Лише за умови, що кожен учень умотивовано братиме участь у виконанні навчально-комунікативних дій, усвідомить їх функціональне призначення у комплексі з іншими діями, це дасть йому змогу набути досвіду комунікації в усній та письмовій формах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок № ____

Дата                Час проведення 10.50 Місце проведення Каб №7 Група 3

 

Предмет: «Іноземна мова»

 

Тема програми: «Харчування»

 

Тема уроку: «Їжа та способи її приготування»

 

Мета уроку: формування ключових компетентностей, розвиток предметних компетентностей: розвиток навичок читання, говоріння (діадогічне), аудіювання і письма, лексичних навичок

Завдання: розвинути ключові та предметні компетенції

Очікуваний результат: учні оволодіють лексикою уроку, покращать навички читання, говоріння, аудіювання і письма, оволодіють навичками роботи в програмі MyTest, розширять свій кругозір за темою «Харчування»

Тип уроку: комбінований

Форми, методи, прийоми: прийоми розвитку критичного мислення, змінного навчання, робота в парах, групах, робота за станціями, дискусія, скрайбінг, оцінка роботи інших, самооцінка, технологія коучінг.

 

Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення: презентації для інтерактивної дошки, відео, електронний та друкований тест, роздатковий матеріал, флеш карти, лексичні транспаранти, матеріали для скрайбінгу

Міжпредметні зв’язки: урок інформатики, спецпредмети

Методична мета: формування  професійних та мовних компетентностей шляхом використання інтерактивного навчання (ротація за станціями)

Інформаційні джерела:

www.google.ua

www.twirpx.com

www.metodportal.net

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

  1.       Організаційна частина (3 хв.)
    1.        Перевірка наявності учнів
    2.       Перевірка готовності учнів до уроку
  2. Актуалізація опорних знань (5 хв.)

(Епілог, вступне слово викладача, інструкція по виконанню завдань)

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів (5 хв.)

(інструкція по виконанню завдань)

      4.Узагальнення і систематизація знань (20 хв.)

      (ротація за станціями)

5.Підведення підсумків (5хв.)

      6.1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку

6.2. Повідомлення та обґрунтування оцінок (5хв.)

      6.3  Повідомлення домашнього завдання та пояснення етапів його

          виконання 2 хв.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Оргмомент. Ознайомлення учнів з темою і метою уроку.

Т: Good afternoon. I’m glad to see you and I hope everyone is OK today! Is anybody away from the lesson? Please, look at the board and write down the date and the topic.

2. Warm up. (лексична розминка)

We continue the topic food so let’s have a little warm up so we could be active as this lesson will be more challenging physically then usually.

So, please, stand up

  • who likes chocolate;
  • who doesn’t like ice cream;
  • who likes pizza;
  • who likes onion;
  • who cooks everyday;
  • who can cook lazania;
  • who can cook sushi rolls;
  • who can cook dumplings

Now stand up all and let’s say

“We love our school!”

“We love English!”

3. Main part of the lesson (актуалізація)

To get inspiration let’s listen to one of the most famous chefs in the world Gordon Rumsey.

(перегляд відео)

And I hope that today we’ll learn a lot. To achieve that we’ll try something very interesting but intense. It’s work in conver stations. You will have to interact with your groupmates. Our goal is to learn a lot of words from the topic and to discuss and share your ideas in groups to practice your dialogical and monological speaking skills. You will have to go through 5 stations to complete our goal. There will be a lot of movement in the classroom so I ask you to behave and speak quietly and do not shout because it would be much noise. And that’s very bad. I count on you .

General Station

Teacher – Take the tasks of general station with you and whenever you have free time do the true/false exercise. We’ll check it together and if you think you did well you can take a brag bracelet from the table.

Food for Thought – food idioms used everyday

  1. full of beans – дуже енергійний
  2. a piece of cake – щось дуже легке
  3. out of the frying pan and into the fire – з однієї проблеми одразу в іншу
  4. going bananas – розлютитися
  5. apple of your eye – щось дуже дороге для когось
  6. big cheese – поважна людина
  7. cook up a storm – спричинити сварку
  8. bigger fish to fry – мати більш важливі речі для роботи
  9. have your finger in many pies – скрізь сунути свого носа
  10. icing on the cake – щось, що зробить ситуацію ще кращою
  11. a rotten apple – погана людина
  12. spoon-feed someone – занадто про когось піклуватися

 

 

1 If you are full of beans, are you someone that lies around home on the couch watching tv?                                                                                                         Y/N     

2 If something is a piece of cake, is it easy?                                                        Y/N

3 If you are out of the frying pan and into the fire, are you having a good day?      Y/N

4 If someone is working well on their school project, are they going bananas?     Y/N

5 If someone is the apple of your eye, is that someone you care about?            Y/N

6 Should you be nice to someone who is the big cheese?                                    Y/N 

7 If you cook up a storm are you likely to have bad weather in your town? Y/N

8 If you have bigger fish to fry it means that you have more important things to do?              Y/N

9 To have your finger in many pies means you have too much free time? Y/N

10 The icing on the cake is the final thing that makes something great even better? Y/N

11 Is a rotten apple someone you should spend time with? Y/N

12 If you spoon-feed someone are they good at learning? Y/N

 

Fruit and veggies station.

Welcome to Fruit and veggies station! Remember, three most active people will get brag bracelets.

1 стадія сприйняття

 Let’s get started with new vocabulary! Please, be attentive.  Look at the cards and repeat after me. (Ведучий станції  демонструє флеш карти, озвучує їх, учні повторюють)

2 стадія відтворення

Please, think and tell me

  • What food tastes sour?
  • What food tastes sweet?
  • What food tastes bitter?
  • What food tastes bland?
  • What food tastes spicy?

3 стадія застосування

Now let’s play a bit! You have to guess the food and tell the taste. We’ll tie your eyes though.

Pickles – salty

Chocolate – sweet and bitter

Tomato – sour

Orange – sweet

Lemon – sour

Cabbage – bitter

Onion – bitter

Apple- sweet or sour

4 стація оцінювання

Thank you for your work.  I think the most active people were … Here are your bracelets.

Good luck!

Cooking methods station

Welcome to the Cooking methods station! Remember, three most active people will get brag bracelets.

1 стадія сприйняття

 Let’s get started with new vocabulary! Please, be attentive.  Look at the cards and repeat after me. (Ведучий станції  демонструє флеш карти, озвучує їх, учні повторюють)

2 стадія відтворення

Please, think and tell me

  • What cooking methods do you use to prepare steak?
  • What kitchenware do you need to prepare borsch?
  • What kitchenware do you need to prepare salad?
  • What did you prepare last night and what cooking methods did you used?

3 стадія застосування

Now let’s watch a short video! Imagine you are at the master class of a very famous chef. Have you heard about Gordon Rumsey? He has got many restaurants with Michelin stars.

You must watch the video and remember the procedure then to work in group and to do the

4 стація оцінювання

Thank you for your work.  I think the most active people were … Here are your bracelets.

Good luck with the next station!

Healthy and unhealthy food station.

Welcome to Fruit and veggies station! Remember, three most active people will get brag bracelets.

1 стадія сприйняття

 Let’s get started with new vocabulary! Please, be attentive.  Look at the cards and repeat after me. (Ведучий станції  демонструє флеш карти, озвучує їх, учні повторюють)

2 стадія відтворення

Please, think and tell me

- Do you think your diet is healthy?

What did you have for breakfast today? Is it healthy? What alternatives can you have?

- What makes junk food bad for us? (lots of carbons and trans fats and chemicals)

 - What health problems can it cause? (obesity, problems with stomach, heart, it may even cause cancer)

- Do you think your diet is healthy?

3 стадія застосування

Now let’s play a bit! This game is called fishing. You should be the first to take the card with the healthy food, you have 1 point then. If you take junk food you loose the point.

4 стація оцінювання

Thank you for your work.  I think the most active people were … Here are your bracelets.

Good luck!

Kitchenware station.

Welcome to the Kitchenware station! Remember, three most active people will get brag bracelets.

1 стадія сприйняття

 Let’s get started with new vocabulary! Please, be attentive.  Look at the cards and repeat after me. (Ведучий станції  демонструє флеш карти, озвучує їх, учні повторюють)

2 стадія відтворення

Please, think and tell me

  • What kitchenware do you use every day?
  • What kitchenware do you need to prepare soup?
  • What kitchenware do you need to prepare steak?
  • What kitchenware do you need to serve a dinner?
  • What kitchenware do you need to save your food?
  • What kitchenware do you need to heat up your dish?
  • What kitchenware did you buy last time?

3 стадія застосування

Now let’s play a lit! Imagine you are a chef at the shop and you need some kitchenware for your restaurant. I am going to be a shop assistant.  Here take your shopping lists and a shopping basket.

Shall we?

  • Good morning, Sir(Madam). Can I help you?
  • Here they are. How many do you need? What colour?
  • Sorry I don’t have any …But I have some nice … Do you want any?
  • Do you want anything else?
  • Five pounds fifty, please
  • Thank you very much and come again!

 

4 стація оцінювання

Thank you for your work.  I think the most active people were … Here are your bracelets.

Good luck!

Teacher – Well done all!

  1. Summarizing.

Never ever give up in achieving your goals. If you fail doing your first attempts in life or study, work hard to succeed. Let all your plans be realized and in the nearest future pupils of next generations will read and comment your quotes life, success and business.

  1. Homework -  ex. 3 p. 174 in a written form
docx
Додав(-ла)
Шиш Оксана
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
741
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку